Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

Przemilczenia

Tłumaczenie: Hanna Pasierska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Interpreters
Ag2S

Wstrząsające losy pięciu pokoleń, na których wojna odcisnęła niezatarte piętno. Julia Rosenthal wraca po latach do rodzinnego domu. Wycieczka po nim przywołuje wspomnienia z dzieciństwa spędzonego w pozornie zwyczajnej rodzinie, które jednak obfitowało w niepokojące zdarzenia, takie jak pobyty matki Julii w szpitalu psychiatrycznym, jej tajemnicze zniknięcia czy ukrywanie wszystkiego, co...

Wstrząsające losy pięciu pokoleń, na których wojna odcisnęła niezatarte piętno.

Julia Rosenthal wraca po latach do rodzinnego domu. Wycieczka po nim przywołuje wspomnienia z dzieciństwa spędzonego w pozornie zwyczajnej rodzinie, które jednak obfitowało w niepokojące zdarzenia, takie jak pobyty matki Julii w szpitalu psychiatrycznym, jej tajemnicze zniknięcia czy ukrywanie wszystkiego, co związane z przeszłością. Julia usiłuje odnaleźć sens w rodzinnych sekretach i półprawdach, zastanawiając się, jak wpłynęły one na wychowanie jej córki, Susanny. Tymczasem brat Julii, Max, woli zostawić przeszłość w spokoju i żyć teraźniejszością.
W zupełnie innym czasie i miejscu pewna kobieta przywołuje wspomnienia swoich wczesnych lat spędzonych w Niemczech w latach 30., stopniowo ujawniając bolesne tajemnice, którymi do tej pory z nikim się nie dzieliła.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Przemilczenia_-p-32168-1-30-.html

kasandra_85 | 2013-06-14
Przeczytana: czerwiec 2013

slowo_daje | 2013-06-04

Lektura niełatwa, ale potrzebna, targająca psychiką i trafiająca prosto w serce. Od momentu przeczytania pierwszego zdania nie mogłam się od niej oderwać. Polecam wszystkim, którzy cenią dobrą, psychologiczną lekturę i nie boją się trudnych tematów.

Tomek | 2013-06-18
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 17 listopada 2013

Przemilczę te "Przemilczenia"...

a_psik | 2014-01-06
Przeczytana: 03 stycznia 2014

Akcja powieści autorstwa amerykańskiej pisarki Sue Eckstein toczy się dwutorowo (do czego doszłam - niestety - dopiero po przeczytaniu wielu stron). Poniżej spróbuję najpierw w skrócie przedstawić Wam fabułę tej niewielkiej objętościowo książki.

Julia Rosenthal po wielu latach ma możliwość obejrzenia swojego rodzinnego domu. Korzystajac z uprzejmości obecnie mieszkającej tam kobiety, spaceruje po domu, przypominając sobie własne dzieciństwo. Z pozoru było ono całkiem normalne, zwyczajne, ale pod tą skorupą normalności kryły się dosyć niepokojące wydarzenia (na przykład dziwne pobyty matki Julii w szpitalu psychiatrycznym, jej nagłe i niespodziewane zniknięcia czy ukrywanie różnych spraw z przeszłości). Julia próbuje rozeznać się w rodzinnych sekretach i wyjaśnić, czy miały one jakikolwiek wpływ na wychowanie jej córki, Susanny. Natomiast brat Julii, Max, woli nie zagłębiać się w przeszłość i żyć dniem dzisiejszym.

Druga opowieść dotyczy pewnej kobiety, która przywołuje...

smile | 2016-07-07

Bardzo zawiła i dająca do myślenia.
Jej rozwiązanie wcale nie jest oczywiste, a wszystkie wątki w niej zawarte - połączone. Jest to książka o II wojnie światowej, o tym co działo się przed nią i po niej. Splecione są tutaj wizje kilku pokoleń, ich odczucia, życie i przemyślenia. Dopiero w połowie tej drobnej i niepozornej powieści, zaczęłam się odnajdywać w postaciach i je łączyć. Szczególne zaskoczenie przyszło wraz z przedostatnią stroną i dopiero wtedy wszystkie więzy się ujawniły. Książkę oceniam pozytywnie, jako lekturę na jeden wieczór.

