Zgłosuj na książki roku 2017

Chorzy u władzy. Sekrety przywódców politycznych ostatnich stu lat

Tłumaczenie: Piotr Ostaszewski
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
In Sickness and in Power. Illness in Heads of Government During the Last 100 Years
władza, polityka, buta
joly_fh

Owen opowiada o tym, jak choroby wpływają na ludzi władzy i podejmowane przez nich decyzje. Opisuje choroby trapiące rządzących w chwili obejmowania władzy i nabyte w trakcie jej sprawowania, zwraca też uwagę na niebezpieczeństwa wynikające z ukrywania stanu zdrowia. Najbardziej jednak interesuje go zjawisko oddziaływania władzy na przywódców politycznych, co objawia się syndromem buty, czyli upojeniem władzą, nieproporcjonalnym skupianiem uwagi na własnym wizerunku, nadmierną wiarą we własne opinie i pogardą dla rad innych. Owen twierdzi, że im dłużej polityk znajduje się u steru władzy, tym silniejsze są objawy syndromu buty. Syndrom pojawia się u każdego przywódcy, ale zanika, gdy traci on władzę.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2013

źródło okładki: http://www.piw.pl/