Bully

Wydawnictwo: CreateSpace
Bully
angielski
Karin

My name is Tate. He doesn't call me that, though. He would never refer to me so informally, if he referred to me at all. We're neighbors, and once, we were best friends. But then, one summer, he turned on me and has made it his mission to screw up my life at every opportunity. I've been humiliated, shut out, and gossiped about all through high school. His pranks and rumors got more sadistic...

We're neighbors, and once, we were best friends. But then, one summer, he turned on me and has made it his mission to screw up my life at every opportunity. I've been humiliated, shut out, and gossiped about all through high school. His pranks and rumors got more sadistic as time wore on, and I made myself sick trying to hide from him. I worried about what was around every corner and behind every door.

So I left.

I spent a year studying abroad and bathed in the freedom of life without Jared. Now I'm back to finish up high school and get the hell out of here forever. I'm hoping that after a year of breathing room, he's moved on and forgotten all about me.

But even if he hasn't changed, I have. I'm not interested in avoiding him or turning the other cheek anymore. We're going to go head to head, because neither of us wants to back down.

źródło opisu: http://www.goodreads.com/book/show/19126439-bully

źródło okładki: http://www.goodreads.com/book/show/19126439-bully

Sol | 2018-07-23

Trudno jest mi ocenić Dręczyciela. Trudno, bo jednocześnie podobał mi się, czytało się lekko i ciągnęło, a z drugiej tak okropnie mnie irytowało tak wiele rzeczy i tak wiele rzeczy się nie podobało.
Prawie jak rozdwojenie jaźni.

Autorka w książce wykorzystuje motywy już przerabiane. Na ogół jak czytam po raz enty podobny schemat to zaczyna mi skakać ciśnienie, a pani Douglas udało się tak to złożyć do kupy, że ja to biorę. Na tyle, że mogę czytać z przyjemnością.
Bardziej irytowało mnie to, że nastolatki – dzieciaki mające po 16-17 lat zachowują się chwilami jak osoby znacznie starsze, ale w tym samym momencie też strasznie niedojrzale i irracjonalnie. Dziwne nie? Ciężko to wytłumaczyć, ale oni sprawiają wrażenie zdziecinniałych dorosłych.
W tej kwestii nasuwał mi się na myśl nieszczęsny Dominic Casey i to skojarzenie było bardzo zniechęcające. Bo też mamy bandę dzieciaków która w zasadzie jest puszczona samopas. Tate mieszka sama! Ojciec jest na jakimś kontrakcie w Niemczech,...

mclena | 2016-03-30
Przeczytana: 12 lipca 2015

Ludzie lubią oceniać tego typu książki z własnej perspektywy. No bo jak mozna pozytywnie ocenić książkę w której główna bohaterka zachowuje się jak się zachowuje w stosunku do faceta, który ja przez 2 lata gnębił w szkole w najgorszy z mozliwych sposobów? Niektórzy czytelnicy chyba za bardzo biorą sobie do serca takie powieści i zapominają, że młodzi ludzie w wieku nastoletnim zachowują się bardzo często mało logicznie... no ale wróćmy do oceny.

Zacznę od tego, że motyw w którym głowni bohaterowie sie nienawidzą/ nie lubią, to ten z moich ulubionych, bo przynajmniej wtedy wiem, że "będzie się działo". Książka od początku mnie wciągnęła i nie moglam przerwać aż skończę.
Bohaterami są Jared i Tate - typowi przyjaciele z dzieciństwa, których relacja diametralnie ulega zmianie, kiedy to Jared wraca z wakacji u ojca. Od tej pory dziewczyna musi mierzyć się z regularnym poniżaniem, wysmiewaniem i gnebeniem w szkole przez osobę, która była jej tak bardzo bliska. Po dwóch latach męki...

Ranech | 2014-03-16
Na półkach: Przeczytane, 2014, Posiadam, Romanse
Przeczytana: 15 marca 2014

Podeszłam do tej książki z dystansem i pewnością, że taka młodzieżowa literatura mnie nie przekona, a tu miła niespodzianka :) Czytałam ją non-stop, po prostu nie dało się od niej oderwać!

