Anatomia zbrodni

Wydawnictwo: G+J
zbrodnia, dowody, śledztwo
literatura faktu
joly_fh

To nieprawda, że śledztwo zawsze kończy się wraz z sądowym wyrokiem. Często, gdy wymiar sprawiedliwości zamyka sprawę, do akcji wkraczają dziennikarze. Bo wiele przestępstw skrywa tajemnice, których nie udało się rozwikłać prokuratorom i sędziom; bo niektóre wyroki pozostają w sprzeczności nie tylko z poczuciem sprawiedliwości, ale także z wiedzą, do jakiej organom ścigania nie udało się dotrzeć. Bo są ludzie, których niesłusznie naznaczono piętnem zbrodniarzy, i są zbrodnarze, którzy pozostają bezkarni.

Z tej książki dowiesz się, że:
- Kobiety mafii potrafią być bardziej brutalne od mężczyzn......i zmyślić gwałt, by pogrążyć ukochanego
- Kariera Lecha Grobelnego była niczym sen wariata
- Bracia Wałachowscy wydali krwawą wojnę komunie
- Niezwykle trudno namierzyć bossów cyberpodziemia

źródło opisu: G+J Gruner&Jahr, 2013

źródło okładki: http://www.gjksiazki.pl/

OkiemMK | 2014-09-24

Czytając literaturę faktu dotyczącą zbrodni i przestępstw zastanawiam się, gdzie w ludziach kryją się te negatywne emocje i co je powoduje. Ogrom bólu jaki potrafi wywołać prawdziwy, nie fikcyjny bohater jest niewspółmierny do winy, którą ponosi lub nie. Często prawo pozwala na zbyt wiele, nie każąc ludzi, którzy potrafią je omijać. Niestety nie jest ono jednorodne, zawiera sporo luk i zależy od tak wielu osób: śledczych, adwokatów, prokuratorów, sędziów, biegłych, świadków i ofiar. Każda, z tych osób może popełnić błąd na korzyść przestępcy lub niekorzyść ofiar i ich rodzin. Opieszałość, zbytni pośpiech, uprzedzenia oraz zewnętrzne i wewnętrzne naciski - wszystko ma swoją wartość w tego typu sprawach.
Anatomia zbrodni to praca zbiorowa omawiająca różnego rodzaju przestępstwa i zbrodnie, które wstrząsnęły naszym światem. To swego rodzaju głos dziennikarzy i publicystów, którzy drążą, by poznać każdy aspekt danej sprawy, która nie kończy się z zasądzonym wyrokiem. To literatura...

Bartek | 2017-05-31
Przeczytana: 31 maja 2017

Ta książka to zbiór lepszych lub gorszych artykułów. Niektóre to kawał porządnego dziennikarstwa, choć ogólnie publikacje obecne w tym zbiorze często są zbyt krótkie, aby dany temat pojąć kompleksowo. Dla pasjonatów kryminałów pisanych przez życie będzie to tytuł z pewnością bardzo ciekawy.

Okiem Filmoholika | 2017-04-05

Mimo trudnej tematyki czyta się błyskawicznie. Różnorodność artykułów jest w stanie zaspokoić gust każdego, kto interesuje się zbrodnią i wszystkim co z nią związane. Znajdzie się również coś dla tych, którzy zgłębiają skomplikowaną naturę ludzką.

W książce znajdziemy również kilka słów o roli kobiet we włoskiej mafii, tajnikach cyberprzestępczości i sławnym gangu obcinaczy palców. Dowiemy się w jaki sposób pracują technicy kryminalistyczni, poznamy historię walczących z komuną braci Wałachowskich i seryjnego mordercy Władysława Mazurkiewicza.

Cała recenzja: http://okiemfilmoholika.pl/ksiazki/anatomia-zbrodni-focus-sledczy-poleca-recenzja/

Shetani | 2013-08-26
Przeczytana: 19 sierpnia 2013

Kryminalistyka to interesująca i niczego sobie dziedzina nauki. Bywa też jednak przerażająca, ponieważ nikt nigdy nie wie, co siedzi w głowie potencjalnego mordercy czy kryminalisty. Jednak czy to tylko na skazaniu przestępcy kończy się cała sprawa? Nie do końca. Niektóre sprawy ciągną się latami, a inne są wygrzebywane po latach i śledztwo prowadzi się na nowo. A wiele przestępstw skrywa w sobie tajemnice, których nawet policja nie jest w stanie rozwikłać.

