Za głosem serca

Paweł Jaszczuk Wydawnictwo: Szara Godzina literatura piękna
Szara Godzina
2023-06-22
2023-06-22

Gabriel, inżynier elektromechanik, prowadzi życie samotnika. Od lat nie pracuje on zawodowo, nie kontaktuje się z rodziną. Mieszka w przyczepie kempingowej postawionej na parkingu samochodowym. Wolny czas spędza na czytaniu książek, oglądaniu telewizji, samotność i smutki zatapia w alkoholu. Jednak nie narzeka na swój los, taki sam sobie wybrał. Pewnego dnia do drzwi jego przyczepy zapukał kilkuletni Daniel, któremu towarzyszyła niezwykle przyjacielska suczka Żaba. Chłopiec, którym na co dzień opiekuje się schorowany dziadek, okazał się dobrym kompanem do rozmów, jest on nad wiek emocjonalnie dojrzały i zaradny. Znajomość Gabriela i chłopca powoli się rozwija, stają się sobie coraz bliżsi. Kiedy dziadek Daniela umiera, mężczyzna przygarnia małego przyjaciela i Żabę pod swój skromny dach.
Splot zdarzeń wprost nie do uwierzenia sprawia, że Gabriel, Daniel i Żaba wyruszają wspólnie w podróż życia. Wsiadają do przypadkowo wybranego pociągu i jadą nad morze. Dalsza część ich wyprawy to ciąg nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności, pełnych niebezpieczeństw i tajemnic. Podczas razem spędzonych chwil, Daniel i jego tymczasowy opiekun zbliżają się do siebie. Gabriel stara się nadrobić edukacyjne braki chłopca, uczy go pisać, czytać i liczyć. Z kolei ufność malca, jego tęsknota za stałością codzienności i potrzeba miłości skłaniają samotnego mężczyznę do przewartościowania swojego życia i przeanalizowania dotychczas podejmowanych życiowych decyzji.
Wspólna podróż mężczyzn, małego i dużego, kończy się rozwiązaniem zagadki dotyczącej rodziny Daniela, okazuje się bowiem, że nie jest on całkiem sam na świecie. Również w życiu Gabriela zachodzą bardzo poważne zmiany.
Książka jest niesamowicie wzruszająca, nie sposób bowiem bez emocji przejść obok postaci małego, szukającego miłości chłopca. Również losy życiowo zagubionego Gabriela przyczyniają się do refleksji i zastanowienia nad wartościami w życiu najważniejszymi.

Książka „Za głosem serca” skradła moje serce. Zapewniam, że skradnie i wasze.

Lekka, przyjemna powieść na wieczór, chociaż wolałabym ciut mniej nawiązań do wojny w Ukrainie. Człowiek jest bombardowany tymi informacjami z każdej strony i sięga po książkę, żeby się odprężyć, a tam... Ukraina.

Po lekturze najnowszej powieści Pawła Jaszczuka utwierdziłam się tylko w myśli, która towarzyszy mi od najmłodszych lat, mianowicie, warto podążać „Za głosem serca”. Choć czasami rozum podpowiada inne rozwiązania, to właśnie podszept serca prowadzi najczęściej na właściwe życiowe tory.

Paweł Jaszczuk mieszka w Olsztynie. Jest autorem kryminałów, thrillerów oraz powieści obyczajowych. Jak również dramaturgiem i prozaikiem, autorem sztuk scenicznych. Debiutował w 1991 r. powieścią pt. "Testament Schlichtingera". Za wydaną w 2004 r. pierwszą część serii kryminałów o Jakubie Sternie, czyli "Foresta Umbra", otrzymał w 2005 r. Nagrodę Wielkiego Kalibru.

Trafiają się książki, które zachwycają tak bardzo, że nie da się opisać ich, zwięźle, krótko i w kilku zdaniach. „Za głosem serca” należy właśnie do takich książek. Niezwykle refleksyjna powieść drogi. Powieść, która pochyla się nad sensem życia i istnienia. Daje szansę na rozsmakowanie się w prawdziwej przygodzie. Powieść o ludziach, tych młodych i tych starszych. Problemach, które stały się przyczynkiem do zetknięcia się ich życiowych ścieżek. Wielkim sercu, zrozumieniu i miłości, która choć rodziła się w biedzie, to była w stanie wypełnić maleńkie dziecięce serce aż po same brzegi.

