Polacy na Kremlu 1612

Wydawnictwo: Bellona
historyczna
Pio

Zajęcie Moskwy przez wojska polsko-litewskie w październiku 1612 r. było wynikiem układu hetmana koronnego Stanisława Żółkiewskiego z bojarami moskiewskimi, w myśl którego wszystkie stany Państwa Moskiewskiego obrały carem królewicza Władysława. Najważniejszym gwarantem wypełnienia postanowień umowy miały być oddziały Rzeczpospolitej stanowiące garnizon moskiewski. Jego sprawne funkcjonowanie uzależnione było od dostaw posiłków z zewnątrz. Na przełomie sierpnia i września 1612 r. hetman litewski Jan Karol Chodkiewicz podjął próbę dostarczenia żywności garnizonowi. Próba ta się nie powiodła. Po odstąpieniu hetmana od murów kremlowskich sytuacja garnizonu stała się niezwykle trudna. Głód doprowadził do aktów kanibalizmu i upadku dyscypliny. Na początku listopada oddziały polsko-litewskie, broniące Kremla dwa lata, skapitulowały.

denudatio_pulpae | 2016-10-09
Przeczytana: 09 października 2016

"Położenie załogi polskiej było fatalne, głównie z powodu braku żywności i różnych swarów, które przedtem jeszcze spowodowały odejście sporego oddziału. Wprawdzie hetman Jan Karol Chodkiewicz potrafił zbliżyć się do Moskwy ze znacznymi zapasami, ale nie mógł nawet myśleć o pokonaniu znacznych sił Pożarskiego, bez tego zaś trudno było przedostać się do Kremla. Nic nie dała również zmiana na stanowisku dowódcy załogi, którym został po Gosiewskim Mikołaj Struś. Z kocem października 1612 r. garnizon polski musiał kapitulować. Tak zakończyła się niepotrzebna i nie przemyślana impreza, podjęta w imię utopijnego marzenia o opanowaniu całej Rosji"
Ludwik Bazylow, Historia Rosji

Śledząc z Ludwikiem Bazylowem historię Rosji dotarłam ostatnio do Wielkiej Smuty i wojny polsko-rosyjskiej. W dość oszczędny sposób Bazylow skomentował wyparcie Polaków z Kremla, a że na mojej półce stała sobie i kusiła od jakiegoś czasu książka "Polacy na Kremlu....

Dariusz | 2012-03-27
Przeczytana: 11 listopada 2010

Niesamowity przykład, że na wojnie nie koniecznie można zginąć śmiercią romantyczną od szabli czy kuli. Można umierać z głodu przez rok, a może i dwa lata, zjadając przy okazji konia, swojego współtowarzysza broni. Pokazuje, że w pewnych sytuacjach powstają tak zwane ceny obozowe, które mogą być i kilkaset razy większe niż zwykłe. Żywność w obleganym Kremlu była tak droga, że płacono za nią od Rosjan carskimi klejnotami koronnymi. Bandy polskich żołnierzy wychodziły w nocy i zjadały oblegających ich Rosjan. Książka uczy pokory.

Antoniuss | 2016-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2016

Historia pobytu polskich oddziałów na Kremlu budzi ogromne emocje, zarówno w Polsce jak i w Rosji. Dla Rosjan zdobycie Kremla jest jednym z najwznioślejszych momentów w historii, kiedy szlachta, prosty lud i Kozacy zebrali siły aby solidarnie stawić czoła najeźdźcy. Kapitulacja twierdzy 7 października 1612 roku kończy okres ,,Wielkiej smuty" i rozpoczyna powstawanie imperium rosyjskiego - i rosyjskiej tożsamości narodowej. Również dla Polaków jest to wzniosły moment, gdyż po latach zaborów okupacja stolicy Rosji kojarzona jest z zenitem potęgi naszego kraju. Tymczasem ,,Polacy na Kremlu" jest to opowieść... o straconych szansach i wielkiej tragedii, o czym rzadko się wspomina. Tragedii zarówno dla mieszkańców miasta, w trakcie pożaru którego (wywołanego przez polskich żołnierzy) śmierć ponieść mogło nawet 60 tysięcy osób. Tragedii dla państwa polsko-litewskiego, gdyż wskutek niezrozumienia rosyjskiej mentalności i nadmiernych ambicji zmarnowano szansę na ostateczne zakończenie...

JestemTu | 2013-08-09
Przeczytana: 09 marca 2013

Pan Tomasz "odwalił" kawał dobrej roboty! Brawo!

Jestem pod wrażeniem faktów zamieszczonych w tej książce i wiedzy autora. Mimo, że to typowo historyczna książka czyta ją się zadziwiająco lekko. Dobrze dobrane cytaty potwierdzają autentyczność opracowania.. Rysunki pobudzają wyobraźnie. Zdecydowanie polecam fascynatom. Inni czytelnicy też się nie zawiodą.

bibliotekarz | 2016-05-03
Przeczytana: 30 kwietnia 2016

Książka nie jest dla tych co lubią książki popularnonaukowe raczej dla pasjonatów historii i zapaleńców. Masa bardzo szczegółowych informacji o tym okresie, polityce, osobistościach oraz całym aspekcie politycznym wielkiej smuty. Wniosek, który ja wyciągnąłem z tej książki jest następujący słaba dynastia Wazów zmarnowała dziejową szansę na powstanie nie Rzeczpospolitej Obojga Narodów lecz Trojga. Daleko jej do Jagiellonów. Moskwa była do utrzymania lecz polityka musiałaby być poprowadzona inaczej oraz że nie tyle co Rosjanie zdobyli Moskwę co my ją straciliśmy na skutek błędnych decyzji. Plus za ogrom włożonej pracy dla Autora.

agnesl | 2012-01-08
Przeczytana: 07 listopada 2010

Okupacja Moskwy przez oddziały Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Opis działań wojennych od momentu klęski głodu w 1607 do przegranej w 1613 (mogłem pomylić lata). Autor bardzo wnikliwie opisuje wydarzenia tamtego czasu. Pozycja rzetelna i bardzo szczegółowa. W pewnych momentach dla mnie aż za bardzo. Jednak w całości daje doskonały obraz tamtych wydarzeń, które na długo zapadają w pamięci. Szczególnie naturalistyczne opisy kanibalizmu i klęski głodu garnizonu polskiego otoczonego przez wojska pospolitego ruszenia Rosjan. Polecam gorąco

Pio | 2014-06-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 2014 rok

7/10

Jvlivs88 | 2017-10-04

Amotorsko lubię historię. Dla Mnie świetnie przybliżone wydarzenia z tamtego okresu czasu. Dobra narracja, są też wstawki świadków tamtych wydarzeń.

Tomson246 | 2018-02-17
Przeczytana: 24 lutego 2018