Autobiografia

Tłumaczenie: Michał Romanek
Wydawnictwo: Znak Literanova
pływanie, olimpijczycy
Ag2S

22 medale olimpijskie. 39 rekordów świata. Legenda na miarę Leo Messiego i Michaela Jordana. Kiedy był małym chłopcem, bał się wejść wody. Żeby pływać, musiał się przełamać. Żeby zwyciężać, musiał pokochać to, co przerażało go najbardziej na świecie. Kilkanaście lat później spędzał w wodzie całe dnie. Jako nastolatek powiedział trenerowi, że nigdy się nie męczy. Ten postawił sobie za punkt...

Kiedy był małym chłopcem, bał się wejść wody.
Kilkanaście lat później spędzał w wodzie całe dnie.

Jako nastolatek powiedział trenerowi, że nigdy się nie męczy.

39 razy bił rekord świata – po raz pierwszy jako stremowany piętnastolatek, onieśmielony przez sławy, z którymi stanął do wyścigu. Wygrał z najlepszymi – i pokochał smak zwycięstwa. Przeciwności losu tylko wzmagały jego determinację.
Im większa ciążyła na nim presja, tym lepiej się spisywał. Im było trudniej, tym więcej z siebie dawał.

Historia Michaela Phelpsa inspiruje. Uczy, że wielkie cele osiąga się małymi krokami. Po przeczytaniu jej żaden cel nie wyda ci się zbyt śmiały, a żaden plan – niemożliwy do zrealizowania.

Tylko ta książka pozwoli Ci zajrzeć w umysł najwytrwalszego człowieka naszych czasów i poznać tajemnicę jego sukcesu.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

evi | 2013-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2013

Pływanie jest jedną z tych dyscyplin sportowych, które szalenie lubię oglądać. Odkąd pamiętam, w domu podczas wszelkich mistrzostw oraz olimpiad telewizor włączony był na okrągło. Nic więc dziwnego, że na Olimpiadzie w Sydney z zapartym tchem obserwowałam zmagania pływaków. I to była moja pierwsza styczność z Michaelem Phelpsem. Nic więc dziwnego, że po wielu latach kibicowania i trzymania kciuków za tego pływaka z Baltimore w swojej biblioteczce chciałam mieć jego autobiografię, chociaż do fanek wszelkiego rodzaju biografii nie należę.

Historia jego życia, począwszy od trudnych prób oswojenia się z wodą, przez pokonywanie licznych przeciwności losu, a przede wszystkim zaś pracę nad samym sobą i walkę z własnymi słabościami, jest na pewno inspirująca. Wypływa z niej jeden wniosek: jeśli czegoś bardzo chcesz, jeśli będzie pracować - osiągniesz sukces, bowiem same predyspozycje do bycia najlepszym w wybranej dziedzinie jeszcze nie robią z Ciebie mistrza. Może to jest oczywiste...

Damian | 2018-12-06

Rzadko czytam biografię, ale ta mi się spodobała, ze względu na osobę Phelpsa, jest to sportowiec wybitny, wielokrotny mistrz świata, multimedalista igrzysk olimpijskich, wiele razy bił rekordy świata. Koło takiej postaci nie da się przejść obojętnie.
Na stronicach książki poznajemy Phelpsa od małego, dostajemy wiele informacji o jego rodzinie, charakterze i informacje jakie wydarzenia ukształtowały go jako człowieka. Poza tym możemy wejść w Jego skórę i przeżyć Jego emocje, związane z różnymi zawodami, a co najważniejsze odczuć te skrajne emocje, które na 100% towarzyszą sportowcom na olimpiadzie. Ponadto dostajemy wiele cennych, mądrych raz odnośnie samodyscypliny i dążenia do własnych celów. Aby osiągnąć to co sobie założymy potrzebujemy mnóstwa determinacji i chęci. Bardzo dobra, ciekawa książka o wielkich człowieku.

wlukatarzynka | 2017-01-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 22 stycznia 2017

Niesamowita pozycja, bardzo motywacyjna.
Phelps ukazuje w swojej autobiografii, ile wysiłku i samozaparcia potrzeba, by osiągnąć sukces. Pokazuje,że spełnianie marzeń nie jest łatwym zadaniem, jednak jest jak najbardziej możliwe. I co najważniejsze, ukazuje jak ważne jest pokonywanie własnych słabości :)

Zoey | 2014-04-19

"You can't put a limit on anything"

Choć biografia jest napisana językiem prostym, daje ogromną dawkę motywacji, wielkiego mentalnego kopa.

