To, co powiesz, może zmienić świat

Tłumaczenie: Joanna Gładysek
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Porozumienie bez przemocy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czarna Owca
Speak peace in a world of conflict
joly_fh

Autor pokazuje jak rozwinąć wewnętrzną świadomość pokoju zakorzenionego w języku, którego używamy na co dzień. Książka przekazuje praktyczne umiejętności i potężne narzędzia, które głęboko zmienią Wasze związki i bieg Waszego życia. Znalazły się w niej inspirujące historie, lekcje i idee wypracowane przez ponad czterdzieści lat mediacji w konfliktach i związkach z najbardziej dotkniętych przemocą zakątków świata.
Kolejne rozdziały poświęcone są rozwiązywaniu konfliktów, transformacji kultury biznesu i autorytarnych struktur, zmianie wyobrażeń wroga, problemowi terroryzmu, wyrażaniu i przyjmowaniu wdzięczności oraz skutecznej zmianie społecznej.

źródło opisu: Czarna Owca, 2013

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

Palia | 2016-09-16
Przeczytana: 16 września 2016

Autor jednej z wcześniejszych opinii pisze, że jego zdaniem: "Techniki przedstawione w książce są na poziomie gimnazjum". Tymczasem Rosenberg podaje w książce przykład na to, że są to metody, których można z powodzeniem (!) uczyć przedszkolaków.

Rzeczywiście język proponowany przez Rosenberga jest 'technicznie' prosty. Niestety nie zauważyłam żeby był powszechnie używany.

Cieszyłoby mnie gdyby uczono w szkołach (a najlepiej jeszcze wcześniej) rozmawiania o potrzebach i uczuciach tak jak proponuje to Rosenberg w swoich książkach.

Książka "To, co powiesz może zmienić świat" podpowiada nie tylko jak efektywnie mówić do innych, ale również jak ich słuchać tak aby usłyszeć to co jest naprawdę ważne.

Łukasz Chrzanowski | 2015-07-16

Jestem niesamowicie rozczarowany pozycją. Treść składa się z kilku elementów. Pierwszy to lansowanie usług autora. Druga to pseudonaukowy bełkot, który mądrze brzmi i nic poza tym. Techniki przedstawione w książce są na poziomie gimnazjum. Szkoda czasu i pieniędzy na pozycje.

http://wojownikpokoju.pl/pl/blog/ zapraszam :)

Ediza | 2017-03-04

Książka napisana bardzo prostym i przejrzystym językiem, szybko się czyta :) Autor w jasny sposób przedstawia sposób na osiągniecie porozumienia w trudnych sytuacjach poprzez skupienie się na zrozumieniu potrzeb obydwu stron. Dla mnie genialna!

Kamil Nebula | 2013-12-30

Lektura obowiązkowa.

mystic_dream | 2017-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2017

Autor opisuje metodę 4 kroków w sytuacji konfliktu. Okazuje się, bardzo pomocną w najróżniejszych środowiskach, od dwunastolatków ze szkół w Waszyngtonie, pracy z gangami w gettach, przez obóz uchodźców, w którym ludzie nienawidzą Amerykanów, do więżniów i walczących afrykańskich plemion. W każdym z tych miejsc autor dokonał mediacji za pomocą swojej medody i odniósł sukces.

Metoda NVC (Non-Violent Communication) a po polsku PBP (Porozumienie Bez Przemocy) polega ona na wyrażeniu:
1.Obserwacji bez oceny- "Kiedy widzę/słyszę, to co robisz..."
2. Wyrażenie uczuć - "czuję... (zdumienie/złość/rozpacz/ zmartwienie/irytację/ zaniepokojenie/ zażenowanie/niechęć....itp)
3.Wyrażenie swojej potrzeby, czego potrzebuję, lub co jest dla mnie ważne
4.Jasne sformułowanie prośby - bez stawiania żądań.

Podczas czytania miałam mnóstwo refleksji, wynotowałam mnóstwo pożytecznych dla mnie myśli, m.in.:

"Moja (autora) osobista definicja piekła to posiadanie dzieci i myślenie, że istnieje coś...

Z_błyskiem_w_oku | 2015-12-13
Na półkach: Przeczytane, Psychologia

Autor metody Porozumienia Bez Przemocy wyjaśnia jej założenia w prosty i przystępny sposób, na przykładach ze swojego otoczenia:

-zmianę trzeba zacząć od siebie,
-jak uczucia mogą być ważnym sygnałem naszego stanu,
-jak sprawiać, by ludzie robili dla nas rzeczy z radością a nie pod przymusem
-czemu przeprosiny i poczucie winy to część języka przemocy?
-rozumienie kogoś nie oznacza, że się z nim zgadzam
-jak jasno prosić i mediować w porozumieniu z innymi

Bardzo polecam tę i inne książki tego autora!

Tinta | 2017-03-20
Przeczytana: 29 sierpnia 2017