MoniS | 2014-10-19
Przeczytana: 17 października 2014

Kiedy juz przebrnelam przez dziwny poczatek, przepadlam. Nie jest to ksiazka latwa ani przyjemna. Raczej bolesna. Mimo to a wlasnie moze przede wszystkim polecam.

| 2014-05-17
Przeczytana: 12 maja 2014

Temat drugiej wojny światowej jest chętnie wykorzystywany we współczesnej literaturze, możliwość ukazania niewyobrażalnego dla współczesnego czytelnika cierpienia, jakie było udziałem ludzi, którzy musieli przejść przez piekło wojny, jest dla autorów niezwykle kuszący. Wykorzystanie takiej właśnie tematyki nie gwarantuje jednak, że książka z automatu będzie arcydziełem, a wręcz przeciwnie - jeśli autor, podobnie jak Sue Eckstein, autorka "Przemilczeń", nieumiejętnie podejdzie do zagadnienia, a do tego dorzuci jeszcze inne wątki, które razem nie będą się trzymały kupy, to w rezultacie otrzymamy książkę, która mogłaby być wspaniała, a zapomina się o niej już po przeczytaniu.

Główną bohaterką "Przemilczeń" jest Julia Rosenthal, która po wielu latach, spędzonych głównie w Afryce, wraca do swojego domu rodzinnego w Anglii. Miejsce to przywołuje w niej falę wspomnień z dzieciństwa, które jak się okaże, nie było wcale różowe, ani dla niej, ani dla jej brata Maxa. Julia usiłuje zrozumieć...

Monika | 2013-09-04
Przeczytana: 04 września 2013

"Przemilczenia" Sue Eckstein to książka trudna w odbiorze. Trudna ze względu na sposób pisania. Trzeba przeczytać spory fragment, aby wyodrębnić poszczególnych narratorów. Pierwszym z nich jest Julia Rosenthal, która przypadkowo znajduje się w pobliżu domu rodzinnego. Obecna właścicielka zaprasza ją do środka. Pobyt w domu przywołuje falę wspomnień. Drugim narratorem jest kobieta, której nie znamy z imienia. Swoje bolesne wspomnienia dotyczące II wojny światowej ujawnia podczas rozmowy z terapeutą.

Dodatkową trudność sprawia przeplatanie wątków, wydarzeń, przechodzenie od wspomnień dotyczących wychowywania się w rodzinie uznanego lekarza przez wspomnienia okrutnych doświadczeń II wojny światowej, po analizę relacji Julii i jej córki Susannę.

Książka zmusza do refleksji. Stawia pytania, na które musimy sobie odpowiedzieć: Jaki wpływ na dorosłe życie człowieka ma jego dzieciństwo? Czy czasy, w których przyszło mu żyć odciskają na nim swoje piętno? Czy można odciąć się od własnej...

Edrisan | 2015-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2015

Czytając "Przemilczenia", co pewien czas łapałam się na tym, że myślę: gdzieś to już było, znam to, gdzieś to widziałam. Autorka w podziękowaniach na końcu książki przedstawia swoje intencje, to co chciała przedstawić, mówi o emocjach, które chciała przekazać. No właśnie, chciała, ale nie udźwignęła tematu. Ktoś, kto nie przeżył wojny, nie odtworzy tamtych wydarzeń w sposób wiarygodny. Jest wiele innych utworów, które robią to zdecydowanie lepiej. I ten typowy, amerykański pomysł, aby matka Julii o swojej przeszłości opowiadała psychologowi, taki banalny i w banalny sposób przedstawiony, przykro. No właśnie, Amerykanka - autorka, opowiada o wojennych doświadczeniach Europejczyków i ich konsekwencjach, kolejny chybiony pomysł. To wszystko się przez to rozmywa. Chyba nie polecam.

Kasiek m | 2013-09-29
Przeczytana: 29 września 2013