Pojedynek uczuć

Wydawnictwo: Feeria
literatura polska
AMisz

Jaką niespodziankę może nam jeszcze zgotować życie? 30-letnia Maja mieszka ze swoim synkiem w eleganckim apartamencie, nabytym za namową ojca dziecka, prezesa prosperującej krakowskiej firmy. Czegóż chcieć więcej? Może tylko tego, żeby ta idylla się nie kończyła, a przede wszystkim żeby nie okazała się iluzją… Jak wyrwać się z zaklętego kręgu osobistych i zawodowych zależności? Jak godzić ambicje i marzenia z konsekwencjami upływającego czasu? Czy warto otworzyć się na niespodziewaną miłość? Książka ta, napisana lekkim piórem, porusza ważne tematy. Jej wartka akcja, humor i życiowa mądrość są osadzone w realiach pracy w polskich firmach, które stawiają wiele kobiet przed trudnymi osobistymi wyborami. Jednocześnie jest to po prostu świetna lektura, która wzrusza, bawi i daje przyjemność z czytania, a barwni bohaterowie na długo zostają w naszej pamięci.

źródło opisu: Wydawnictwo Feeria, 2013

źródło okładki: www.wydawnictwofeeria.pl

Oficjalna recenzja
Tajemnica książek: 783

Walka o samą siebie

Krystyna Mirek autorka „Pojedynku uczuć” jest na starcie swojej pisarskiej drogi. Ja osobiście nie spotkałam się do tej pory z jej twórczością. Byłam dość sceptycznie nastawiona do tematu a sięgając po książkę w głowie kołatała myśl... „znów będzie to samo”. Zawiodłam się przeokropnie, ponieważ powieść okazała się bardzo, ale to bardzo smakowitym kąskiem. Utonęłam w opowiadanej historii już od pierwszej chwili i tak mi pozostało do samego końca.

Maja jest młodą kobietą, żyjącą w nieformalnym związku z mężczyzną. Posiadają wspaniałego synka, mieszkanie, pozornie wszystko układa się dobrze. Niestety… Panu Prezesowi nudzi się stabilne życie, kobieta nie pasuje do jego schematu i porzuca ją oraz swojego syna. Nie interesuje go sytuacja materialna Mai, nie interesuje go już nic, poza własnym życiem, które postanawia ułożyć sobie z zupełnie inną kobietą.

Nie trudno zgadnąć, że w tym momencie życie bohaterki rozsypuje się na kawałeczki. Próbuje z całych sił poskładać wszystko w całość, ale co z tego? Jeśli została sama z synem, a praca zawodowa wcale nie sprzyja posiadaniu i wychowywaniu dziecka. Problemy piętrzą się a każdy kolejny dzień to walka o przetrwanie.

Maja nie poddaje się jednak. Żyje na krawędzi, rozsądek podpowiada zupełnie inne rozwiązania, ale niestety nie może dopuścić go do głosu, ponieważ nie ma na kogo liczyć. Została sama z synem i to od niej zależy, czy syn dostanie kolację i czy komornik nie zabierze mieszkania. Wydaje się, że życie nie zamierza jej oszczędzać, w firmie zaczynają pojawiać się problemy i pewnego dnia nowy prezes zwalnia Maję w trybie natychmiastowym. Świat wali się po raz kolejny z wielkim hukiem.

Jak nadążyć za takim biegiem wydarzeń? Jak zrozumieć niespodzianki fundowane przez życie? Trudno, oj bardzo trudno zaakceptować takie zdarzenia, a jednak być może trzeba faktycznie osiągnąć dolną skalę nieszczęść, żeby odbić się od dna i zacząć walczyć o lepsze jutro?

Jestem pełna podziwu dla autorki za sposób, w jaki przedstawiła historię Mai. Nie ma słodzenia i koloryzowania, nie ma księcia na białym koniu, który pojawia się znikąd. „Pojedynek uczuć” jest historią prawdziwą o nas kobietach, o tych, które w najgorszym momencie swojego życia zostają same, ponieważ mężczyzna naszego życia okazał się tchórzem i zwinął się z naszego życia, nie oglądając się za siebie.

