John le Carré Wydawnictwo: Sonia Draga kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
2013-05-22
Monika Wyrwas-Wiśniewska
literatura angielska

Brytyjski wydawca wplątany w szpiegowską intrygę z wykradaniem tajemnic atomowych. Do tego wątek miłości utrudnionej żelazną kurtyną.

Powieść interesująca, aczkolwiek tempo ślimacze. Główny motyw to czekanie. Wszyscy na coś czekają. W dodatku trudno nadążyć za tym kto jest kim wśród bohaterów drugoplanowych, szczególnie przedstawicieli brytyjskich i amerykańskich central...

Nie przypominam sobie, abym kiedykolwiek czytał powieść szpiegowską w takiej formule. Wyraziste postacie, wartka akcja opisane w niekonwencjonalny sposób. Le Carre to taki Ludlum lub Follet dla "trochę bardziej ambitnych" fanów literatury popularnej. Polecam.

Na półkach: , , , ,

Kolejna znakomita powieść mistrza gatunku szpiegowskiego, i kolejna bez George Smileya, ale można to przeboleć. Cała intryga opiera się na tym, że pewien ekscentryczny wydawca książek, Anglik mieszkający w Lizbonie, zaprzyjaźnia się w czasie podróży do Rosji z wybitnym radzieckim fizykiem atomowym, i tenże fizyk chce mu potem przekazać swoje osobiste notatki. No i...

• Sensacja
  • John le Carre