Tate i Jared byli przyjaciółmi do 14-stego roku życia, a potem wszystko się posypało, Jared zaczął zastraszać Tate i ją gnębić. Dlaczego? Przekonacie się po przeczytaniu książki.
Jak dla mnie jego tłumaczenie jest grubo naciągane.. Ale już dziś zabieram się za "Until you" - historia opisana z perspektywy Jareda - może bardziej mnie przekona jego wersja wydarzeń :)

Seria "Fall away"składa się:
1. Bully
1.5 Until You
2. Rival
3. Falling Away
4. Aflame

Ulubiony cytat:
"Wczoraj trwa wiecznie. Jutro nigdy nie nadejdzie"

Recenzja przedpremierowa

Przyjacielu dlaczego stałeś się wrogiem?

Przyjaźń jest wielkim darem, bez którego życie stałoby się puste i smutne. Każdy z nas chce mieć w życiu kogoś, kogo będzie mógł nazwać swoim przyjacielem. Ktoś taki w naszym życiu jest niczym anioł, który podnosi nas ku górze, kiedy my sami upadamy, Dzieli z nami nasze smutki i radości. Wspiera, pomaga, pociesza. Przyjaciel jest przy nas zawsze, wtedy kiedy go potrzebujemy. To on zna nasze wszystkie tajemnice i lęki. Prawda, że to wszystko brzmi pięknie? Z pewnością zarówno Ty drogi czytelniku, jak również ja życzylibyśmy sobie, aby ta piękna definicja przyjaciela miała swoje rzeczywiste odzwierciedlenie w życiu codziennym. Niestety nie zawsze wszystko wygląda tak idealnie.

Tate i Jareda bohaterów powieści Penelope Douglas „Dręczyciel” od zawsze łączy przyjaźń. Są praktycznie nierozłączni. Wspierają się i pomagają sobie, ponieważ życie obojga nie jest łatwe. Tate bardzo wcześnie traci matkę, a jej najlepszy...

Kasiek | 2018-02-05
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 18 stycznia 2018

Bardzo dobra książka. Mimo, że skierowana jest raczej do młodszych odbiorców, to wciągnęła mnie na dobrych kilka godzin. Tate i Jared to wyjątkowa para bohaterów. Ich relacje nie podlegają żadnemu schematowi. Między nienawiścią a miłością jest cienka granica i w ich przypadku najlepiej to widać. Oczywiście początkowe zachowanie Jareda i jego znajomych jest bardzo irytujące, ale dzięki temu książka wciąga od pierwszych stron. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że motywy jego postępowania sięgają o wiele głębiej niż mogłoby się wydawać. Tate z kolei zadziwia swoją postawą w wielu sytuacjach. Razem tworzą świetną nieprzeciętną parę.
Lektura wywarła na mnie niemałe wrażenie, a przy tym czytało ją się bardzo dobrze i szybko, niestety za szybko.

Natalia | 2014-07-28
Przeczytana: 26 lipca 2014

Mówią, że "kto się czubi, ten się lubi". Powiedzenie to jest stare jak świat, ale jak to często z frazesami bywa, nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Chyba, że stanie się motywem przewodnim książki, i jeśli tylko autor da z siebie wszystko, idealnie połączy talent z wyobraźnią, uczyni swoje dzieło jak najlepszym... wtedy będzie można odczuć, że opisana historia ma miejsce w realnym świecie. Moi drodzy, oto "Bully"- książka niepokojąca i nieprzyzwoicie dobra.

To naprawdę straszne, z jaką łatwością można zniszczyć komuś życie. Znaleźć sobie kozła ofiarnego, oczerniać, zastraszać, niszczyć opinię, notorycznie doprowadzać do łez, rujnować każdy dzień, śmiejąc się ofierze w twarz. To musi cholernie boleć. Taki właśnie cel mają wszystkie działania - sprawić ból psychiczny. Dokucza on tym bardziej, jeśli osoba tak obnosząca się ze swoją nienawiścią nie dość, że mieszka podwórko dalej, to kiedyś była najlepszym kolegą, powiernikiem, towarzyszem w najgorszych życiowych momentach. Gdy...