Na pewno spodoba się wszystkim fanom pływaka.

Aleksander Zawalich | 2012-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2012

Pozycja obowiązkowa dla każdego pływaka. I dla osoby, która fascynuje się Michaelem. Warto się nim inspirować, a ta biografia pokazuje jak wyglądało zdobywanie medali olimpijskich od kuchni. Szkoda tylko, że opowieść skończyła się na MŚ przed IO w Pekinie. Czekam na 2 część.

PalaS | 2014-03-25
Przeczytana: 25 marca 2014

"Jako nastolatek powiedział trenerowi, że nigdy się nie męczy. Ten postawił sobie za punkt honoru udowodnić mu, że się myli. 22 medale olimpijskie później trener zrozumiał wreszcie, że Phelpsa nie da się złamać."

Rzadko sięgam po autobiografie - a tym bardziej autobiografie, które piszą ludzie tak młodzi - ale ta niesamowicie mnie zaskoczyła. Phelps jest tutaj tak samo ludzi jak my - nie jest multimedalistą, ale człowiekiem, który na swój sukces musiał mocno zapracować.
Książka może bardziej dla fanów pływania oraz samego Phelpsa, ponieważ dla laika opisy wszystkich zawodów mogą być zbyt nudne.
Ja nie mogłam się od niej odczepić, po prostu świetna. Myślę, że Phelps powinien napisać drugą część - Pekin i Londyn!

House3320 | 2016-03-10
Przeczytana: 2015 rok

Trenowałam pływanie a ta książka jest autobiografią mojego idola.
Ukazuje pływanie z zupełnie innej strony,mamy szansę znależć się bliżej olimpijskiego pływania,odczuć to co odczuwa 22-krotny mistrz olimpijski,będący w świetle refrektorów.Jest to opowieść o życiu człowieka z poczuciem humoru,który nigdy się nie poddaje,człowieku który zmienił moblicze pływania na całym świecie
Pozdrawiam

pkicman | 2013-01-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 18 stycznia 2013

Książka o człowieku, który każdą docinkę i zaczepkę potrafi przemienić w wyzwanie i użyć jej jako motywacja do pracy. Niezwykły talent wspierany niespotykaną etyką pracy i niezłomną osobowością trenera.
Przyjemna lektura o człowieku, który jest starszy jedynie o rok ode mnie, a w sporcie osiągnął wszystko co było do osiągnięcia i przeszedł na emeryturę. Delikatnie daje to do myślenia...

Szymon | 2018-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2018

Książkę zdecydowanie skierowana do sympatyków pływania, ponieważ pojawia się wiele czasów, konkurencji i dystansów przez co jeśli ktoś nie jest w temacie może nudzić się czytając.
Osobiście jestem fanem sportu jakim jest pływanie i bardzo wciągnęły mnie opowieści o relacjach z trenerem, treningach, zawodach. Nie zabrakło również ciekawych anegdot i cytatów dziennikarskich artykułów. Myślę że ta książka przypadnie do gustu każdemu sympatykowi pływania, osobie która nie interesuje się tym sportem, a sama postacią Phelpsa może w połowie odechcieć się czytać.

Dabek | 2015-07-06

M. Phelps, człowiek legenda. Mało jest na świecie ludzi, którzy nie wiedzą o jego istnieniu. Można powiedzieć, że m.in. dzięki niemu pływanie odzyskało swoje piękno. Aby wygrywać przez tak długi okres czasu, trzeba mieć naprawdę twardą głowę, bo to właśnie od niej zależał sukces pływaka. Nie ważne jak ciężko jest złapać kolejny oddech dalej płyniesz, bo głęboko wierzysz, że dążysz ku lepszemu. Polecam wszystkim pływakom i sympatykom tego pięknego sportu.