„Anatomia zbrodni” to dosyć ciężki do rozszyfrowania tytuł. Mnie od razu kojarzy się z przepisem na zbrodnię doskonałą. Z wyjaśnieniem od A do Z, jak popełnić idealne przestępstwo i nie zostać złapanym. Jednak to dosyć oczywiste, że nie może tego dotyczyć, bo wtedy na pewno nie zostałaby wydana. Ciężko mi też jednoznacznie powiedzieć, co można w tej książce znaleźć. Oczywiście wszystko zamyka się w kręgu kryminalistyki, ale jej odłamów jest sporo. Przytoczę jedynie kilka spraw, które zostały tutaj poruszone.

Jedną z nich jest...

ilsa333 | 2013-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2013

"Anatomia zbrodni" to zbiór najróżniejszych artykułów o zbrodniach i zbrodniarzach. Nie wiem na jakiej zasadzie były dobierane, bo książkę cechuje duża... różnorodność.

Autorzy to w większości reporterzy śledczy, którzy nawet po zamknięciu tej, czy innej słynnej sprawy kryminalnej nadal drążą temat i doszukują się luk w tym, co wymiar sprawiedliwości uznał za oczywistość.

Możemy się z niej sporo dowiedzieć na temat przestępczości zorganizowanej, słynnych rodzinach mafijnych polskich i zagranicznych.

Część niesławnych bohaterów to relikty przeszłości z czasów PRL inni to współcześni cyberprzestępcy zadziwiający skutecznością i przebiegłością.

Poruszane są też sprawy jednostkowe, gwałty na kobietach - te prawdziwe i te zmyślone, zbrodnie popełnione z miłości przez narcystycznych kochanków, przywoływane są historie chorych psychiczne przestępców.

Artykuły niekiedy obnażają w dość bezlitosny sposób ułomność polskiego sądownictwa.

Słowem - czego tu nie ma?

Z jednej strony...

figlarna24 | 2013-08-18
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 17 sierpnia 2013

"W naszej pracy nie chodzi ani o sprawienie przyjemności, ani o zadawanie bólu- chodzi o to, by przyłożyć pióro do rany"- pisał Albert Loudres, patron i mistrz francuskojęzycznego dziennikarstwa.

Są artykuły, których muszą zostać napisane. Tacy są dziennikarze, którzy czują powołanie, mus drążenia tematów , ujawniania dramatycznych informacji, często takich, które obnażają prawdę kosztem wszystkich zaangażowanych w sprawę.
Jeśli napisany artykuł dotyczy popełnionej zbrodni, to dziennikarz musi się zmierzyć nie tylko ze zgromadzonymi faktami, ale także mieć w poszanowaniu bliskich ofiary.

"Anatomia zbrodni" jest zbiorem szesnastu artykułów, napisanych przez wiodących dziennikarzy , specjalizujących się w dziedzinie dziennikarstwa kryminalnego. Czytelnik w tej pozycji znajdzie takie nazwiska jak: Michał Wójcik, Anna Binkowska, Ewa Ornacka i inni.

Wspomniani autorzy artykułów, które składają się na całość "Anatomii zbrodni" piszą m.in. o motywach, przebiegu różnorodnych zabójstw....

princessbarbra | 2014-11-17

Nie od dziś wiadomo, że zamknięcie śledztwa kryminalnego nie zawsze oznacza zakończenie sprawy. Często nawet wydanie wyroku nie prowadzi bezpośrednio do wyczerpującego wyjaśnienia zaistniałych okoliczności. W takich sytuacjach, jak feniks z popiołów, wyłaniają się na powierzchnię dziennikarze, którzy drążą, węszą, śledzą. "Anatomia zbrodni" to praca zbiorowa tychże właśnie.

"Anatomia zbrodni" to 16 artykułów napisanych przez dziennikarzy i osoby związane z całą machiną, która rusza kiedy zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa.

Niejednokrotnie zdarza się, iż śledztwo się kończy, wymiar sprawiedliwości osądza sprawcę i zamyka sprawę mimo, iż nie wszystkie wątki są do końca wyjaśnione. Znane są przypadki kiedy dana sprawa nie doczekała się swojego końca, bo nie zebrano wystarczającej ilości informacji by trafić na trop sprawcy bądź nie znaleziono twardych dowodów na to, że właśnie ten a nie inny osobnik jest odpowiedzialny za fatalny splot wydarzeń. Zdarza się, że skazani...

Kasjopeja | 2014-09-20
Na półkach: Przeczytane, 2014