Zbawca Boga. Kuszenia Nikosa Kazantzakisa

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
10 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

Nikos Kazantzakis to autor "Greka Zorby", "Ostatniego kuszenia Chrystusa" oraz mniej znanej "Ascetyki" o wymownym podtytule "Salvatores Dei" (Zbawcy Boga), stanowiącej propozycję nowej formuły duchowości po fundamentalnym dla historii Zachodu doświadczeniu związanym ze "śmiercią Boga" i "odczarowaniem świata". Idea Boga przesunięta zostaje ze sfery transcendencji w immanencję woli człowieka. Bóg staje się w ten sposób epifanią woli samodoskonalącego się człowieka, a sam człowiek - Zbawcą Boga. Zbawiając Boga, człowiek rehabilituje swoje istnienie, zbawia zarazem siebie. Duchowość człowieka nie jest ani dana, ani gwarantowana przez świat nadzmysłowy, którego istnienie zostało podważone, lecz zależy od indywidualnego wysiłku samego człowieka.

źródło opisu: http://www.sklep.gildia.pl/literatura/95262-ilias-wrazas-zbawca-boga

źródło okładki: http://www.sklep.gildia.pl/literatura/95262-ilias-wrazas-zbawca-boga

michall_1985 | 2017-06-21
Przeczytana: listopad 2011

Jedna z niewielu pozycji w języku polskim,które opisują życie,inspiracje i twórczosc Nikosa Kazantzakisa.

Jestem mocno nieobiektywny,ale jestem zafascynowany tą osobą,pisałem o nim pracę magisterską,starałem się zrozumiec jego inspiracje,którymi się kierował tworząc swoje obrazoburcze w opinii wielu dzieła.

Przewrotny tytuł "Zbawca Boga" nawiązuje do programowego dzieła "Sztuka ascezy.Zbawcy Boga",w którym Kazantzakis nawiązując do myśli F.Nietzsche pisze,że to człowiek jest potrzebny Bogu,a nie na odwrót.

Po lekturze tej książki zacząłem inaczej patrzec na dzieła Kazantzakisa.

Polecam wszystkim zainteresowanym tematyką religijną,poszukiwaniami Boga,alternatywnym spojrzeniem na sprawy duchowości.

Andrzej | 2017-07-12
Dorota_Dega | 2017-02-05