Zgłosuj na książki roku 2017

Sztuka uprawiania róż z kolcami

Tłumaczenie: Anna Jędrzejczyk
Wydawnictwo: M
The Care and Handling of Roses with Thorns
Sabinka

Sztuka uprawiania róż z kolcami to pogodna i mądra opowieść o więzach rodzinnych, przyjaźni i prawdziwej pasji, która pozwala rywalizować z najlepszymi. Gal to przewlekle chora na nerki nauczycielka biologii, która ma nietypowe hobby: krzyżuje z powodzeniem rzadkie i piękne odmiany róż. Wszystko się zmienia, gdy w jej poukładanym i nieco nudnym świecie ląduje niespodzianie jej nastoletnia...

Gal to przewlekle chora na nerki nauczycielka biologii, która ma nietypowe hobby: krzyżuje z powodzeniem rzadkie i piękne odmiany róż. Wszystko się zmienia, gdy w jej poukładanym i nieco nudnym świecie ląduje niespodzianie jej nastoletnia siostrzenica, spragniona rodzinnego ciepła i poczucia bezpieczeństwa.

Nagle okazuje się, że nie wszyscy ludzie wokół Gal są jej wrogami – być może ona sama pokazywała im tylko kolce. Powoli, krok po kroku świat pokazuje swoje jaśniejsze oblicze: jest szansa na zwycięstwo w zawodach hodowców, pogodzenie się z siostrą, a nawet na miłość.

źródło opisu: Wydawnictwo M

źródło okładki: Wydawnictwo M

Joanna | 2013-04-17
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 16 kwietnia 2013

Trzydziestosześcioletnia Galilee Garner z powodu wady wrodzonej przez całe swoje życie zmaga się z przewlekłą chorobą nerek. Po dwóch przebytych już przeszczepach jedynym ratunkiem jest dla niej następny. W tym czasie jest dializowana co drugi dzień. Jej choroba to nie tylko zmaganie się z codziennymi utrudnieniami, ograniczaniem ściśle określonej dawki płynów, przestrzeganiem rygorystycznej diety , ale również walka ze stresem jaki niesie kolejny dzień w oczekiwaniu na zakwalifikowanie na nowy narząd, lęk przed reakcjami alergicznymi, infekcjami.
Z tego powodu Gal jest osobą zamkniętą w sobie, typową introwertyczką, która zbudowała wokół siebie barierę społeczną ograniczającą ją w kontaktach ze znajomymi. Dlatego też w swoim środowisku postrzegana jest jako osoba antypatyczna, kłótliwa, zbyt wymagająca jako nauczycielka biologii w prywatnej szkole.
Największą życiową pasją Gal jest hodowla róż z gatunku Hulthemia, a jej marzeniem stworzenie idealnej róży wielokrotnie...

awiola | 2013-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2013

"Bóg mnie nie nienawidzi bardziej niż kogokolwiek innego. Dobrzy ludzie umierają, a okrutni wiodą beztroskie życie. On się raczej do niczego nie wtrąca. Taka jest cena wolnej woli. Nie jesteśmy pionkami w grze."

Róże to dla mnie jeden z najpiękniejszych gatunków kwiatów na Ziemi. Ich cudny zapach i kolory od wieków przyciągają wielu sympatyków na całym świecie. Po lekturze powieści "Trudna sztuka uprawiania róż z kolcami" wiem, że kolce róży, które ostrzegają człowieka przed pochopnym dotknięciem jej kwiatu, mogą symbolizować coś znacznie głębszego.

Margaret Dilloway posiadająca japońskie korzenie ze strony matki po ukończeniu studiów pracowała jako redaktor dla dwóch tygodników. Autorka obecnie mieszka w San Diego wraz z mężem i trójką małych dzieci. W Internecie prowadzi swój blog "American Housewife". Powieść o trudnej sztuce uprawiania róż oparta jest po części na faktach z życia jej szwagierki.

Gal to trzydziestosześcioletnia nauczycielka biologii, pracująca w prywatnej,...

