Stambuł i zachodnia Turcja

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wakacje na walizkach". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: G+J, National Geographic
Turcja, Stambuł, przewodnik
joly_fh

Turcja jest pomostem między Azją i Europą, szczyci się pejzażami charakterystycznymi dla obu kontynentów: od alpejskich dolin po kamieniste pustynie, od usianych palmami wysp po bezkresne, żyzne równiny. W sąsiedztwie skąpanego w słońcu śródziemnomorskiego wybrzeża z cudownymi plażami rozproszone są starożytne ruiny. W głębi lądu kuszą „bajkowe kominy” Kapadocji. Stambuł to tętniąca życiem metropolia, łącząca bazy muzealną i gastronomiczną z dziedzictwem historycznym Bizancjum i imperium Turków osmańskich. Do głównych atrakcji należy Stare Miasto, a w nim onieśmielający bogactwem pałac Topkapi i Muzeum Archeologiczne, dostojna Hagia Sophia z zachwycającymi mozaikami oraz okazały Błękitny Meczet. Turecka kuchnia jest niezwykle urozmaicona. Amatorzy kebabu znajdą go tu w setkach odmian, a chętni na osmańskie specjały powinni odwiedzić restaurację Tugra , w której gotuje się według receptur znalezionych w bibliotece pałacu Topkapi.

Jeśli lubisz życie na walizkach, spędź wakacje, podróżując po Stambule i zachodniej Turcji. Sprawdź, jak zachować się w meczecie i dobić targu na tureckim bazarze. Skosztuj miodowego lokum w cukierni Hayat i wybierz się w rejs w głąb Złotego Rogu. Poznaj świat powieści Orhana Pamuka i dowiedz się, co łączy ogniki Chimery z ogniem olimpijskim.

źródło opisu: G+J Gruner&Jahr, 2013

źródło okładki: http://www.gjksiazki.pl/

figlarna24 | 2013-06-16
Na półkach: Rok 2013
Przeczytana: 16 czerwca 2013

Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).*

Stambuł jest największym miastem w Turcji i jest uznawany za kulturalną stolicę kraju oraz za wrotami do krainy baśni. Łączy w sobie bazy muzealne i gastronomiczne.

Obecnie o Turcji jest głośno w kontekście tego, co się dzieje na placu Taksim. Autorzy skupiają się na tym niesamowitym miejscu jest , lecz nie pod względem politycznej sytuacji, a turystycznej.

Współczesną Turcję należy uznać za świetlany przykład rozwoju. Za życia jednego pokolenia udało się przeistoczenie feudalnej monarchii w nowoczesną demokratyczną...

Marcin Kaczmarek | 2013-06-22
Na półkach: 2013
Przeczytana: 22 czerwca 2013

Przydatna książka dla osób wybierających się do Stambułu, dużo użytecznych informacji o Turcji jako kraju i o najważniejszych atrakcjach turystycznych.

cykuta | 2016-08-19
Przeczytana: wrzesień 2016