Polacy na Kremlu. Moskwa 1612

Wydawnictwo: Bellona
historia
joly_fh

Inne wydania

Zajęcie Moskwy przez wojska polsko-litewskie w październiku 1612 r. było wynikiem układu hetmana koronnego Stanisława Żółkiewskiego z bojarami moskiewskimi, w myśl którego wszystkie stany Państwa Moskiewskiego obrały carem królewicza Władysława. Najważniejszym gwarantem wypełnienia postanowień umowy miały być oddziały Rzeczpospolitej stanowiące garnizon moskiewski. Jego sprawne funkcjonowanie uzależnione było od dostaw posiłków z zewnątrz. Na przełomie sierpnia i września 1612 r. hetman litewski Jan Karol Chodkiewicz podjął próbę dostarczenia żywności garnizonowi. Próba ta się nie powiodła. Po odstąpieniu hetmana od murów kremlowskich sytuacja garnizonu stała się niezwykle trudna. Głód doprowadził do aktów kanibalizmu i upadku dyscypliny. Na początku listopada oddziały polsko-litewskie, broniące Kremla dwa lata, skapitulowały.

źródło opisu: Bellona, 2013

źródło okładki: www.bellona.pl

Dariusz | 2012-03-27
Przeczytana: 11 listopada 2010

Niesamowity przykład, że na wojnie nie koniecznie można zginąć śmiercią romantyczną od szabli czy kuli. Można umierać z głodu przez rok, a może i dwa lata, zjadając przy okazji konia, swojego współtowarzysza broni. Pokazuje, że w pewnych sytuacjach powstają tak zwane ceny obozowe, które mogą być i kilkaset razy większe niż zwykłe. Żywność w obleganym Kremlu była tak droga, że płacono za nią od Rosjan carskimi klejnotami koronnymi. Bandy polskich żołnierzy wychodziły w nocy i zjadały oblegających ich Rosjan. Książka uczy pokory.

JestemTu | 2013-08-09
Przeczytana: 09 marca 2013

Pan Tomasz "odwalił" kawał dobrej roboty! Brawo!

Jestem pod wrażeniem faktów zamieszczonych w tej książce i wiedzy autora. Mimo, że to typowo historyczna książka czyta ją się zadziwiająco lekko. Dobrze dobrane cytaty potwierdzają autentyczność opracowania.. Rysunki pobudzają wyobraźnie. Zdecydowanie polecam fascynatom. Inni czytelnicy też się nie zawiodą.

bibliotekarz | 2016-05-03
Przeczytana: 30 kwietnia 2016

Książka nie jest dla tych co lubią książki popularnonaukowe raczej dla pasjonatów historii i zapaleńców. Masa bardzo szczegółowych informacji o tym okresie, polityce, osobistościach oraz całym aspekcie politycznym wielkiej smuty. Wniosek, który ja wyciągnąłem z tej książki jest następujący słaba dynastia Wazów zmarnowała dziejową szansę na powstanie nie Rzeczpospolitej Obojga Narodów lecz Trojga. Daleko jej do Jagiellonów. Moskwa była do utrzymania lecz polityka musiałaby być poprowadzona inaczej oraz że nie tyle co Rosjanie zdobyli Moskwę co my ją straciliśmy na skutek błędnych decyzji. Plus za ogrom włożonej pracy dla Autora.

agnesl | 2012-01-08
Przeczytana: 07 listopada 2010

Okupacja Moskwy przez oddziały Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Opis działań wojennych od momentu klęski głodu w 1607 do przegranej w 1613 (mogłem pomylić lata). Autor bardzo wnikliwie opisuje wydarzenia tamtego czasu. Pozycja rzetelna i bardzo szczegółowa. W pewnych momentach dla mnie aż za bardzo. Jednak w całości daje doskonały obraz tamtych wydarzeń, które na długo zapadają w pamięci. Szczególnie naturalistyczne opisy kanibalizmu i klęski głodu garnizonu polskiego otoczonego przez wojska pospolitego ruszenia Rosjan. Polecam gorąco

qbazi | 2017-04-20
Przeczytana: 18 kwietnia 2017