Jestem pod wrażeniem realizmu przedstawionej historii. Zaskoczyła mnie opowieść bardzo pozytywnie. Wydawać by się mogło, że takich książek jest pełno na rynku, a jednak można pisać tak, żeby zaskoczyć czytelnika, pobudzić jego myślenie i dopuścić do głosu marzenia. Bohaterka stała się moją idolką i chętnie poprosiłabym autorkę o ciąg dalszy jej życia. Najgorsza była ostatnia strona i ostatnie zdanie. W tym momencie zakończyła się nasza znajomość, a ja tak bardzo chciałabym wiedzieć, co dalej.

Nie chcę nikogo na siłę namawiać do sięgnięcia po tę książkę. Uważam jednak, że wiele pań odnajdzie w bohaterce cząstkę siebie samej walczącej, cierpiącej kobiety, która potrafi pomimo wszystko i ponad wszystko stawić czoła przeciwnościom losu. To jedna z tych opowieści, które na długo pozostają w pamięci czytelnika. Jestem przekonana, że żadna z czytelniczek nie zawiedzie się na „Pojedynku uczuć”.

Iwona Migowska

Perzka | 2014-06-30
Przeczytana: 28 czerwca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Szczęśliwa kobieta ma być szczupła, spełniona zawodowo, zakochana we wspaniałym mężczyźnie i koniecznie powinna urodzić dziecko, o którym będzie opowiadać, że jest sensem jej życia”

Czy w tym rzeczywiście tkwi sedno szczęścia?
30-letniej Mai początkowo tak się wydawało. Owszem szczupła była, szybko otrzymała pracę sekretarki po ukończeniu handlu zagranicznego, wiodła życie u boku przystojnego Adama, prezesa jednej z krakowskich firm, a do tego mieli co prawda nieplanowanego ale grzecznego i kochanego syna Krzysia. Coś jednak było nie tak, bo Maja zamiast opływać w szczęściu i spokoju, miała żołądek skręcony z nerwów, oczy zamykały jej się ze zmęczenia, towarzyszył jej na co dzień stres i smutek. Dzień zaczynała w biegu i tak też go kończyła. Do tego prześladowały ją niepopłacone rachunki, problem ze znalezieniem opieki dla synka, a także brak perspektyw na zalegalizowanie związku z Adamem. A przecież pragnęła tak niewiele. Odrobinę poczucia bezpieczeństwa, miłości, stabilizacji a...

TO MOŻE SPOTKAĆ TAKŻE I CIEBIE lecz pamiętaj, w życiu wszystko dzieje się po coś.

Moi drodzy dziś pragnę z całego serca zachęcić was do sięgnięcia po książkę wyjątkową,która na długo zapadnie w waszej pamięci.Zanim jednak opowiem kilka słów o samej książce chcę bardzo gorąco podziękować autorce za podarowanie mi książki wraz z piękną i ciepłą dedykacją.Czytając wiele Waszych opinii o "Pojedynku uczuć" wiedziałam,że koniecznie jej egzemplarz musi trafić w moje ręce.I stało się.Kiedy usiadłam w swoim fotelu i oddałam się lekturze utwór urzekł mnie od pierwszej strony.Ci z Was, którzy są stałymi bądź częstymi czytelnikami moich recenzji/opinii doskonale wiedzą,że bardzo lubię utwory traktujące o realiach życia z których mogę wynieść coś wartościowego dla siebie na życie.Mimo,że "Pojedynek uczuć" jest fikcją literacką Pani Krystyna Mirek wykreowała bohaterkę swojego dzieła i jej perypetie życiowe w tak prosty i realistyczny sposób,że czytając ma się nieodparte przekonanie,że na...

Wioleta Sadowska | 2018-05-05
Przeczytana: 05 maja 2018

"Jak to się dzieje, że w jednej chwili człowiek ma wolne serce, a sekundę później ktoś zatapia w nim hak i od tej pory, czasem nawet przez całe życie, trzyma go na uwięzi?".

