Intuicja. Wiedza wykraczająca ponad logikę.

Okładka książki Intuicja. Wiedza wykraczająca ponad logikę. Osho
Okładka książki Intuicja. Wiedza wykraczająca ponad logikę.
Osho Wydawnictwo: Czarna Owca poradniki
poradniki
Intuition. Knowing beyond logic
Czarna Owca
2013-07-01
2013-07-01
Magdalena Stefańczuk
duchowość rozwój osobisty intuicja ćwiczenia

Książka "Intuicja" autorstwa OSHO to kolejna fascynująca podróż w głąb siebie i poszukiwanie głębszego znaczenia życia. Po przeczytaniu "Radości" i wcześniejszych dzieł tego wyjątkowego autora, sięgnięcie po "Intuicję" było naturalnym krokiem w mojej duchowej podróży.
OSHO w sposób niezwykle przekonujący opisuje naturę intuicji jako coś niemożliwego do poznania przez zwykły intelekt. Jego wywody są pełne mądrości i głębokiego zrozumienia ludzkiego umysłu oraz istoty istnienia.
Cenię sobie w jego podejściu fakt, że nie narzuca on gotowych rozwiązań, ale zachęca do odkrywania własnej intuicji i świadomego korzystania z niej w codziennym życiu. Przekonuje nas, że każdy z nas ma w sobie dar intuicji, który często zostaje zagłuszony przez społeczne oczekiwania i kulturowe normy.
Dzięki lekturze "Intuicji" nie tylko pogłębiłam swoją wiedzę na temat intuicji, ale także znalazłam wiele praktycznych wskazówek, jak wspierać i rozwijać swoją intuicję.
Jest to już moja trzecia książka autora, a każda z nich otwiera przede mną nowe horyzonty duchowego rozwoju. OSHO prowadzi mnie w tej podróży w sposób delikatny i inspirujący, a ja już nie mogę się doczekać sięgnięcia po kolejne jego książki. Polecam "Intuicję" każdemu, kto pragnie odkryć głębszy sens swojego życia i rozwijać się na duchowym poziomie. To niezwykłe doświadczenie, które warto przeżyć.

Czym jest intuicja?

Intuicja... Nasze emocjonalne, wewnętrzne narzędzie, dzięki któremu - bardzo często wbrew rozsądkowi i chłodnej analizie - podejmujemy całkiem sporo naszych życiowych decyzji. Czym ona tak naprawdę jest? I jakie jest (lub jakie może być) jej znaczenie w wymiarze duchowym? Tego dowiemy się z książki autorstwa Osho, której podtytuł mówi o intuicji bardzo wiele ("Wiedza wykraczająca poza logikę").

Osho to hinduski filozof i mistrz duchowy, którego dzieła bywały w ostatnim czasie palone bez ostrzeżenia na stosie (to fakt - wystarczy przeszukać informacje o mających miejsce kilka lat temu wydarzeniach przed pewną polską plebanią)… Czy słusznie? Z całą pewnością NIE, każdej książce należy się bowiem SZACUNEK. Czy jednak do tej konkretnej warto sięgnąć?

Wszyscy mamy dar intuicji, ale socjalizacja i szkoła najczęściej spychają ją na dalszy plan. Przyzwyczajamy się lekceważyć swoje instynktowne odczucia, zamiast uczyć się je rozumieć i wykorzystywać w rozwoju osobistym. W ten sposób odcinamy się od korzeni naturalnej mądrości, której owocem jest właśnie intuicja.

Gdyby intuicja przepływała promieniami lub falami, to bylibyśmy w stanie stworzyć narzędzie, które mogłoby ją odbierać. Ale tak nie jest, ponieważ intuicja nie jest falą, nie jest zjawiskiem; to skok z nicości w istnienie. Tym jest intuicja - dlatego rozum zaprzecza jej istnieniu. Zaprzecza, ponieważ nie jest w stanie jej spotkać. On może jedynie spotkać zdarzenia, które da się podzielić na przyczynę i skutek.

Zgodnie z rozumem istnieją dwa wymiary egzystencji: znany i nieznany. Nieznanym nazywamy to, co jest niepoznane teraz, ale zostanie poznane któregoś dnia. Mistycyzm mówi, że są trzy wymiary: znany, nieznany i niemożliwy do poznania. Przez niemożliwy do poznania mistycy rozumieją wymiar, którego nigdy nie da się poznać.

Intelekt jest związany z tym, co znane i nieznane, i nie ma nic wspólnego z niepoznawalnym. A intuicja związana jest z niepoznawalnym, z tym, co niemożliwe do poznania. Czas nie ma z tym nic wspólnego - niemożliwość poznania to główna cecha niepoznawalnego. Nie chodzi o to, że narzędzia nie są wystarczające, logika przestarzała, matematyka prymitywna; nie o to chodzi. Podstawową cechą niepoznawalnego jest niepoznawalność; tego nigdy nie da się poznać.

Lektura to intelektualne pole bitwy między tytułową intuicją, a rozumem. Osho jest tutaj jednocześnie sędzią, rozjemcą, arbitrem i ostateczną instancją, w której rozwiewamy nasze wątpliwości. Czy niniejsza lektura ma sens? Na pewno tak - w kwestiach życiowych i etycznych zawsze warto poznać każdy kolejny punkt widzenia. A czy będziemy się z nim zgadzać? To już osobna kwestia.

Czarna Owca - dziękuję.

