Armii Ludowej dylematy i dramaty

Wydawnictwo: Oficyna Drukarska
9 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
Jazir

"Celem niniejszej pracy jest przedstawienie mniej znanych, a często dramatycznych fragmentów historii polskiego lewicowego ruchu oporu, walczącego w latach II wojny światowej o wyzwolenie spod okupacji hitlerowskiej, o niepodległość Polski. Najpoważniejszą siłą zbrojną konspiracji lewicowej była wówczas powołana do życia przez Krajową Radę Narodową Armia Ludowa, której trzonem wojskowym była utworzona przez Polską Partię Robotniczą Gwardia Ludowa, działająca od stycznia 1944 w ramach AL wspólnie z lewicowym nurtem RPPS, Batalionów Chłopskich i innych organizacji lewicowo-demokratycznych" (wstęp autora).

źródło opisu: Oficyna Drukarska, 2000

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Bartek | 2016-09-25

Rzetelne opracowanie historyczne na temat Armii Ludowej, która podjęła walkę o narodowe i społeczne wyzwolenie Polaków. Celem Armii Ludowej było nie tylko wyzwolenie spod hitlerowskiej okupacji, ale także zbudowanie nowej, demokratycznej i socjalistycznej Polski. Przeciw Armii Ludowej ruszyły nie tylko Gestapo i Wehrmacht, ale także Armia Krajowa i Narodowe Siły Zbrojne, które samodzielnie i we współpracy z okupantem zabijały partyzantów Armii Ludowej i członków Polskiej Partii Robotniczej. Armia Ludowa i Polska Partia Robotnicza zwyciężyły, bo ich sprawa była słuszna i miała poparcie narodu i ojczyzny proletariatu i światowej rewolucji Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Polska stała się po raz pierwszy w historii własnością Polaków - ludu pracującego miast i wsi. Wieczna pamięć i wdzięczność dla patriotów z Armii Ludowej.

Ewa | 2014-07-31
Borsukolis | 2014-05-01