Wbrew wszelkim różnicom, jakie występują między nami, my kobiety jesteśmy do siebie bardzo podobne. Pomimo życia w nowoczesnym społeczeństwie, nadal bowiem zmagamy się z brakiem równego traktowania w kwestiach zawodowych i to właśnie najczęściej na nasze barki spada odpowiedzialność za wychowanie dzieci. Smutne to, ale niestety prawdziwe. Tak jak prawdziwa jest historia ukazana w "Pojedynku uczuć".

Krystyna Mirek to popularna, polska pisarka powieści obyczajowych. Mama czwórki dzieci, trzech córek i jednego syna, absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Autorka przez wiele lat pracowała w szkole, posiada bogaty dorobek literacki. Mieszka w okolicach Puszczy Niepołomickiej.

Wydaje się, że trzydziestoletnia Maja wiedzie wspaniałe życie – mieszka w nowoczesnym apartamencie, który...

basik | 2018-04-02

Pojedynek to inaczej walka,to sposób rozwiązywania problemów i konfliktów. Walka o sławę, władzę, dobre imię czy o kobietę.
I właśnie o tym jest ta książka.
Główna bohaterka Maja najczęściej pojedynkuje się sama z sobą, żeby sprostać wymagającemu szefowi a zarazem mieć czas dla swojego synka . Do tego dochodzącą jeszcze kłopoty z siostrą , później z chorą matką a gdy zostaje zwolniona z pracy przez nowego szefa też się nie poddaje tylko stara się znaleźć nową pracę.
Drugi pojedynek prowadzi Szymon, który chce zemścić się na swoim ojcu za krzywdę którą wyrządził matce i odbiera mu firmę, która dla ojca jest najważniejsza w życiu. Jest to walka bezpardonowa, niekoniecznie honorowa bo obie strony nie potrafią ustąpić.
Ale najważniejszy jest w tej powieści pojedynek, który Szymon prowadzi z Majką, bo to jest walka o kobietę którą skrzywdził a która jest na tyle silna że nie poddaje się bez walki.
Bardzo podobała mi się ta powieść, bo jest taka życiowa, niektóre sytuacje są prawdziwe...

Marzena | 2016-09-11
Przeczytana: 11 września 2016

Łatwą i przyjemną byłaby ta książka, gdyby nie fakt, że wydarzenia, które przedstawia w niej autorka na 200 procent mogą być i pewnie niejednokrotnie są odzwierciedleniem życia niejednej z nas.
Ręka do góry, kto choć w jednym obszarze - uczucia - dom - praca - nie mógłby podać sobie z Majką (główną bohaterką) ręki!
Pierwsze rozdziały przyniosły niedowierzanie i pełne zdegustowania rozczarowanie jej postępowaniem, ale póżniej... Cóż...mogłabym nie tylko podać jej rękę, ale przez połowę książki mogłybyśmy iść trzymając się za nie, jednak nie w stronę zachodzącego słońca, lecz w paszczę lwa...
Wśród całego pesymizmu, niepowodzeń, nieszczęść, porażek i potknięć wyłania się całkiem optymistyczna historia, a lekkość z jaką się ją czyta miejscami jest całkowitym przeciwieństwem treści. Być może autorka żdziebko przesłodziła zakończenie, ale nie przeszkadza mi to w zupełności.
Polecam!

basik | 2016-09-25

Czy to możliwe, żeby w ciągu kilku dni nasze życie wywróciło się do góry nogami i już nic nie było tak jak przedtem.
Niestety możliwe. I dowiaduje się o tym Maja, którą nagle opuszcza dotychczasowy partner, zostawiając ją z małym synkiem i niezapłaconymi rachunkami. Na domiar złego traci też pracę, a matka która nieraz opiekowała się synkiem ląduje w szpitalu.
Pracę traci, bo nowy szef (syn starego) uważa, że była kochanką jego ojca i przez to jego matka bardzo cierpiała. To oczywiście nieprawda i Szymon robi potem wszystko, żeby naprawić swój błąd.
Ale czy Maja może zaufać człowiekowi, który ją zawiódł?
Na uwagę zasługuje również sytuacja w domu Szymona. Rodzice się rozeszli i mimo ze dalej się kochają i tęsknią za sobą, nie potrafią ze sobą normalnie bez kłótni porozmawiać i wybaczyć.
"Pojedynek uczuć" to nie tylko powieść o miłości.
Bo "uczucie" to może być miłość czy przyjaźń ale również przeżycie wewnętrzne czy stan emocjonalny dotyczący różnych zdarzeń.
I mam wrażenie że...