#intuicja #wiedzawykraczającapozalogikę #osho #cosnapolce #dobraksiazka #czytamksiazki #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks #instabooks #instabookspoland

Czym jest intuicja?

„Światu potrzebna jest rewolucja, która przeniesie nas z poziomu intelektu na poziom intuicji.”

Długo wyczekiwałam na odpowiedni moment, aby wrócić do nauk Osho. Kiedyś z zainteresowaniem kilka poznałam, ale później inne sprawy życiowe mnie zaabsorbowały i odciągnęły od nich. Ostatnie tygodnie przynoszą niezbyt radosne wiadomości w moim życiu, aby sobie mentalnie poradzić chętnie sięgam po różnorodne publikacje poświęcone docieraniu do istoty życia i osiąganiu jak najbardziej satysfakcjonującego poziomu. Myśli Osho nie są czymś nowym i odkrywczym. Zgromadzone przeze mnie doświadczenie życiowe i pragnienie poznania siebie zaowocowały cennymi refleksjami, jednak warto sprawdzać sposób postrzegania świata przez innych, tego, co się wokół nich dzieje, samych siebie. Nie zgadzam się z podejściem Osho do kilku spraw, lecz właśnie to wywołuje chęć zaangażowania się w głębsze przemyślenia i poszukiwania odpowiedzi na nurtujące pytania.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2023/04/intuicja-wiedza-wykraczajaca-ponad.html

myślenie bez intuicji jest puste,
intuicja bez myślenia jest ślepa."
Albert Einstein

„To z niej wyrasta sztuka, estetyka, miłość, przyjaźń - wszystko co kreatywne związane jest i intuicją."

OSHO był hinduskim guru, nauczycielem i założycielem religijnego ruchu.
Nauki OSHO dotyczą wszystkich aspektów życia... pomagają w poszukiwaniu sensu ludzkiej egzystencji.
Jest on autorem kilkuset publikacji, przetłumaczonych na ponad 50 języków, jednak nigdy sam nie napisał książki.
Materiały zawarte w jego książkach to jego wykłady, które były nagrywane i zostały opublikowane jako książki.

Czym jest intuicja?
Nazywana inaczej przeczuciem, czy szóstym zmysłem.
Często nasz wewnętrzny głos próbuje nas ostrzec przed potencjalnym zagrożeniem, czy nie szczerą osobą, która ma wobec nas złe intencje.
Zawsze warto się w takie przeczucie wsłuchać...

„Intuicja" to jedna z serii książek NOWA JAKOŚĆ ŻYCIA, w których znajdują się wskazówki OSHO jak poradzić sobie z najważniejszymi problemami współczesnego człowieka.
Pomagają zrozumieć kim jesteśmy i jaka jest istota istnienia.
W tej książce znajdziecie wyjaśnienia jakie są różnice między intelektem, myśleniem logicznym, a intuicją.
Przeczytamy o tym co zagłusza naszą wewnętrzną intuicję, a co pomoże nam ją z siebie wydobyć, korzystać z niej i czerpać.
Intuicja to taka nasza naturalna mądrość...instynkt, który ma każdy z nas...OSHO uczy jak ją wspierać i rozwijać poprzez np ćwiczenia, czy metody medytacji.

Jest to ciekawa pozycja, pełna ciekawych rozważań, jestem ciekawa kolejnych części.

myślenie bez intuicji jest puste,
intuicja bez myślenia jest ślepa."
Albert Einstein

OSHO był hinduskim guru, nauczycielem i założycielem religijnego ruchu.
Jest on...

Zawsze mam trudności, kiedy przychodzi mi pisać recenzję o gatunkach ezoterycznych i duchowych. Mocno skupiam się, aby naprawdę obszerny temat zapisać w kilkunastu zdaniach, jednocześnie nie zdradzając esencji.
Mimo niewielkiej objętości i lekkiego pióra autora z "Intuicją" należało się zintegrować, zatrzymać, przeanalizować, wyciągnąć z jej stron całą istotę omawianego zagadnienia.
Dar intuicji posiada każdy z Nas, niestety szkolnictwo skutecznie go zabija, i nie dzieje się to bez powodu.

• Do czego się to sprowadza? 👀

Narzucona kulturowo, jak i religijnie etyka zabija w nas instynkt. Naturalne odczucia odsuwamy na bok. Oddalamy się od swoich potrzeb, podążamy w gonitwie codzienności ślepo za celem, porównujemy się do innych.
Jak zakończyć ten proces, jak wspierać intuicję i odróżnić ją od intelektu, logiki i myśli?
Osho daje mnóstwo wskazówek, pomaga zrozumieć siebie i nic nie narzuca. Osho to styl życia, Osho to odmiana na lepsze, Osho pozwala dostrzec to, czego my już dawno nie widzimy.

Czyta się lekko i przyjemnie. Otwiera oczy na wiele spraw i mam ochotę szukać czegoś dalej. Polecam.

Pierwsza książka Osho jaką przeczytałam. Ciekawe zagadnienia poruszane. W kilku momentach dająca do myślenia.

Spoko, fajne :)

Spoko, fajne :)

Nie.

Nie.

Polecam każdemu. Każda strona zawiera mnóstwo mądrości i prawdy która bywa brutalna.

• Duchowość
  • Rozwojowe
  • OSHO
  • Ezoteryka i okolice
  • Osho

Dodaj cytat z książki Intuicja. Wiedza wykraczająca ponad logikę.