Zegarek z różowego złota

Tłumaczenie: Hanna de Broekere
Cykl: Christmas Box Trilogy (tom 2)
Wydawnictwo: Znak Literanova
Timepiece
Ag2S

Dobrze wykorzystaj czas, który jest ci dany. Czy zaznajemy szczęścia jedynie po to, by lękać się, że nas opuści? Gdy David poznał MaryAnne, zrozumiał, że wreszcie spotkał kobietę swojego życia. Ten wieczny kawaler zaczął marzyć o małżeństwie i rodzinie – nawet jego ukochane zegary, które od dawna kolekcjonował, straciły dla niego znaczenie. Wreszcie obiecał MaryAnne, że nigdy jej nie opuści...

Dobrze wykorzystaj czas, który jest ci dany.

Czy zaznajemy szczęścia jedynie po to, by lękać się, że nas opuści?

Gdy David poznał MaryAnne, zrozumiał, że wreszcie spotkał kobietę swojego życia. Ten wieczny kawaler zaczął marzyć o małżeństwie i rodzinie – nawet jego ukochane zegary, które od dawna kolekcjonował, straciły dla niego znaczenie. Wreszcie obiecał MaryAnne, że nigdy jej nie opuści i będzie z nią na dobre i na złe. Nie spodziewał się, że już niedługo oboje będą musieli sprawdzić prawdziwość i moc swojej przysięgi.

~~
Zegarek z różowego złota Richarda Paula Evansa to piękna opowieść o miłości i przyjaźni silniejszych od lęku o własne życie. Jest to historia, która przenosi nas do Stanów Zjednoczonych z początku XX wieku, w czasy narodzin wielkich fortun i szanowanych amerykańskich rodów, ale i ogromnej niesprawiedliwości społecznej.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3743,Zegarek-z-rozowego-zlota

Opinie czytelników (1996)
Aneta Wiola | 2017-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2017

Przyznam, że jestem zła, że na okładce książki nie pisze, że to pierwsza część do kontynuacji "List". Niestety przeczytałam w złej kolejności i już wiedziałam co mniej więcej się wydarzy, dlatego trudno mi ocenić "Zegarek z różowego złota".

"Zegarek z różowego złota" ma swoje wady i zalety, do zalet mogę zaliczyć:
1. Styl pisania autora
2. Wzruszająca książka mówiąca o sile wybaczenia
3. "Zegarek z różowego złota" jest historią dziejącą się XX wieku, porusza wiele kwestii związanych w tamtych czasach, jak np.rasizm
4. Wydarzenia opisane przez autora wydarzyły się na prawdę, Evans wprowadza czytelnika w realną historię, jaką przeżyli jego bohaterowie

Niestety doszukałam się też wad:
1. Jak dla mnie za dużo o zegarach, momentami się nudziłam
2. Wydarzenia w książce były nieraz zbyt od siebie odległe, odniosłam wrażenie, że autor chciał przyśpieszyć bieg wydarzeń
3. Niektóre ciekawe wątki zostały pominięte

Jak już wspomniałam ciężko mi ocenić tą książkę, ale nie zniechęcam do...

Ksychopata | 2015-04-02
Przeczytana: 01 kwietnia 2015

Są książki, które są pewnym zwierciadłem, w które jeśli spojrzymy, widzimy w nim nasze życie. Jakie było kiedyś, jakie jest obecnie oraz co się z nim stanie w przyszłości, czy nas zmieni. Jesteśmy pełni refleksji, zastanawiamy się nad nim. Nad tym, co jest ważne, a co zbędne.
Siłą tej książki jest prostota. To nie jest jakaś skomplikowana gra słów, która wznosi nas na wyższy poziom koncentracji, skupienia.
Jest oparta na zwyczajnej, ludzkiej historii, która może wydarzyć się w życiu każdego człowieka. Jest pełna...miłości, nadziei, zazdrości, przekory, tolerancji, zawiści, zakłamania, bólu, cierpienia, wewnętrznego rozdarcia. Jest w niej trochę naiwności, złudnej wiary w dobro...
To mieszanka pięknych i budujących wartości, ale też i tych uwłaczających, czyniących z człowieka bestię, potrafiącą rozwalić na strzępy wszystko co dobre, co człowiek w imię szlachetnych pobudek jest w stanie zbudować...
To kolejna książka po „Jesiennej miłości” Sparksa, która przypomniała i dała...

Gosia | 2013-10-14
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 14 października 2013

Na książki tego autora zawsze mam czas i ochotę. Są dość krótkie, ale w sposób prostolinijny mówią o uczuciach i łapią za serce. Takie miłe czytadełka, ale pod płaszczykiem jakiejś historii autor potrafi przemycić tyle prostych i oczywistych prawd dotyczących tego co zawsze najbardziej dotyka człowieka: miłości, przyjaźni, rodziny, szacunku, tolerancji, wybaczenia, bólu po stracie bliskiej osoby. Nie inaczej jest w tej książce i tylko żal że tak szybko się kończy.

