Zbawca Boga. Kuszenia Nikosa Kazantzakisa

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
9 (3 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny

Nikos Kazantzakis to autor "Greka Zorby", "Ostatniego kuszenia Chrystusa" oraz mniej znanej "Ascetyki" o wymownym podtytule "Salvatores Dei" (Zbawcy Boga), stanowiącej propozycję nowej formuły duchowości po fundamentalnym dla historii Zachodu doświadczeniu związanym ze "śmiercią Boga" i "odczarowaniem świata". Idea Boga przesunięta zostaje ze sfery transcendencji w immanencję woli człowieka. Bóg staje się w ten sposób epifanią woli samodoskonalącego się człowieka, a sam człowiek - Zbawcą Boga. Zbawiając Boga, człowiek rehabilituje swoje istnienie, zbawia zarazem siebie. Duchowość człowieka nie jest ani dana, ani gwarantowana przez świat nadzmysłowy, którego istnienie zostało podważone, lecz zależy od indywidualnego wysiłku samego człowieka.

źródło opisu: http://www.sklep.gildia.pl/literatura/95262-ilias-wrazas-zbawca-boga

źródło okładki: http://www.sklep.gildia.pl/literatura/95262-ilias-wrazas-zbawca-boga

Elevander | 2019-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2019

"Zbawca Boga" to praca z pogranicza filozofii i literaturoznawstwa, w której Autor rozważa tło intelektualne utworów Nikosa Kazantzakisa: "Ascetyki", "Ostatniego kuszenia Chrystusa", "Raportu dla El Greca" oraz "Odysei". Wrazas bardzo dobrze umieszcza twórczość kreteńskiego pisarza w kontekście różnych nurtów filozoficznych pierwszej połowy XX w., opowiada o jego filozoficznych wzorach, a jednocześnie ciekawie łączy tę myśl zachodnią z tradycjami greckimi, przede wszystkim zaś kreteńskimi. Chyba trochę wbrew Autorowi nie czuję tej wyjątkowej duchowej atrakcyjności koncepcji Kazantzakisa, a wręcz przeciwnie, wydają mi się one bardzo mocno zakorzenione w modach intelektualnych sprzed kilkudziesięciu lat. Wartościowe są też uwagi na temat biografii pisarza. Pozwolę sobie stwierdzić, że w moim odczuciu za dużo tu filozofii, a za mało filologii, która bardziej mnie interesuje.

Tomasz Babnis

Hefajstosek | 2018-12-04
Przeczytana: listopad 2011

Jedna z niewielu pozycji w języku polskim,które opisują życie,inspiracje i twórczosc Nikosa Kazantzakisa.

Jestem mocno nieobiektywny,ale jestem zafascynowany tą osobą,pisałem o nim pracę magisterską,starałem się zrozumiec jego inspiracje,którymi się kierował tworząc swoje obrazoburcze w opinii wielu dzieła.

Przewrotny tytuł "Zbawca Boga" nawiązuje do programowego dzieła "Sztuka ascezy.Zbawcy Boga",w którym Kazantzakis nawiązując do myśli F.Nietzsche pisze,że to człowiek jest potrzebny Bogu,a nie na odwrót.

Po lekturze tej książki zacząłem inaczej patrzec na dzieła Kazantzakisa.

Polecam wszystkim zainteresowanym tematyką religijną,poszukiwaniami Boga,alternatywnym spojrzeniem na sprawy duchowości.

| 2017-06-21
Przeczytana: listopad 2011

Po lekturze tej książki zacząłem inaczej patrzec na dzieła Kazantzakisa.