Pojedynek uczuć

Wydawnictwo: Filia
literatura polska
Ag2S

Jak jeszcze może zaskoczyć nas życie? Trzydziestoletnia Maja mieszka ze swoim synkiem Krzysiem w apartamencie kupionym za namową ojca dziecka, prezesa dobrze prosperującej firmy. Spełnia się zawodowo, od lat jest w trwałym związku, czy może zatem chcieć czegoś więcej? Może tylko tego, by ta sielanka trwała wiecznie, a przede wszystkim żeby nie okazała się złudzeniem… Pojedynek uczuć, napisany...

Pojedynek uczuć, napisany lekkim piórem, porusza ważne tematy. Humor, życiowa mądrość i akcja osadzona w realiach pracy w polskich firmach, które stawiają wiele kobiet przed trudnymi osobistymi wyborami. Lektura, która wzrusza i bawi, a jej bohaterowie na długo zostają w naszej pamięci.

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/274

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/274

Perzka | 2014-06-30
Przeczytana: 28 czerwca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Szczęśliwa kobieta ma być szczupła, spełniona zawodowo, zakochana we wspaniałym mężczyźnie i koniecznie powinna urodzić dziecko, o którym będzie opowiadać, że jest sensem jej życia”

Czy w tym rzeczywiście tkwi sedno szczęścia?
30-letniej Mai początkowo tak się wydawało. Owszem szczupła była, szybko otrzymała pracę sekretarki po ukończeniu handlu zagranicznego, wiodła życie u boku przystojnego Adama, prezesa jednej z krakowskich firm, a do tego mieli co prawda nieplanowanego ale grzecznego i kochanego syna Krzysia. Coś jednak było nie tak, bo Maja zamiast opływać w szczęściu i spokoju, miała żołądek skręcony z nerwów, oczy zamykały jej się ze zmęczenia, towarzyszył jej na co dzień stres i smutek. Dzień zaczynała w biegu i tak też go kończyła. Do tego prześladowały ją niepopłacone rachunki, problem ze znalezieniem opieki dla synka, a także brak perspektyw na zalegalizowanie związku z Adamem. A przecież pragnęła tak niewiele. Odrobinę poczucia bezpieczeństwa, miłości, stabilizacji a...

TO MOŻE SPOTKAĆ TAKŻE I CIEBIE lecz pamiętaj, w życiu wszystko dzieje się po coś.

Moi drodzy dziś pragnę z całego serca zachęcić was do sięgnięcia po książkę wyjątkową,która na długo zapadnie w waszej pamięci.Zanim jednak opowiem kilka słów o samej książce chcę bardzo gorąco podziękować autorce za podarowanie mi książki wraz z piękną i ciepłą dedykacją.Czytając wiele Waszych opinii o "Pojedynku uczuć" wiedziałam,że koniecznie jej egzemplarz musi trafić w moje ręce.I stało się.Kiedy usiadłam w swoim fotelu i oddałam się lekturze utwór urzekł mnie od pierwszej strony.Ci z Was, którzy są stałymi bądź częstymi czytelnikami moich recenzji/opinii doskonale wiedzą,że bardzo lubię utwory traktujące o realiach życia z których mogę wynieść coś wartościowego dla siebie na życie.Mimo,że "Pojedynek uczuć" jest fikcją literacką Pani Krystyna Mirek wykreowała bohaterkę swojego dzieła i jej perypetie życiowe w tak prosty i realistyczny sposób,że czytając ma się nieodparte przekonanie,że na...

Wioleta Sadowska | 2018-05-05
Przeczytana: 05 maja 2018

"Jak to się dzieje, że w jednej chwili człowiek ma wolne serce, a sekundę później ktoś zatapia w nim hak i od tej pory, czasem nawet przez całe życie, trzyma go na uwięzi?".

Wbrew wszelkim różnicom, jakie występują między nami, my kobiety jesteśmy do siebie bardzo podobne. Pomimo życia w nowoczesnym społeczeństwie, nadal bowiem zmagamy się z brakiem równego traktowania w kwestiach zawodowych i to właśnie najczęściej na nasze barki spada odpowiedzialność za wychowanie dzieci. Smutne to, ale niestety prawdziwe. Tak jak prawdziwa jest historia ukazana w "Pojedynku uczuć".

