Silva rerum historicarum

8320716993
Historia, kulruta, silva rerum
historia
Jaga

W XVII wieku silva rerum stanowiły ulubioną lekturę szlachty polskiej. Pisane ręcznie, zawierały zarówno poezję antyczną, jak i co ciekawsze utwory barokowych poetów, mówców i polityków. Był to więc "las rzeczy", niewyczerpana skarbnica wiadomości dla naszych przodków. Silva rerum historicarum, najnowsza książka prof. Janusza Tazbira, nawiązuje do tej tradycji. Jest zbiorem tekstów...

Silva rerum historicarum, najnowsza książka prof. Janusza Tazbira, nawiązuje do tej tradycji. Jest zbiorem tekstów zróżnicowanych gatunkowo i tematycznie. Znajdziemy tu eseje i rozprawy poświecone dziejom politycznym i wyznaniowym Rzeczypospolitej, historii jej kultury czy obyczajowości. Autor przedstawia problemy polskie na tle ogólnoeuropejskim, docieka genezy opisywanych zjawisk, sięgając aż do czasów antycznych, a wszystko to opatruje przenikliwymi, żartobliwymi komentarzami.

źródło opisu: Iskry 2002

źródło okładki: Iskry 2002

Wojciech Gołębiewski | 2015-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2015

Tazbir /ur.1927/ wydał w roku 2002 zbiór wspaniałych esejów, który można przetłumaczyć na "groch z kapustą", tyle, że na wyższym poziomie, bo przecież autor to uczony, co się zowie. A, że STARY, to i ODWAŻNY, bo w pewnym wieku rozwód ze strachem bierzemy, i nawet śmierć już nas nie przeraża.
On to napisał mając 75 lat, ja czytam zacząwszy 73-ci, to prawie razem chichoczemy. A żeby i Państwa w to wciągnąć zacznijmy od "gorącego" tematu Święta Narodowego 11 listopada. Tazbir pisze o tym w podrozdziale "Sny o szpadzie" /str.323 i n./:

Sny o szpadzie
W dziejach Polski 11 listopada można uważać za datę w dużym stopniu umowną, o mniej doniosłym znaczeniu niż 31 pażdziernika 1918 roku (przejęcie rządów w Galicji przez Polską Komisję Likwidacyjną), 1 listopada (rozpoczęcie walk o Lwów) czy też 7 ...

Sławosz | 2014-06-03
Przeczytana: 12 sierpnia 2014