Intuicja. Wiedza wykraczająca ponad logikę

Wydawnictwo: Nowy Horyzont
Intuition. Knowing Beyond Logic
Ala

Gdyby intuicja przepływała promieniami lub falami, to bylibyśmy w stanie stworzyć narzędzie, które mogłoby ją odbierać. Ale tak nie jest, ponieważ intuicja nie jest falą, nie jest zjawiskiem; to skok z nicości w istnienie. Tym jest intuicja - dlatego rozum zaprzecza jej istnieniu. Zaprzecza, ponieważ nie jest w stanie jej spotkać. On może jedynie spotkać zdarzenia, które da się podzielić na przyczynę i skutek.
Zgodnie z rozumem istnieją dwa wymiary egzystencji: znany i nieznany. Nieznanym nazywamy to, co jest niepoznane teraz, ale zostanie poznane któregoś dnia. Mistycyzm mówi, że są trzy wymiary: znany, nieznany i niemożliwy do poznania. Przez niemożliwy do poznania mistycy rozumieją wymiar, którego nigdy nie da się poznać.
Intelekt jest związany z tym, co znane i nieznane, i nie ma nic wspólnego z niepoznawalnym. A intuicja związana jest z niepoznawalnym, z tym, co niemożliwe do poznania. Czas nie ma z tym nic wspólnego - niemożliwość poznania to główna cecha niepoznawalnego. Nie chodzi o to, że narzędzia nie są wystarczające, logika przestarzała, matematyka prymitywna; nie o to chodzi. Podstawową cechą niepoznawalnego jest niepoznawalność; tego nigdy nie da się poznać.

Tak wygląda wymiar intuicji.

Marzena | 2014-12-17
Na półkach: Przeczytane, Motywujące
Przeczytana: 17 grudnia 2014

Bardzo motywująca i odkrywcza książka. Pokazuje jak wejrzeć w siebie. Tą pozycję trzeba przeczytać, żeby zrozumieć. Także chcieć zmiany i zrozumieć przede wszystkim.

MrGuruLimited | 2015-03-17
Przeczytana: 22 lutego 2015

Książka nie jest aż tak ciekawa jak "księgi" Osho. To znaczy nie ma w niej nic rewolucyjnego co mogłoby zaskoczyć - zwłaszcza po przeczytaniu poprzednich pozycji. No ale to wciąż Osho i fajnie się go czyta.

ZosiaW | 2015-02-10

Mimo, że książka jest naprawdę cienka i wydaje się krótka czytałam ją ponad dwa tygodnie.
Nie przeczytałam jej po to, aby zgadzać się z poglądami jej autora, lub też nie. Chodziło o to, żeby poznać inny sposób myślenia.
Myślę, że ta lektura w pewien sposób otwiera oczy i może dużo namieszać w głowie.
Jestem osobą szukającą właśnie takich książek, ponieważ 'szukam prawdy'. I myślę, że podążę tym tropem i to nie ostatnia książka Osho, którą przeczytałam.
Polecam wszystkim tym szukającym siebie!

PiórkoAngeliki | 2017-09-09
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2017