Krystyna Mirek to popularna, polska pisarka powieści obyczajowych. Mama czwórki dzieci, trzech córek i jednego syna, absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Autorka przez wiele lat pracowała w szkole, posiada bogaty dorobek literacki. Mieszka w okolicach Puszczy Niepołomickiej.

Wydaje się, że trzydziestoletnia Maja wiedzie wspaniałe życie – mieszka w nowoczesnym apartamencie, który...

basik | 2018-04-02

Pojedynek to inaczej walka,to sposób rozwiązywania problemów i konfliktów. Walka o sławę, władzę, dobre imię czy o kobietę.
I właśnie o tym jest ta książka.
Główna bohaterka Maja najczęściej pojedynkuje się sama z sobą, żeby sprostać wymagającemu szefowi a zarazem mieć czas dla swojego synka . Do tego dochodzącą jeszcze kłopoty z siostrą , później z chorą matką a gdy zostaje zwolniona z pracy przez nowego szefa też się nie poddaje tylko stara się znaleźć nową pracę.
Drugi pojedynek prowadzi Szymon, który chce zemścić się na swoim ojcu za krzywdę którą wyrządził matce i odbiera mu firmę, która dla ojca jest najważniejsza w życiu. Jest to walka bezpardonowa, niekoniecznie honorowa bo obie strony nie potrafią ustąpić.
Ale najważniejszy jest w tej powieści pojedynek, który Szymon prowadzi z Majką, bo to jest walka o kobietę którą skrzywdził a która jest na tyle silna że nie poddaje się bez walki.
Bardzo podobała mi się ta powieść, bo jest taka życiowa, niektóre sytuacje są prawdziwe...

Marzena | 2016-09-11
Przeczytana: 11 września 2016

Łatwą i przyjemną byłaby ta książka, gdyby nie fakt, że wydarzenia, które przedstawia w niej autorka na 200 procent mogą być i pewnie niejednokrotnie są odzwierciedleniem życia niejednej z nas.
Ręka do góry, kto choć w jednym obszarze - uczucia - dom - praca - nie mógłby podać sobie z Majką (główną bohaterką) ręki!
Pierwsze rozdziały przyniosły niedowierzanie i pełne zdegustowania rozczarowanie jej postępowaniem, ale póżniej... Cóż...mogłabym nie tylko podać jej rękę, ale przez połowę książki mogłybyśmy iść trzymając się za nie, jednak nie w stronę zachodzącego słońca, lecz w paszczę lwa...
Wśród całego pesymizmu, niepowodzeń, nieszczęść, porażek i potknięć wyłania się całkiem optymistyczna historia, a lekkość z jaką się ją czyta miejscami jest całkowitym przeciwieństwem treści. Być może autorka żdziebko przesłodziła zakończenie, ale nie przeszkadza mi to w zupełności.
Polecam!

basik | 2016-09-25

Czy to możliwe, żeby w ciągu kilku dni nasze życie wywróciło się do góry nogami i już nic nie było tak jak przedtem.
Niestety możliwe. I dowiaduje się o tym Maja, którą nagle opuszcza dotychczasowy partner, zostawiając ją z małym synkiem i niezapłaconymi rachunkami. Na domiar złego traci też pracę, a matka która nieraz opiekowała się synkiem ląduje w szpitalu.
Pracę traci, bo nowy szef (syn starego) uważa, że była kochanką jego ojca i przez to jego matka bardzo cierpiała. To oczywiście nieprawda i Szymon robi potem wszystko, żeby naprawić swój błąd.
Ale czy Maja może zaufać człowiekowi, który ją zawiódł?
Na uwagę zasługuje również sytuacja w domu Szymona. Rodzice się rozeszli i mimo ze dalej się kochają i tęsknią za sobą, nie potrafią ze sobą normalnie bez kłótni porozmawiać i wybaczyć.
"Pojedynek uczuć" to nie tylko powieść o miłości.
Bo "uczucie" to może być miłość czy przyjaźń ale również przeżycie wewnętrzne czy stan emocjonalny dotyczący różnych zdarzeń.
I mam wrażenie że...