Monika | 2014-03-13
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 13 marca 2014

To moje drugie spotkanie z twórczością pana Richarda. Książka okazała się być równie "szybko czytająca się" jak pierwsza.
To, co mi się najbardziej podoba w powieściach autora, to ich lekkość, zwiewność i nieskomplikowanie. Jednocześnie tematy w nich poruszane wcale lekkie i nieskomplikowane nie są.

książek: 2018
Ulka | 2015-10-19
Przeczytana: 19 października 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Chyba nie ma większego bólu niż utrata własnego dziecka.

Stokrotka | 2016-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2016

Gdy milioner David Parkin poznał MaryAnne Chandler, zrozumiał, że to kobieta jego życia. Najpierw została jego sekretarką, a potem uwielbianą żoną. Ich życie mogło być usłane płatkami róż. Niestety, szczęście ma to do siebie, że trudno je zatrzymać przy sobie na stałe.

„Zegarek z różowego złota” Richarda Paula Evansa to piękna i wzruszająca książka. Mówi o miłości, przyjaźni, pasji kolekcjonerskiej, ale i o zawiści prowadzącej do zemsty. Mówi też o utracie tego, co najcenniejsze, a także o przebaczeniu. Lubię styl Evansa. Sposób, w jaki opisuje ludzkie losy, bardzo mi odpowiada.

Madi | 2015-10-07
Przeczytana: 07 października 2015

Pan Evans nie należy do moich ulubionych autorów ,a jednak coś sprawia,że przeczytałam prawie wszystkie jego powieści.
Sprawił to za pewne fakt,że są krótkie ,lekko i przyjemnie się je czyta,a do tego są pełne magii,tajemniczości i chwytają za serce.
Tak właśnie było z tą pozycją-niby krótka opowieść,a dająca dużo do myślenia.
Opowieść o miłości i przyjaźni.
Opowieść ,która wzrusza i pokazuje co w życiu jest najważniejsze.

allison | 2013-08-12
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 12 sierpnia 2013

Bardzo lubię książki Evansa. Chociaż czasami mogą wydawać się nieco banalne, przypominają o ważnych wartościach, o których na co dzień zwykle się nie pamięta.

"Zegarek z różowego złota" to prosto opowiedziana, wzruszająca historia wielkiej miłości, przyjaźni, tęsknoty i bólu oraz wybaczenia. Fabuła nie jest skomplikowana, akcja często okazuje się przewidywalna (chociaż autor przygotował też kilka niespodzianek), ale czyta się tę książkę szybko i z przyjemnością.

Najbardziej ujął mnie w powieści wątek przyjaźni Davida z Murzynem, znacznie bardziej niż historia miłości, która jest nieco szablonowa, a czasem razi pretensjonalnością.
Ciekawie pokazana jest też pasja kolekcjonerska - zbierane przez bohatera zegary i zegarki stają się pretekstem do snucia refleksji na temat czasu, przemijalności, pamięci... Nie są one odkrywcze, ale nie rażą łopatologią i dlatego mogą się spodobać.

lacerta | 2014-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2014

"Dobrze wykorzystaj czas, który jest Ci dany".

Nie wiedziałam czego się spodziewać po "Zegarek z różowego złota". Tytuł enigmatyczny i zastanawiający, a książka wspaniała.
Daje do myślenia wspaniałą treścią. Pokazuje nam jak sekunda może zmienić nasze życie, dać nam szczęśliwe wspomnienia lub zatopić w smutku.
Po przeczytaniu takiej powieści człowiek zaczyna doceniać czas, wie jak ważna jest każda sekunda.

wiejskifilozof | 2014-12-02

Czy można porównać styl pisania Evansa do Sparksa ? Przepraszam za takie porównanie,ale coś takiego przyszło mi do głowy.Dla mnie jednak Evans ma lepszy styl.
O czym jest ta książka ? Najprościej napisać o zegarze.
Z tym,że to nie opowieść tylko i wyłącznie,o jakim tam czasomierzu.
Przenosimy się do USA na początek XX wieku.
I tu myślę,że Evans świetnie oddał atmosferę tamtych lat.
Opisał piękne stylowe wnętrza,związek dwojga ludzi.
Dramatyczne chwile przy porodzie,ale też i rasizm tamtych lat.
Nie będę już więcej zdradzał z fabuły.
Książka do przeczytania w jeden dzień,bardzo refleksyjna i mądra.

zobacz kolejne z 1986