Cztery strony czasu

Wydawnictwo: Media Rodzina
Toruń, 4 strony czasu
joly_fh

Trzecia w Polsce książka dla dzieci znanej i nagradzanej na świecie autorki książek obrazkowych, w tym wielokrotnie nagradzanego Pamiętnika Blumki o Domu Sierot Janusza Korczaka. Książka Cztery strony czasu powstała najpierw w Korei, teraz mogą ją czytać i oglądać także dzieci polskie. Opowiada o barwnej, lecz zawiłej historii Torunia, jednego z najstarszych miast w Polsce. Radości i smutki...

Książka Cztery strony czasu powstała najpierw w Korei, teraz mogą ją czytać i oglądać także dzieci polskie. Opowiada o barwnej, lecz zawiłej historii Torunia, jednego z najstarszych miast w Polsce. Radości i smutki jego mieszkańców są takie same jak ludzi na całym świecie, jest to więc opowieść uniwersalna.

Na starym mieście, na środku rynku stoi ratuszowa wieża z czterema tarczami zegara skierowanymi w cztery strony świata. Po czterech stronach rynku stoją kamienice, a w nich kuchnie i salony, pokoje dziecięce i pracownie, w których nieustannie toczy się życie, mimo upływu czasu. Ratuszowy zegar jest świadkiem wydarzeń historycznych i codziennych. Przez stulecia przez miasto przetoczą się wojny, epidemie i powodzie, czasy urodzajów i czasy głodu, ale zwykli mieszkańcy kamienic będą dzielić te same troski i te same radości, co ludzie urodzeni 100, 200 i 600 lat po nich.

źródło opisu: Media Rodzina, 2013

źródło okładki: www.mediarodzina.com.pl

bibi | 2015-05-21
Przeczytana: maj 2015

Zwiedzanie Torunia z tą książką w tle czyni wyprawę jeszcze bardziej klimatyczną. Historia Torunia opowiadana i ilustrowana przez panią Iwonę Chmielewską nie może nudzić. Ujęta w nietypowy i bardzo pomysłowy sposób. Z czterech stron potężnego ratusza, którego zegar wskazuje ludziom czas mieszkającym w czterech kamienicach.

Miasto położone nad Wisłą, stare miasto, którego historia jest zawiła, czasem bolesna i długa, niepodobna do historii innych miast. Podobne są marzenia, zmartwienia i radości ludzi, jak innych na całym świecie....Każdy kto tu przyjedzie, bierze udział w codziennym przedstawieniu, które toczy się dalej, cały cas. Autorka zadbała o świetną treść historyczno-kulturową, o szczegóły ilustracji (elementy strojów, wyposażenie, fragmenty obrazów, pojazdy, naczynia, rzeźby z poszczególnych lat, które omawia). Wszystko jest pięknie skomponowane, przemyślane, dopracowane do najdrobniejszego szczegółu...

katecz | 2015-06-19
Przeczytana: 15 czerwca 2015

ksiązka dla dzieci od 5 - 100 lat ;)

Po pierwszym przeglądnięciu pomyślałam, że książka i owszem originalna,
inna niż wszystkie, ale synkowi (5,5 lat) właśnie chyba przez to sie nie spodoba. Ale zaczęliśmy czytać i jakież było moje zdziwienie, bo i ja się wciągnęłam i syn. Ta książka nas dosłownie zaczarowała. Albo inaczej zabrała nas w podróż w czasie do przeszłości. A udało się to nie tylko dzięki ciekawej treści, ale rownież dzięki niesamowitym ilustracjom!!!

Jest to książka o historii miasta Torunia na przełomie wieków od 1500 r. począwszy do 2000r., ale jest to historia żywa, która traktuje o ludziach, którzy wtedy żyli. To oni są tutaj najważniejsi i ich właśnie osobiste historie, (które właściwie mogłyby się przydarzyć każdemu), które zostały specjalnie niedopowiedziane, dzięki czemu wyobraźnia zaczyna sama pracować i aż chce się wymyślać dalszy ciąg historii, która za każdym razem może być inna ;) Wydarzenia historyczne są tylko tłem. Upływający czas, odmierzany przez...

Przyznaję, że jeszcze nie przeczytałam, ale za wyjątkowe, bajeczne, wciągające, pobudzające wyobraźnię, wyrafinowane ilustracje przyznaję maksimum gwiazdek.

Syl_wina | 2017-06-17
Na półkach: Dla dzieci, Przeczytane