Wakacyjny dyżur

Holiday SOS
wakacje, wypadek, lekarz, pogotowie
literatura faktu
joly_fh

Po kogo zadzwonicie, jeśli przydarzy wam się wypadek na wakacjach? Oto Dr Ben MacFarlane. Jego zadanie to przetransportować do ojczystego kraju ludzi unieruchomionych za granicą. Kim są jego pacjenci? Ofiary wakacyjnych wypadków, wstydliwych incydentów podczas służbowych delegacji oraz wszelkich zdarzeń na wyjeździe, kiedy coś poszło nie tak, jak powinno. Starsza pani, która pomyliła...

Po kogo zadzwonicie, jeśli przydarzy wam się wypadek na wakacjach?

Starsza pani, która pomyliła ecstasy z aspiryną. Nastolatek, który spadł z balkonu podglądając barmanki w ich sypialni. Modelka, u której nastąpiły komplikacje po operacji piersi w Brazylii. Lista jest długa...

To JEGO historia. Szalony rok z życia latającego, brytyjskiego doktora. Dramatyczna, czasem groteskowo zabawna medycyna nagłych wypadków nie ogranicza się tylko do oddziałów szpitalnych. TO może zdarzyć się na siedzeniu tuż obok nas już podczas kolejnego wakacyjnego lotu.

źródło opisu: Wydawnictwo Pascal, 2013

źródło okładki: http://ksiegarnia.pascal.pl/data/produkty/duze_okl...»

Maddie | 2013-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2013

Niespodziewanie fajna książka, ciepła, pełna współczucia dla ludzkiego cierpienia i nieszczęścia, ale niepozbawiona humoru i optymizmu. Obowiązkowa lektura dla tych, którzy planują wakacje za granicą i tych co uwielbiają seriale medyczne. Mnóstwo historyjek opartych na faktach i życie człowieka na walizkach. Mi bardzo się podobała, mogę polecić ze spokojnym sercem.

książek: 1996
Nalupia | 2014-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2014

Niektóre książki powinny być opatrzone ostrzeżeniem: "Uwaga! Nie czytać w miejscach publicznych - wywołuje salwy śmiechu". Do taki niewątpliwie należy "Wakacyjny dyżur", choć pacjentom dr Bena z pewnością nie było do śmiechu.
Książka napisana lekko i przyjemnie (choć pamiętajmy - nie wszystkie przypadki były lekkie i przyjemne). Bardzo szybko się czyta.
Polecam :)

AnnieK | 2013-07-14
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 12 lipca 2013

Bardzo lubię oglądać seriale o lekarzach. Uwielbiam przyglądać się ludzkim chorobom oraz sposobom ich leczenia. Pochłaniam takie seriale jeden po drugim, poświęciłam już na nie niejeden dzień. Z wielką przyjemnością także sięgnęłam po książkę ,,Wakacyjny dyżur". Przygody z życia lekarza od nagłych wypadków? To brzmiało jak coś dla mnie i musiało być koniecznie ciekawe. Postawiłam, więc wobec niej pewne oczekiwania. Sprostała? Po części na pewno tak. Spodziewałam się odrobinę czegoś innego, lecz to co dostałam w pełni mnie zadowoliło.

Podczas czytania książki ,,Wakacyjny dyżur" czytelnik nie raz może przeczyć chwile grozy, niepewności związane ze stanem zdrowia pacjenta. Bezproblemowo związałam się z każdą osobą i z wielkim zaciekawieniem czytałam, co z nim się dzieje, jakiemu wypadkowi uległ, jak wygląda jego podróż do kraju. Jednak oprócz strasznych momentów, czy też takich, które po prostu potrafią zainteresować dolegliwościami pacjentów, możemy się w tej książce spotkać ze...

SebaD | 2016-10-13
Przeczytana: 2014 rok

Zabawna opowieść o lekarzu, którego zadanie to repatriacje pechowych wczasowiczów na leczenie do domu. W sumie to z tej książki dowiedziałem się, że istnieje taka wyznaczona grupa lekarzy specjalnie do tego celu.

Książka jest napisana prostym, zabawnym językiem co sprawia, że czyta się ją szybko, łatwo i przyjemnie. A to, że czasem na wysokości 10 kilometrów nad ziemią przydarzy się jakiś niespodziewany wypadek oznacza, że i akcji tu nie zabraknie. Polecam!

jamaska | 2015-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2015

Ben McFarlane opisuje swoją pracę jako lekarza prowadzącego repatriacje medyczne. Masz pojęcie, że coś takiego istnieje? Ja dowiedziałam się dopiero z te książki. Jeśli zachorujesz daleko od domu ubezpieczycielowi zależy, żeby jak najprędzej sprowadzić cię do kraju (koszty leczenia zagranicą!), a skoro jesteś chory, bidny, połamany... Transportuje cię lekarz.

Autor opisuje w sposób bardzo barwny swoją pracę, która przy okazji jest bardzo fajną pracę. Podróżuje po całym świecie, czasami spędza, na koszt ubezpieczyciela, kilka dni w tropikach, nocuje w świetnych hotelach. Jednak coś za coś - pacjenci nie zawsze są bezproblemowi, a nieszczęścia przydarzają się zwykle 10 kilometrów nad ziemią. Niektóre sytuacje mrożą krew w żyłach, niektóre śmieszą, a są i takie, które można potraktować jako przestrogę.

Książkę świetnie się czyta, narracja płynie lekko i trudno się oderwać od lektury. Jak dla mnie jednak ma zasadniczą wadę - zbyt szybko się kończy

Mallgorzataw | 2017-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2017

Utwór bardzo naiwny w formie. Infantylne dialogi, wszyscy pacjenci wykreowani na zabawnych i sarkastycznych, idealna atmosfera w grupie, super szefowa i zero spraw sądowych.

Największą zaletą, jaką znajduję w tej powieści jest to, że ludzie niezwiązani zawowdowo z medycyną, dostaną bardzo przystępnie wytłumaczone przypadości pacjentów oraz procedury, jakimi posługiwał się lekarz.

Dla studentów medycyny i lekarzy książka jest zdecydowanie zbyt nudna.

adrastea | 2013-08-21
Przeczytana: 18 sierpnia 2013

Bardzo przyjemna książka na wakacje. Lekka, ciekawa, szybko się czyta. Trochę mi brakowało szczegółów podczas opisywania akcji ratowania pacjentów w przestworzach oraz dłuższych opisów miast w których przebywał. Rozumiem jednak, że intencją autora było dotarcie do szerokiego grona czytelników. Generalnie polecam :)

ThePaulisiek | 2013-06-30

Książka genialna - może dlatego, że uwielbiam medyczne książki i seriale.
Łatwo się czyta - idealna na wakacje :)

Sylwia | 2014-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2014

Ta książka jest idealna dla osób interesujących się tematyką medycyny oraz dla fanów podróży. Bardzo przyjemna, lekka i szybko się czyta. Dla mnie rewelacja! :)

sytofala | 2016-09-01
Przeczytana: 01 czerwca 2016

Fajna , wciągająca historia. Miałam momentami wrażenie , że cała akcja toczy się tuż obok mnie . Szkoda że się skończyła , miałam apetyt na jeszcze