Paweł Jaszczuk otwiera przed czytelnikiem wrota świata pełnego współczesnego realizmu. Nie obce są tu nam błędy, niesprawiedliwość, krzywdy, winy i potrzeba odkupienia. Samotne podążanie ku wybaczeniu sobie i innym. Podróż, w którą wyruszają bohaterowie jest pełna przygód i zaskakujących zwrotów akcji. Nie ma znaczenia jednak to, co spotka ich na końcu drogi. Liczy się to, czego doznają w trakcie podróży. Tej przebytej w kilometrach i tej odbytej w głąb samych siebie. Jakie wyciągną wnioski? Czy podróż w głąb własnej duszy pozwoli im rozprawić się z bolesną przeszłością.

Niezwykle nastrojowa, głęboko refleksyjna. Ludzka. Na wskroś!
Szczerze polecam!

Osierocony chłopiec, skorumpowany polityk, wiodący swoje życie na marginesie społeczeństwa sześćdziesięcioletni inżynier. Co ich łączy i wiedzie przez wzburzony wir wydarzeń? Nie mogłem się oderwać i przeczytałem wciągającą powieść Pawła Jaszczuka w dwa dni. Jak zwykle u tego autora znajdziesz współczesny polski realizm oraz intrygującą, wartką akcję.

Moje pierwsze spotkanie z autorem i niby książka Ok ,ale brakowało mi tego czegoś.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

„Za głosem serca” Paweł Jaszczuk to książka, o której czytałam wiele pochlebnych recenzji i byłam jej bardzo ciekawa. Wiedziałam, że muszę sięgnąć po ten tytuł. Dodatkowo piękna, prosta, ale przyciągająca wzrok okładka przedstawiająca młodego chłopca, który oddala się z psem, mnie zaintrygowała.

Gabriel w swoim życiu wiele przeszedł, doświadczył straty i stał się samotnikiem. Stroni od ludzi, zamieszkał na odludziu w przyczepie, z nikim nie rozmawia, nie szuka kontaktu, a jego jedynym sprzymierzeńcem jest alkohol, który stał się jego nieodłącznym towarzyszem życia. Pewnego dnia do życia Gabriela zagląda Daniel, który jest małym chłopcem. Odwiedza on Gabriela z coraz większą częstotliwością, a w momencie, gdy umiera jego dziadek, który się nim opiekował chłopiec i jego nieodłączny towarzysz pies zamieszkują wraz z Gabrielem. Wtedy też do drzwi Gabriela puka stary przyjaciel, który zostawia mu kopertę wypełnioną po brzegi pieniędzmi. Wizyta tego przyjaciela pozwala Gabrielowi zabrać Daniela w podróż życia, która będzie lekcją dla obu panów. Chłopiec i mężczyzna, który kompletnie nie potrafi odnaleźć się w roli opiekuna, dopiero ucząc się jakże trudnej, życiowej roli przemierzają kraj. Podczas swojej wyprawy przeżywają wiele przygód, odkrywają przeszłość Daniela i spotykają wiele ciekawych osób. Na drodze ich przygód spotykamy wiele osób, z których każdy coś wnosi do całości historii, która okazuje się bardzo zagmatwana. Odkrywanie przeszłości i jej tajemnic nigdy nie może być nudne, dlatego podczas czytania przeżyjemy wiele ciekawych momentów i poznamy niezliczone ilości tajemnic. Autentyczności książce dodaje to, że autor w przygodach Daniela i Gabriela bardzo często odnosi się do prawdziwych wydarzeń. Te nawiązania powodują, że podczas czytania dosłownie mamy wrażenie, jakby akcja książki działa się tuż obok nas, w prawdziwym życiu.

Dwie zupełnie obce sobie osoby, których życie postanowiło do siebie zbliżyć, pokazując im wiele wartości i tego, co tracą poprzez swe zachowania. Wcześniej sobie nieznani, z czasem nabierają do siebie wzajemnie coraz większego zaufania, uczą się od siebie nawzajem wielu rzeczy i życiowych mądrości. Nie tylko starszy Gabriel może nauczyć czegoś młodego Daniela, ale i życiowe lekcje może dać ten mały chłopiec mężczyźnie, który w swoim życiu nieco się zatracił.