katala | 2018-06-16
Przeczytana: 17 grudnia 2015

Powinnam mieć wpisane w podpisie, że polecanie mi książek rodzimych autorek, jest obarczone niebezpieczeństwem odrzucenia książki. Pewnie, że nie wszystkich, ale zdecydowanej większości. Od czasu do czasu pojawiają się pojedyncze, które zapadają mi w pamięć, ale cała reszta albo obchodzi mnie dosłownie „nic”, albo wręcz przeciwnie, wzbudza we mnie zbyt wiele negatywnych emocji zarówno w stosunku do autora jak i bohaterów.
Powiem szczerze, nie zakochałam się w Pojedynku uczuć.
Gdybym miała pochwalić, powiedziałabym, że oprócz kilku miejsc w których zgrzytały moje szare komórki oblepione nadmiernymi słowami, sam tekst czyta się całkiem dobrze. Nie ma przeładowania, ekscytowania się przymiotnikami, tworzenia zdań dla pokazania, że autor „potrafi”. Nie jest źle. Sama historia też wcale nie jest taka zła, a przynajmniej niektóre z jej wątków, których starczyłoby na kilka samodzielnych książek.
Niejednokrotnie zarzucałam polskim autorkom brak opanowania. W słowach i w historiach. Często...

Bardzo wiarygodna historia z nurtu "literatury kobiecej". Wnikliwie przedstawione realia pracy młodych kobiet w wielu (niestety) polskich firmach. Ileż to przecież młodych matek codziennie zmaga się z dylematami - nierozwiązywalnymi wręcz problemami: jak być opiekuńczą, uśmiechniętą matką w połączeniu z byciem kobietą aktywną zawodowo? Jak pogodzić chęć obdarzenia dziecka szczęśliwym dzieciństwem z codziennym obowiązkiem łatania dziur w budżecie? A co zrobić z dławiącym ciągle uczuciem samotności i bezsilności? Jak znaleźć czas na miłość, rodzinę, przyjaciół? Czy można czasami być dobrą dla samej siebie i nie odczuwać z tego powodu wyrzutów sumienia?
Jak zwykle w książkach pani Mirek obok realistycznych sytuacji i bohaterów, którzy mogliby być naszymi sąsiadami, czy znajomymi, jest dużo nadziei i optymizmu - a całość napisana jest pięknym, prostym, współczesnym językiem.

Madi | 2016-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2016

Po południu zaczęłam ,o 1:00 w nocy skończyłam .
Przyczyna? Tak mnie wciągnęła ,że musiałam doczytać do końca.
Jest to moje drugie spotkanie z powieścią Pani Mirek i choć pierwsza książka,którą przeczytałam nie szczególnie przypadła mi do gustu ,to tą jestem oczarowana i cieszę się ,że odkryłam kolejną polską autorkę ,która wzbogaci moją biblioteczkę.
Powieść napisana jest prostym językiem,ale pokazuje niestety nie zawsze proste życie-życie ,które usłane jest różnymi problemami i dramatami.
Jest tak realna i tyle w niej emocji,że trudno mi było rozstać się z nią choćby na moment,tym bardziej ,że problem bohaterki z odbieraniem dziecka jako ostatniego z przedszkola był mi bardzo bliski.

motyl43 | 2014-10-18
Przeczytana: październik 2014

"Pojedynek uczuć"skutecznie odstręczy mnie od polskiej literatury na długi , długi czas. Zaznaczyłam przeczytane, ale ja tę książkę nie przeczytałam, ja ją wymęczyłam. Zgrzytałam zębami czytając te głupoty. Trzydziestolatek , który daje się poniewierać w firmie -bzdura, prezes ,który w garniturze wdrapuje się na drzewo i bawi w piaskownicy- bzdura, i dorosła siostra , która mówi do drugiej dorosłej siostry spadaj, zamknij się, nie licytuj się dziecko- to nie bzdura, to idiotka. Nie rozumiem zachwytu czytelników, dla mnie szmira.