8_oclock | 2014-12-15
Na półkach: Przeczytane, 2014, A-V
Przeczytana: 14 grudnia 2014

Bohaterka nie tylko róże uprawia, ale także krzyżuje i bierze udział w konkursach na najlepszą krzyżówkę. Dowiedziałam się między innymi, dlaczego róże kupowane w sklepach coraz słabiej pachną oraz o tym, że niektórym klientom marzą się róże bez kolców. Gal nie sprzedaje swoich róż, jej pasją i marzeniem jest wyhodowanie niezwykłego okazu. Książka zawiera opis dziewięciu miesięcy z jej życia, od marca do listopada, a każdy miesiąc zaczyna się cytatem z kalendarza ogrodniczego hodowcy róż.

Gal jest 36-letnią nauczycielką biologii w szkole prywatnej, pedantyczną, nieustępliwą i wymagającą. Przyjaciółka charakteryzuje ją jako XIX-wieczną pannę, co wydaje się trafne. Gal od dzieciństwa ciężko choruje na nerki, nie może mieć dzieci, każdy dzień jest dniem darowanym, który stara się wykorzystać w pełni. Żyje intensywnie, nawet zbyt intensywnie, zdaniem lekarki, i potrafi żartować na temat swojej nerki. Opis choroby nie powstał w wyobraźni autorki, był starannie omówiony z chorą...

korcia | 2013-08-29
Przeczytana: 27 sierpnia 2013

Pasja to coś, czemu poświęcamy swój czas, co sprawia nam dużo radości, coś co kochamy robić. Dla większości z Was takim czymś najprawdopodobniej są książki, ich czytanie, kolekcjonowanie albo pisanie. Inni lubią gotować, malować, tańczyć lub śpiewać. Natomiast Galilee Garner kocha róże, poświęca dużo czasu i energii, by wyhodować nową odmianę, która dzięki swemu pięknu ma jej przysporzyć dużo satysfakcji, pieniędzy i sławy.

"Wymagające i nieugięte. Świetnie radzą sobie w ściśle określonych warunkach".

Tak Gal mówi o różach, jednak przyznaje również, że opis ten pasuje i do niej. Być może ta nieugiętość pomoże jej osiągnąć swój cel. Nie jest to łatwe zadanie, bo amatorskiej hodowli ciężko jest konkurować z profesjonalnymi firmami, które zatrudniają wielu specjalistów, mają ogromne fundusze na badania. Gal natomiast ma w sobie dużo uporu i kocha róże, uwielbia spędzać czas w swojej szklarni, eksperymentować. Czy jej marzenie się kiedyś spełni?

Nie jest to jednak jej jedyne...

Bed | 2014-02-05
Przeczytana: 04 lutego 2014

Autorka próbuje przedstawić grząskie bagna codziennego życia osób z chorobą przewlekłą. Wbrew pozorom nie jest to łatwe, bo w to wszystko nieraz musi być zaangażowana rodzina, przyjaciele, czasem znajomi a układające się relacje nie zawsze są wzorowe. Przypadek opisany w książce jest może nawet bardziej ciekawy, bo ciężko chora Gal nie jest ideałem tylko znużoną kobietą. Ma ochotę przyjmować wyrzeczenia innych, ale dawać coś od siebie nie bardzo. Mimo wszystko bohaterkę polubiłam. Z reguły kieruje się rozumem, choć najciekawsze fragmenty książki to te gdy do głosu dochodzą emocje Gal. Czytałam już lepsze powieści, ale książka jest sympatycznym czytadłem, podnoszącym na duchu.

kasandra_85 | 2013-03-03
Przeczytana: marzec 2013

Basia | 2014-01-17
Przeczytana: styczeń 2014

Ładne wydanie, duża czytelna czcionka - dzięki temu czułam, że jestem w stanie odetchnąć tą książką, a nie wręcz odwrotnie czuć się nią przyduszona.

Ogrodniczka ze mnie marna, ba, tragiczna, ale nie sięgnęłam po tą publikację po to, aby nauczyć się hodowli róż. Od jakiegoś czasu czytałam o niej w samych superlatywach i chciałam na własne oczy przekonać się czy rzeczywiście jest ona taka ciekawa jak wszyscy ją malują, czy może jednak jest to wiele hałasu o nic.