Renax | 2017-03-29
Przeczytana: 28 marca 2017

Coś mnie naszło, żeby poczytać sobie romans typu 'kto się czubi, ten się lubi'. Gdy zaczęłam czytać książkę, to zorientowałam się, że bohaterami są nastolatki, uczniowie ostatniej klasy liceum. Wole ekscytować się perypetiami dorosłych bohaterów, bardziej w moim wieku, ale ta książka była miłą lekturą. Pierwsze skojarzenie to 'Zmierzch', bo liceum, nieśmiała bohaterka, ale ta książka jest ciekawsza, bo żadne wampiry nie błąkają się po powieści.

Tate, główna bohaterka, uczęszcza do ostatniej klasy liceum i ma problem z sąsiadem, Jaredem, który kiedyś był jej kolegą, a potem stał się wrogiem, który uprzykrzył jej czas liceum: rozpuszczał wredne plotki, przepędzał potencjalnych chłopaków. Tate znosiła to cierpliwie dopóki nie pojechała na rok do Francji. Po tej wycieczce stała się bardziej asertywna i zaczęła odgryzać się prześladowcom.

Czytało się ją mi płynnie, z zaciekawieniem. Część mnie ciągle analizowała tekst pod względem 'stosowności' dla młodego pokolenia. Przy tzw....

kryminalnakuchnia | 2016-05-20
Na półkach: Przeczytane, Nie polecam

Nie, nie, nie i jeszcze raz nie!!!
Nie dobrnęłam nawet do połowy książki.
To nie mój styl, nie moja bajka.
Książka zdecydowanie dla młodszych czytelników.

Katarzyna | 2015-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2015

"Wczoraj miało trwać wiecznie
Jutro miało nigdy nie nadejść"

Naprawdę niesamowita książka. Byłam nią oczarowana.
CO SIĘ Z NIMI STAŁO?
Co się stało z przyjaźnią Tate i Jared'a?
Co ona mu zrobiła, że obrócił się przeciwko niej?
Co tak naprawdę było powodem, że ją gnębił i upokarzał?
Dlaczego zmienił ich przyjaźń w nienawiść?
Dlaczego był dla niej wrogiem?
Byli przyjaciółmi od dziecka...
Aż z dnia na dzień puf! Nienawiść.
Plotki, upokorzenia - z tym musiała zmagać się Tate, gdy Jared się od niej odwrócił, niszczył ją psychicznie..

"Płakałam przez ciebie już niezliczoną ilość razy - uniosłam ku niemu powoli środkowy
palec i zapytałam.
- Wiesz co to jest?- poklepałam środkowym palcem kąt mego oka.
- To ja,ocierająca ostatnią łzę, jaką dostaniesz."

Ale wyjazd Tate do Paryża zmienił ją. Już nie jest zastraszaną dziewczyną, umie się postawić.
Ale prawda w końcu wyjdzie na jaw, a Tate dowie się wszystkiego o swoim BYŁYM przyjacielu.

A ten monolog, który...

Jabłuszkooo | 2017-02-21
Przeczytana: 19 lutego 2017

Książka bardzo, bardzo mi się spodobała. Mimo ciężkich przeżyć i chwil naprawdę jest przyjemna w odbiorze. Ja najczęściej reagowałam na nią śmiechem, bo nie sposób było odnosić się do sytuacji w powieści inaczej. Mimo, iż książka jest bardzo mocno przewidywalna, a zwłaszcza jej koniec, to miło śledzi się losy Tate i Jareda. Do tego pozostaje w czytelniku ta szczypta ciekawości oraz przyczyn zachowań chłopaka. Nie można jej odmówić klimatu szkoły, wyścigów samochodowych czy imprez. Naprawdę wszystko dobrze było opisane, aczkolwiek prosto. Z niecierpliwością wyczekuję kolejnego tomu, bo ten pozostawił po sobie pozytywne emocje. Może nie jest to jakieś wybitne arcydzieło, ale nie odmówię książce najwyższej oceny z tego względu, że milej nie mogłam spędzić wieczoru.

Fragment tekstu pochodzi z mojego bloga, po ciąg dalszy zapraszam tutaj: