Sir Alex Ferguson. Futbol cholera jasna!

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Football-Bloody Hell!: The Biography of Alex Ferguson
978-83-63248-53-6
Mikez

Najbardziej szanowany brytyjski pisarz sportowy skupia się na największym trenerze piłkarskim wszech czasów. Prawdziwa biografia sir Aleksa Fergusona jeszcze nigdy nie została spisana… aż do teraz. Alex Ferguson jest jedną z najbardziej fascynujących i kontrowersyjnych postaci dzisiejszego futbolu. Jego 25-letnia współpraca z angielskim klubem Manchaster United zaowocowała wygraniem...

Alex Ferguson jest jedną z najbardziej fascynujących i kontrowersyjnych postaci dzisiejszego futbolu. Jego 25-letnia współpraca z angielskim klubem Manchaster United zaowocowała wygraniem wszystkiego, co było do wygrania w piłce nożnej… i to nie jeden raz. Panowanie Fergusona wyniosło Manchester United do rangi jednego z największych klubów na świecie.

Ta książka, napisana przez nagradzanego i uznanego dziennikarza Patricka Barclaya, doskonale uzupełni wiedzę na temat sir Aleksa Fergusona. Każdy czytelnik od razu zakocha się we wszechstronności Barclaya i jego obiektywnej analizie Fergusona: dobrego, złego, a czasami ohydnego.

Autor, który zna Fergusona od ćwierćwiecza, uważa go za wspaniałomyślnego, ale zarazem bezlitosnego i okrutnie zanurzonego we współzawodnictwie; w postaci takiej jak on drzemie niezliczona liczba wcieleń. I właśnie te wcielenia Barclay stara się zgłębić i wyłożyć czytelnikowi.

Barclay przewrócił każdy kamień, żeby dotrzeć do wszystkich tych, którzy znali Fergusona najlepiej: zawodników, menedżerów, przyjaciół i wrogów. W rezultacie powstała książka „Sir Alex Ferguson – Futbol cholera jasna!” – kompletny i całkowicie obiektywny portret tego fascynującego człowieka.

źródło opisu: Wydawnictwo Sine Qua Non

źródło okładki: Wydawnictwo Sine Qua Non

autofikcja | 2014-04-28

Spodziewałem się więcej. Nie ma statystyk. Opinii samych graczy jak na lekarstwo. Czyta się szybko i z wypiekami na twarzy, szczególnie okres kiedy SAF stawiał pierwsze kroki jako trener.
Jeśli ktoś nie jest fanem, to raczej strata czasu. Ot mieszczanin ze Szkocji, który wyznaje kilka zasad, które w "Etyce protestanckiej..." opisał Max Weber i odnosi sukces.

Michał | 2014-01-03
Przeczytana: 02 stycznia 2014

Ta książka powinna być wydana dwa lata później, by mogła objąć ostatnie lata pracy Alexa Fergusona w Manchasterze United. Dzięki temu biografia ta była by pełna i idealnie zwieńczona.

Nie tak dawno temu przeczytałem biografię innej osobistości świata futbolu. Był to "Spalony" o Andrzeju Iwanie. Tam oceny nie wystawiłem, z uwagi na doświadczenia bohatera tamtej książki. Tutaj pozwalam sobie na inne zachowanie, ale tym razem spokojnie mogę ocenić książkę, a nie życie Bossa, na zresztą i tak jestem za mały.

Książka pozostawia pewien niedosyt. Za mało w niej moim zdaniem o samym Fergusonie, o jego rozwoju i kształtowaniu charakteru. Wydaje się, że książka jest dobrą okazją do wspomnień ważnych wydarzeń z historii szkockiej i angielskiej piłki nożnej, chociaż i te nie są przesadnie eksponowane.

Bez wątpienia z kolei jest ona wciągającą lekturą dla fana nie tylko ManUtd czy angielskiej Premier League, ale dla każdego kibica. Czy osoby niezainteresowane piłką nożną chętnie po nią...

benia86 | 2013-03-17
Przeczytana: marzec 2013

Książka czyta się znacznie lepiej niż biografia Rooneya, przede wszystkim szybko i przyjemnie- można się pośmiać, i można się wzruszyć- co już jest plusem, a jeśli chodzi o resztę...Tematem jest życie i twórczość jednego z najwybitniejszych trenerów w historii futbolu, i czy się jest kibicem United, czy nie, to po lekturze tej książki respekt wobec sir Fergusona wzrasta- to jest właściwy człowiek na właściwym miejscu. Podziwiam przede wszystkim wiedzę, i ciągły głód sukcesu, pasję do tego co się robi w życiu. Kibicom się spodoba :)

| 2013-08-24
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: sierpień 2013

Spodziewałęm się po niej więcej. Średnia biografia, niby jest cała kariera piłkarska i trenerska Alexa, ale nie można się z niej dowiedzieć żadnych ciekawych rzeczy. Wyłania się z niej obraz bardzo dobrego szkoleniowca, raczej bez jakichś poważniejszych skaz. Mało wypowiedzi samego Fergusona.

