Podróż do miasta świateł. Rose de Vallenord

Cykl: Podróż do miasta świateł (tom 2)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
historyczna
joly_fh

Rose i Nina, mimo że żyją w zupełnie innych czasach, mają bardzo podobne doświadczenia. Obie wyruszają w podróż do miasta świateł ze złamanym sercem. Obie, wbrew faktom, żywią nadzieję, że pobyt w Paryżu przyniesie ukojenie. Czy te oczekiwania się spełnią? Podążająca śladem Róży Nina pragnie wyjaśnić zagadkę serii kradzieży obrazów słynnej malarki. Na jej drodze pojawi się fascynujący i...

Podążająca śladem Róży Nina pragnie wyjaśnić zagadkę serii kradzieży obrazów słynnej malarki. Na jej drodze pojawi się fascynujący i tajemniczy kolekcjoner sztuki z Argentyny. Razem spróbują się dowiedzieć, kto i dlaczego kradnie dzieła Rose de Vallenord.

Tylko czy na pewno Nina może mu zaufać?

Małgorzata Gutowska-Adamczyk znów zabiera czytelników w fascynującą podróż do dziewiętnastowiecznej i współczesnej Francji, snując opowieść o dwóch wyjątkowych kobietach. Równie ważnym bohaterem książki czyni Paryż – niezwykłe miasto, w którym zarówno cierpienie, jak i szczęście odczuwa się ze zdwojoną intensywnością.

Po bestsellerowej "Cukierni Pod Amorem" zapraszamy na kolejną wyśmienitą ucztę literacką, która urzeka opowieścią o czasach minionych, pełnych nostalgicznego piękna.

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2013

źródło okładki: www.nk.com.pl

Opinie czytelników (2048)
Gosia | 2014-06-24
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 23 czerwca 2014

Dalsze losy Róży z Wolskich (teraz już Rose de Vallenord) przeplatane ze współczesnymi perypetiami Niny. Na tle ciekawych zawirowań dziejowych obserwujemy życie niekonwencjonalnej malarki, odważnej i postępowej jak na swoje czasy. Na naszych oczach dokonują się w Europie przemiany polityczne i obyczajowe. Do rozdziałów, których akcja rozgrywa się w przeszłości, nie mam zastrzeżeń. Losy Róży wciągnęły mnie tak samo jak w pierwszym tomie. Niestety, nie można tego samego powiedzieć o rozdziałach, których akcja rozgrywa się współcześnie. Akcja jest naiwna i banalna, postać Argentyńczyka jakoś zalatuje fałszem, a zakończenie po prostu bez pomysłu. Bardzo przeszkadzała mi też projekcja losów bohaterki z przeszłości na teraźniejszość. Mimo wszystko doczytałam do końca, bo ten słaby wątek romansowy a kryminalnym akcentem na szczęście rekompensuje ciekawa i romantyczna historia Róży.

Książkowo_czyta | 2013-11-19
Przeczytana: 14 listopada 2013

Na wstępie pragnę podziękować Wydawnictwu Nasza Księgarnia za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Po raz wtóry przenosimy się do Paryża, gdzie Nina, jedna z bohaterek poprzedniej odsłony tej historii, wyrusza by spróbować odnaleźć skradzione obrazy Rose de Vallenord lub jakiekolwiek informacje o nich oraz tajemniczej malarce, o której chce napisać książkę…

Równolegle śledzimy również losy samej Rose osadzone w XIX wiecznym Paryżu. Poznajemy jej codzienne życie oraz perypetie uczuciowe. Tymczasem we współczesności poszukiwania Niny nie przynoszą właściwie żadnych rezultatów. Wraz z przyjaciółką o imieniu Zoe natrafia na trop tajemniczego argentyńskiego biznesmena o imieniu Ruben, który jak się okazuje nabył zamek w Val. W zamku tym przez część swojego życia mieszkała Rose ze swoim mężem i przybraną córką…

W toku opowieści dowiadujemy się, iż stopniowo Nina i Ruben, których początkowo łączą tylko stosunki zawodowe coraz bardziej się do siebie zbliżają… Jednakże mężczyzna,...

allison | 2013-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2013

Do części, których akcja rozgrywa się w przeszłości, nie mam zastrzeżeń. Losy Róży wciągnęły mnie równie mocno jak w poprzednim tomie. Ujął mnie też obraz Paryża końca XIX i początku XX wieku. Opisy ulic, wystaw, kawiarni oraz atmosfery przesiąkniętej artystycznym duchem francuskiej belle epoque są bardzo plastyczne i robią wrażenie.

Niestety, nie można tego powiedzieć o rozdziałach, których wydarzenia dzieją się współcześnie. To banalna, momentami naiwna i pretensjonalna historyjka, jakich mamy na pęczki na rynku księgarskim.
Jedynym plusem tych fragmentów są topograficzne opisy. A to zdecydowanie za mało, by się zachwycić.