Co jest warte uznania, to narracja, która jest prowadzona z perspektywy głównej bohaterki Gal. To zdecydowanie mój ulubiony typ narracji.

Nieugięta i wymagająca nauczycielka biologii cierpi na przewlekłą chorobę nerek. Ciągle dializy, badania, stres, żeby doczekać przeszczepu nerki, żeby organizm wytrzymał jak najdłużej, żeby się nie rozpadł, nie poddał.

Gal Garner opisując samą siebie nie dostrzega zalet, ale opisuje to w sposób zabawny, bezpośredni, sama siebie krytykuje do bólu.
"Róże są eleganckie, delikatne i słodko...

Tintinka | 2014-03-18
Przeczytana: 01 marca 2014

Ujmująca,to najbardziej zgrabne określenie tej powieści. 400 stron , które wręcz mignęło przed oczami. Książka stała na półce i czekała na swój czas. Czy jest wybitna językowo - raczej nie, czy jest wybitna fabułą - raczej nie, można by rzec: kolejna opowieść o kobiecie, o problemach, a jednak ... coś w tej powiesci jest ukrytego, co mnie wciągnęło, ujęło za serce, urzekło. Moze te zwykłe, proste sformuowania, ale jakże otwierające oczy na wspólczesność, cięte riposty na nas samych m.in.: "Nie wierze w kablówkę. Jest droga, a życie za krótkie". lub "Forma musi podążać za funkcją, jako nauczycielka sztuki powinnaś to wiedzieć".

Minusem mogą być meandry ogrodnicze, ale są tak wkomponowane i ujęte, że stanowią oddzielny rytm powieści, spójny, jak by tło wydarzeń.

Mońcia_POCZYTAJKA | 2013-05-10
Przeczytana: 10 maja 2013

"Sztuka uprawiania róż z kolcami" to niesamowicie wciągająca i niezwykle optymistyczna historia oparta w dużej części na wydarzeniach wziętych z życia. Losy nieżyjącej już niestety siostry Margaret Dilloway posłużyły za wzór dla wykreowania postaci głównej bohaterki.

Autorka zabiera czytelnika do południowej Kalifornii, gdzie w niewielkim domu z różanym ogrodem mieszka Galilee Garner - młoda kobieta, która od wczesnego dzieciństwa walczy z chorobą nerek, jest już po dwóch przeszczepach i coraz trudniej znaleźć dla niej kolejny organ. Gal - jak jest powszechnie nazywana - to dość ekscentryczna osoba, samotniczka trochę z wyboru, a częściowo z konieczności, której życie podporządkowane jest stałemu rytmowi, jaki wyznaczają nocne dializy. Mimo tych ograniczeń kobieta pracuje zawodowo - uczy biologii w prywatnej szkole, a co najważniejsze, poświęca się bez reszty swemu hobby - uprawianiu i hodowli róż. Te krzewy to jej dzieci, o które dba często lepiej, niż o samą siebie. Kobieta...

aleksnadra | 2013-04-02
Przeczytana: 31 marca 2013

Margaret Dilloway jest autorką bloga American Housewife i autorką książki o tym samym tytule. "Sztuka uprawiania róż z kolcami" to jej druga powieść. W dużej mierze została ona zainspirowana życiem i zmaganiem z chorobą szwagierki Margaret Dilloway.

Główną bohaterką "Sztuki uprawiania róż z kolcami" jest Galilee Garner trzydziestosześcioletnia nauczycielka biologii w katolickiej szkole. Jej pasją są róże, ich uprawa i hodowla. Największym marzeniem Gal jest stworzenie róży wyjątkowej, o pięknym wyglądzie, oryginalnym ubarwieniu i przecudnym zapachu. Z wielkim oddaniem poświęca się więc swojej pasji.
Gal wiedzie żywot samotnicy, uwielbia ciszę i spokój. Jednak choroba, która dręczy ją od wczesnego dzieciństwa nie daje jej wytchnienia- częste dializy, ciągła obawa o zdrowie, to jej codzienność.
W ten świat niespodziewanie wkracza nastoletnia siostrzenica Gal- Riley. Jak ułożą się ich relacje? Jak i czy odmieni się ich życie?

Galilee to trudna bohaterka. Nie łatwo ją polubić ale i...