Dwoje zupełnie różnych bohaterów, których los postanowił połączyć, zabierają nas przy tym w nieznane, na wyprawę, która będzie dla każdego czytelnika wielką przyjemnością. Myślę, że ta historia podkreśla wagę obecności drugiego człowieka w życiu każdego z nas. Pokazuje, jak ważne jest wsparcie, przyjaźń i rozmowa. Zakończenie zostało również umiejscowione w odpowiednim momencie, jest idealnym zwieńczeniem całej przedstawionej historii.

Książkę czyta się bardzo przyjemnie, a jej dodatkowym i ogromnym atutem są wielkie litery, które pozwolą poznać historię również tym najmłodszym czytelnikom, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z książką. Ale może to być również i atut da osób starszych, którym nie po drodze jest już z drobnym drukiem. Książka odpowiednia jest dla ludzi w każdym wieku, dlatego każdy z nas śmiało może po nią sięgnąć. Idealnie nadaje się na jesienny długi wieczór.

Mnie książka bardzo przypadła do gustu i spędziłam z nią bardzo przyjemny czas, dlatego też z czystym sumieniem wszystkim polecam sięgną po ten tytuł. Za możliwość jej przeczytani i zrecenzowania dziękuję portalowi sztukater.pl.

Gabriel w swoim życiu wiele przeszedł, doświadczył straty i stał się...

Gabriel mieszka w przyczepie kempingowej, stracił rodzinę i jest samotnikiem, dlatego nie kryje zdziwienia, kiedy na progu jego "domu" staje nieznajomy chłopiec, a następnie niespodziewaną wizytę składa mu przyjaciel z dawnych lat. Oba spotkania zapoczątkują niezwykły ciąg wydarzeń, które zmuszą Gabriela do wyjścia ze swojej skorupy.

Mały Daniel wraz ze swoim psem niespodziewanie pojawiają się w życiu Gabriela i przewracają je do góry nogami.
Mężczyzna przejęty trudnym losem chłopca podejmuje się opieki nad nim. Gest ten jest szlachetny, ale da się odczuć, że mężczyzna nie czuje się za pewnie w tej roli i dopiero się jej uczy. Jest przy tym niepewny, ale stara się, zależy mu na dobru chłopca, mimo że wydaje się poważny i lekko zdystansowany.

Gabriel i Daniel przeżywają nieprawdopodobne przygody. Przemierzają kraj, uciekają przed oskarżeniami, odkrywają przeszłości Daniela, poznają tajemnice i obserwują starego przyjaciela mężczyzny. Historia zaczynała się spokojnie, zapowiadała się lekka obyczajówka, ale z każdą kolejną stroną zaczynała się ona coraz bardziej rozkręcać.

Osoby, które staną na drodze bohaterom, wielokrotnie będą wydawać się dziwne i będą wzbudzać podejrzenia. Autor tak miesza akcją, że w pewnym momencie ciężko stwierdzić kto tak naprawdę jest kim, kto kłamie, a kto mówi prawdę, co sprawia, że ciężko od książki się oderwać.

Autor wielokrotnie nawiązuje do obecnych wydarzeń na świecie, przez co cała historia nabiera autentyczności.
Wykreowani bohaterowie wydają się zwykłymi ludźmi z lekko pokręconymi problemami. Mały Daniel wyróżnia się na tle innych i a jego historia staje się centralnym punktem tej opowieści.

Książka jest ciekawa, idealna na luźniejsze wieczory i bardzo szybko się ją czyta. Miło spędziłam czas z bohaterami, biorąc wraz z nimi udział w wielu akcjach. Autor dba o to, aby w książce nie było czegoś "za dużo". Opisy, dialogi i akcja są w idealnej proporcji.
Bohaterowie poprzez wspólne przygody budują między sobą przepiękną więź. Historia kończy się w odpowiednim momencie i jest zwieńczeniem przygód bohaterów.

Mały Daniel wraz ze swoim psem...

Jestem zachwycona tą książką. Od pierwszej linijki mnie urzekła a potem było tylko lepiej. Gabriel, Daniel i Żaba podbili moje serca całkowicie. Cudownie napisana, ciepła, mądra i dobra. Polecam

Zaczytany Szczeniaczek poleca gorąco powieść ,,Za głosem serca''. Zapraszam do odsłuchania opinii!

Pokaż mimo tovideo - opinia

• Przeczytane 2023
  • Do zdobycia
  • Proza
  • Od Wydawnictw/Autorów
  • Moje :)

Dodaj cytat z książki Za głosem serca