katala | 2018-06-16
Przeczytana: 17 grudnia 2015

Powinnam mieć wpisane w podpisie, że polecanie mi książek rodzimych autorek, jest obarczone niebezpieczeństwem odrzucenia książki. Pewnie, że nie wszystkich, ale zdecydowanej większości. Od czasu do czasu pojawiają się pojedyncze, które zapadają mi w pamięć, ale cała reszta albo obchodzi mnie dosłownie „nic”, albo wręcz przeciwnie, wzbudza we mnie zbyt wiele negatywnych emocji zarówno w stosunku do autora jak i bohaterów.
Powiem szczerze, nie zakochałam się w Pojedynku uczuć.
Gdybym miała pochwalić, powiedziałabym, że oprócz kilku miejsc w których zgrzytały moje szare komórki oblepione nadmiernymi słowami, sam tekst czyta się całkiem dobrze. Nie ma przeładowania, ekscytowania się przymiotnikami, tworzenia zdań dla pokazania, że autor „potrafi”. Nie jest źle. Sama historia też wcale nie jest taka zła, a przynajmniej niektóre z jej wątków, których starczyłoby na kilka samodzielnych książek.
Niejednokrotnie zarzucałam polskim autorkom brak opanowania. W słowach i w historiach. Często...

Bardzo wiarygodna historia z nurtu "literatury kobiecej". Wnikliwie przedstawione realia pracy młodych kobiet w wielu (niestety) polskich firmach. Ileż to przecież młodych matek codziennie zmaga się z dylematami - nierozwiązywalnymi wręcz problemami: jak być opiekuńczą, uśmiechniętą matką w połączeniu z byciem kobietą aktywną zawodowo? Jak pogodzić chęć obdarzenia dziecka szczęśliwym dzieciństwem z codziennym obowiązkiem łatania dziur w budżecie? A co zrobić z dławiącym ciągle uczuciem samotności i bezsilności? Jak znaleźć czas na miłość, rodzinę, przyjaciół? Czy można czasami być dobrą dla samej siebie i nie odczuwać z tego powodu wyrzutów sumienia?
Jak zwykle w książkach pani Mirek obok realistycznych sytuacji i bohaterów, którzy mogliby być naszymi sąsiadami, czy znajomymi, jest dużo nadziei i optymizmu - a całość napisana jest pięknym, prostym, współczesnym językiem.

Madi | 2016-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2016

Po południu zaczęłam ,o 1:00 w nocy skończyłam .
Przyczyna? Tak mnie wciągnęła ,że musiałam doczytać do końca.
Jest to moje drugie spotkanie z powieścią Pani Mirek i choć pierwsza książka,którą przeczytałam nie szczególnie przypadła mi do gustu ,to tą jestem oczarowana i cieszę się ,że odkryłam kolejną polską autorkę ,która wzbogaci moją biblioteczkę.
Powieść napisana jest prostym językiem,ale pokazuje niestety nie zawsze proste życie-życie ,które usłane jest różnymi problemami i dramatami.
Jest tak realna i tyle w niej emocji,że trudno mi było rozstać się z nią choćby na moment,tym bardziej ,że problem bohaterki z odbieraniem dziecka jako ostatniego z przedszkola był mi bardzo bliski.

motyl43 | 2014-10-18
Przeczytana: październik 2014

"Pojedynek uczuć"skutecznie odstręczy mnie od polskiej literatury na długi , długi czas. Zaznaczyłam przeczytane, ale ja tę książkę nie przeczytałam, ja ją wymęczyłam. Zgrzytałam zębami czytając te głupoty. Trzydziestolatek , który daje się poniewierać w firmie -bzdura, prezes ,który w garniturze wdrapuje się na drzewo i bawi w piaskownicy- bzdura, i dorosła siostra , która mówi do drugiej dorosłej siostry spadaj, zamknij się, nie licytuj się dziecko- to nie bzdura, to idiotka. Nie rozumiem zachwytu czytelników, dla mnie szmira.