Retrospektywne wątki, na szczęście, ratują całość, ale nie na tyle bym mogła dać więcej niż sześć gwiazdek.

basik | 2016-08-25

Druga część wcale nie jest lepsza od pierwsze.
Początek jeszcze w miarę ciekawy bo Rose adoptuje córeczkę, potem ślub, nieudane małżeństwo, kłopoty rodzinne i coś się tam jeszcze dzieje do momentu jej ucieczki od męża.
A potem to już nuda. Jej samotne życie na przestrzeni kilkunastu lat, znowu młody kochanek, pojednanie z córką, dwie wojny a wszystko napisane bez żadnej emocji.
Z kolei część współczesna, to kopia tego co przeżywała przed laty Rose. Konflikt Niny z matką, uwięzienie przez kolejnego kochanka....autorce zabrakło chyba pomysłu i zamiast ciekawego wątku sensacyjnego wyszedł taki sobie melodramat.
Jestem trochę rozczarowana, bo liczyłam na bardziej wciągającą i ciekawą lekturę. Bo autorka potrafi pisać w sposób wciągający, co udowodniła w "Cukierni pod Amorem"

beata | 2017-10-11
Na półkach: Lektury m. M., Przeczytane, 2017
Przeczytana: 11 października 2017

Moje odczucia dotyczące nierówności wątku dawnego i współczesnego jeszcze się pogłębiły. Wątek Róży, La Belle Époque i czasy po niej wywoływały mój uśmiech i sprawiały, że z niecierpliwością przewracałam kolejne strony książki. Natomiast wątek współczesny był jeszcze gorszy, niż w części I. Wrażenie, że wątek współczesny został dopisany „na chybcika” ustąpiło miejsca wrażeniu, że opowieść o Ninie pochodzi nie tylko z innej książki, ale że wyszła spod pióra innej autorki. Banalna i pretensjonalna, z jeszcze bardziej naiwną główną bohaterką i zakończeniem niczym z taniego serialu.

Teresa | 2019-05-05

Autorka zabiera czytelnika w niezwykłą podróż do Paryża który jawi się miastem tętniącym życiem ,kipiącym od emocji w którym nie brak intryg ,miłości ,romansów i skandali.Drugi tom opowieści o życui Róży oraz naukowych odkryć Niny czyta się również szybko i przyjemnie jak pierwszy.Powieść zawiera w sobie wątki romantyczne jak również sensacyjne a niektóre wydarzenia zaskakujace co dodaje powieści uroku.Przedstawiona historia jest cudowna która potrafi oczarować i wzruszyć przenosząc czytelnika do innej rzeczywistości.Nie sposób oderwać się od czytania Polecam.

Katherina87 | 2017-06-18

Podróż do Miasta Świateł. Tom II.

Tylko czy na pewno Nina może mu zaufać?

Autorka znów zabiera czytelników w fascynującą podróż do dziewiętnastowiecznej i współczesnej Francji, snując opowieść o dwóch wyjątkowych kobietach. Równie ważnym bohaterem książki czyni Paryż- niezwykle miasto, w którym zarówno cierpienie, jak i szczęście odczuwa się ze zdwojoną intensywnością.

gwiazdka | 2014-05-29
Na półkach: Przeczytane, Niedoczytane
Przeczytana: 29 maja 2014

Drugi tom przygód Róży Wolskiej, którego niestety nie dałam rady pokonać. Akcja książki jest bezpośrednio połączona z tomem pierwszym, zmienia się tylko charakter powieści. Z w miarę ciekawej powieści obyczajowej przekształca się w słabe romansidło o tyle gorsze od przeciętnego harlequina, że wielokrotnie obszerniejsze, zasada jest jednak ta sama: zakochują się, kłócą, godzą, a potem lepiej lub gorzej żyją ze sobą. Brakuje tutaj nawet obrazu społeczeństwa, postaci są płaskie, do tego dochodzą nieciekawe dialogi.

Moim zdaniem gdyby skrócić oba tomy do objętości 400 stron wyszłaby niezła powieść, tymczasem mamy rozwlekły, mało ciekawy romans. Mnie na całość szkoda czasu.

czytamcałyczas | 2015-02-08

Okładka książki jest taka nastrojowa.Taka sentymentalna podróż, do Paryża sprzed 100 laty.
Książka jako treść mnie nie urzekła, bo spodziewałem się czegoś o wiele ambitniejszego.
No może, to co się działo w XIX wieku jest lepsze. Piękny zamek Val i te malowanie obrazów.
Ale czasy obecne troszkę mnie nudziły.
Chyba autorka nie miała pomysłu na ich lepsze opisanie.

Viola Bu | 2015-03-29
Przeczytana: 29 marca 2015

Nie napiszę wiele, a zacznę od tego, że nie zachwyciła mnie pierwsza część "Podróży do miasta świateł". "Róża z Wolskich" kończy się jednak w zaskakującym momencie, co wymusza sięgnięcie po "Rose de Vallenord". Postanowiłam zatem z ciekawości jedynie "rzucić okiem" na tę książkę. Skończyło się tym, że "połknęłam" ją w jeden dzień. Niech to będzie moją rekomendacją. Jestem zachwycona i oczarowana. Pani Małgorzata Gutowska-Adamczyk pokazała się od tej samej wybitnej autorskiej strony, co w "Cukierni pod Amorem. Zajezierscy".
Największym atutem książki jest tytułowa bohaterka jako dorosła kobieta: zaskakująca i godna podziwu. Równoległy wątek współczesny jest również niezwykle ciekawy.
Polecam!

zobacz kolejne z 2038