Liść Wiatru: Antologia opowiadań Ameryki Środkowej

Tłumaczenie: Jerzy Brzozowski
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Antologia niniejsza, pierwsza tego typu publikacja w Polsce, prezentuje krótkie formy narracyjne: opowiadania i nowele pisarzy sześciu państw Ameryki Środkowej: Gwatemali, Salwadoru, Hondurasu, Nikaragui, Kostaryki i Panamy. Dostając do ręki obszerny wybór tekstów autorów różnych generacji - od modernisty Rubena Dariu, poprzez przedstawicieli kostumbryzmu, najbardziej żywotnego kierunku w literaturze środkowoamerykańskiej, kreolizmu o silnych niejednortonie akentach społeczno-politycznych, realizmu magicznego, a skończywszy na najmłodszej, eksperymentującej prozie, czytelnik wkracza na nieznany mu teran. Na mapie przekładów literatury iberoamerykańskiej stanowi ów region białą plamę. Do znanych dotychczas dwu nazwiski: Gwatemalczyka Miguela Angela Asturiasa i jego rodaka Augusta Monterroso, Antologia dorzuca listę kilkudziesięciu innych najwybitniejszych pisarzy wymienionych krajów, z których przynajmniej kilku - Chavez Alfaro, Ramirez, Cajina Vega, Rovinski - jest autorami dzieł nie ustępujących utworom "boomu". Twórczość ich wszystkich dowodzi, iż powieść i opowiadanie Ameryki Środkowej przekroczyły granice i włączyły się w ogólny nurt współczesnej prozy iberoamerykańskiej.

| 2013-05-15
książek: 1952