SickSense | 2016-03-24
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 15 czerwca 2013

Mimo, że nienawidzę Manchesteru United, a samego Fergusona także nie darzę sympatią to zdecydowałam się przeczytać tę biografię. Jest napisana solidnie i obiektywnie. Przedstawia dobre i złe strony tego wielkiego trenera. I to od jego najmłodszych lat. Lektura warta przeczytania i potrafiąca zainteresować nawet kibiców innych klubów.

Ewa K | 2012-11-23
Przeczytana: 16 listopada 2012

Piłka nożna to sport uwielbiany przez rzesze fanów. Niemal każdy z zainteresowanych tą dyscypliną ma swoją ulubioną drużynę, której sukcesy śledzi często z zapartym tchem. Mało kto pamięta jednak, że za kulisami odnoszącej kolejne zwycięstwa drużyny stoi ktoś inny, bez kogo ta grupa mężczyzn nie byłaby zgranym teamem. To właśnie trener w bardzo precyzyjny sposób dobiera zawodników i czyni ze swej drużyny organizm, którego efektywność obserwujemy na ekranach telewizorów. Po każdym meczu to trener zbiera pochwały lub nagany kierowane ze strony kibiców. I choć w trenerskim świecie jest wielu panów znających się na swym fachu, to ponad wszystkich innych wybija się ten, który od 26 lat jest trenerem Manchesteru United. Patrick Barclay jako pierwszy podjął wyzwanie spisania biografii Sir Alexa Fergusona, którą wydał pt.: "Sir Alex Ferguson. Futbol cholera jasna!" Po jej lekturze muszę przyznać, że do tej pory niewiele wiedziałam o SAF-ie i szczerze cieszę się, że ta książka wpadła w moje...

| 2016-05-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Futbol
Przeczytana: 16 września 2015

„Albo ktoś jest ze mną, albo przeciwko mnie.”

Zawsze wyznawałem opinię, że trener jest najważniejszą osobą w szatni. Wybitny szkoleniowiec z przeciętnej drużyny potrafi uczynić dobrą. Słaby trener zaś, nie wygra nic nawet z zespołem naszpikowanym gwiazdami.

Sir Alex Ferguson to absolutny guru w futbolowym świecie. Można nie lubić Manchesteru United będąc sympatykiem innego angielskiego zespołu, ale Alexa Fergusona trzeba szanować.

Jestem w pełni usatysfakcjonowany z tej dosyć obszernej lektury. Zamieszczono w niej nie tylko suchą relacje z przebiegu kariery trenerskiej, ale również zgłębiono kompletny i fascynujący portret człowieka, który zaczynał swoją przygodę z piłką w biedzie. Dowiedziałem się więcej nie tylko o jego atutach trenerskich, ale również poznałem nieco bliżej, jako zwykłego człowieka, niepozbawionego wad.

Szkoda, że książka nie została wydana po zakończeniu kariery trenerskiej Szkota. Sir Alex Ferguson to nie tylko legendarna postać w świecie futbolu, to...

Robert Dethloff | 2014-06-05
Przeczytana: 16 listopada 2013

Pozycja obowiązkowa dla każdego fana Manchesteru United i nie tylko. Książka zawiera wiele ciekawych informacji na temat legendarnego szkoleniowca ManU - Sir Aleksa Fergusona. Co ciekawe autor napisał ją w sposób bardzo obiektywny, pokazując różne oblicza Fergusona - jego dobre i złe strony. Przed napisaniem książki Barclay rozmawiał nie tylko z przyjaciółmi Fergusona, ale także z jego wrogami. Jeśli kogoś interesuje piłka nożna i ciekawostki z nią związane, a przede wszystkim chce poznać charyzmatycznego trenera United nie tylko z tej medialnej strony - to ta książka z pewnością da odpowiedzi na wiele pytań związanych z karierą zawodową Fergusona.

Michał | 2014-01-06

Tego pana nikomu nie trzeba przedstawiać. Aleks Ferguson panował w Manchesterze dokładnie 26,5 roku. W tym samym czasie Real Madryt testował u siebie 24 szkoleniowców. Gdy odszedł po 1500 meczu władze klubu musiały szybko ogłosić kto zostanie jego następcą, ponieważ akcje spółki Manchester United zaczęły tracić wartość. W takim stylu nie przechodzi na emeryturę każdy trener. Patrick Barcley wykonał na prawdę świetną robotę. W książce wypowiadają się ludzie, którzy mieli przyjemność pracować ze Szkotem wypowiadają się także jego sportowi rywale oraz zawodnicy Manchesteru. Dzięki temu możemy dokładnie prześledzić życie szkockiego szkoleniowca.

Danielski | 2015-12-30

Jako fan Manchesteru United była to dla mnie lektura wręcz obowiązkowa.

I muszę przyznać, że sprostała moim wymaganiom.
Czytało się ją naprawdę przyjemnie, można było dowiedzieć się wielu dotychczas ukrytych prawd, wspomnień czy SAFowskich anegdot.

Poznało się historię najlepszego trenera w dziejach. Od podstaw, od małego dzieciaka.
Początek miał praktycznie jak każdy chłopak z podwórka - jak się chce - to może.
Świetna, budująca, znakomita!