Połamane skrzydła

Al-Adżniha al-mutakassira
Gibran
poezja
Marcelina

Powieść, znana jako prawdziwa perełka literatury arabskiej, powstała w 1912 r. będąc zwiastunem nadchodzących w ówczesnym Libanie przemian społeczno-kulturowych. Połamane skrzydła inspirowały ruch emancypacyjny w krajach arabskich, budzący się do życia w pierwszej połowie XX wieku, ale też zaznaczyły się w kulturze popularnej Zachodu, chociażby w ruchu hipisowskim lat 60-tych. Mają w sobie...

Połamane skrzydła inspirowały ruch emancypacyjny w krajach arabskich, budzący się do życia w pierwszej połowie XX wieku, ale też zaznaczyły się w kulturze popularnej Zachodu, chociażby w ruchu hipisowskim lat 60-tych. Mają w sobie ducha rewolucji i niezgody na porządek świata ustalający granice wolności. We wdzięczny, poetycki sposób przenoszą czytelnika na zupełnie inną płaszczyzną odczuwania, gdzie granice tego świata zacierają się, a to co pozostaje, tworzy wręcz niematerialny obraz utkany z wiecznych wartości takich jak miłość i prawda.

Salma Karama, córka bogatego kupca, staje się obiektem uczuć pewnego młodzieńca, który prawdopodobnie ucieleśnia samego autora. To głębokie uczucie nie może się jednak spełnić. Ręka Salmy została bowiem przyobiecana innemu mężczyźnie.

Poza powierzchowną warstwą narracji opowiadającą o niespełnionym uczuciu młodych ludzi, Gibran w symboliczny sposób zbliża nas do przeżycia transcendentalnego wymiaru miłości: „Miłość jest jedyną wolnością na tym świecie, ponieważ wynosi dusze na wyżyny, gdzie nie dosięgną jej ludzkie kodeksy i tradycje, gdzie nie kierują nią prawa natury”.

źródło opisu: http://www.barbelo.com.pl/sklep-ksiegarnia-interne...(?)

źródło okładki: http://www.barbelo.com.pl/sklep-ksiegarnia-interne...»

Przy_kawie_z_ksiazka | 2014-04-14

"Połamane skrzydła" to powieść miłosna, napisana przez mało znanego w Polsce arabskiego pisarza Khalila Gibrana. Mam nadzieję, że to się wkrótce zmieni. Czytając "arabskiego" większość z nas może to kojarzyć z takimi pozycjami jak "Księga tysiąca i jednej nocy". W moim przekonaniu nie wiemy praktycznie nic o kulturze arabskiej lub te wiadomości są bardzo skąpe.

Khalil Gibran jest autorem bestsellerowego "Proroka", który jest jedną z najbardziej sprzedających się książek na świecie. Powieści "Połamane skrzydła" skłania czytelnika do refleksji nad naszymi obowiązkami, oddaniem dla drugiej osoby i prawdziwą miłością. Dzięki tej książce możemy lepiej poznać kulturę arabską, język jest przyswajalny dla każdego czytelnika. Z pewnością powieść ta da nam prawdziwą ucztę literacką.

Może się wydawać, że opisywana tu historia jest banalna, przewałkowana kilkanaście razy przez wielu pisarzy. Otóż nic bardziej mylnego. Dziewczyna o pięknej urodzie, córka bogatego kupca Salma Karama jest...

Maialis | 2013-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2013

Często książki o miłości są ckliwe, płaczliwe albo cukierkowe. Tej do tego grona zaliczyć nie można. Kluczem do jej czytania jest miłość, ale pojmowana jako wspólnota dusz, serc i myśli, nie jako uczucie zmysłowe, erotyczne (jak często dziś jest opisywana). Miłość, która pozwala skazać siebie na cierpienie, aby ocalić drugą osobę. Przy tym Gibran pokazuje pozycję kobiety w muzułmańskim świecie jako podnóżka swojego pana-męża, co nie zmieniło się chyba do dziś, choć książka Gibrana powstała w 1912r.
To zdecydowanie nie jest historyjka z happy endem, ale nikt nie może się go spodziewać. Zakończenie poznajemy już na początku, mówi nam o nim sam autor. Gibran nikogo nie oszukuje, nie mami nas wizją cudnego życia dla zakochanych. To opowieść o miłości z góry skazanej na klęskę, której świadomi są wszyscy. Mimo to, historia porywa, wciąga i zmusza do głębokich przemyśleń.

Jedyne, co na początku razi czytelnika to styl, charakterystyczny dla arabskiej literatury. Styl pełen rozbudowanych...

patrikijaa | 2013-07-21
Przeczytana: 18 lipca 2013

Połamane skrzydła to społeczno-obyczajowa powieść, która powstała w 1912 roku i szybko zyskała miano inspiracji dla powstających na początku XX wieku ruchów emancypacyjnych w krajach arabskich. Autor bestsellerowego Proroka, jednej z najlepiej sprzedających się książek wszech czasów, tym razem skłania do refleksji nad tym, wobec czego człowiek często bywa bezsilny - nad miłością, oddaniem i obowiązkiem.

Salma Karama to piękna dziewczyna, córka bogatego kupca, która stała się ofiarą tradycji obowiązujących w arabskich krajach. Poznaje młodego mężczyznę, syna dawnego przyjaciela swego ojca. Gdy ten pojawia się w jej domu ich oczy spotykają się i oboje od pierwszych chwil wiedzą, że razem tworzą niesamowity i nierozłączny związek dusz. Ręka dziewczyny jest jednak obiecana komuś innemu. Komuś, kto stoi na drodze do jej szczęścia i wolności. Przed Salmą niełatwa droga oznaczona bólem i tęsknotą, która rozdziera jej serce i zamyka w bezwzględnym świecie powinności.

Powieść w barwny...

Agnieszka Brożyna | 2014-09-05
Przeczytana: 04 września 2014

Piękna historia, napisana fantastycznym bogatym językiem. Gorąco polecam.

Sosenka | 2013-06-20
Przeczytana: czerwiec 2013

Khalil Gibran to autor znanego na całym świecie "Proroka". Jednak inną, równie piękną opowieścią jego autorstwa, jaką chcę wam przedstawić, jest książka, bardzo wzruszająca i skłaniająca do wielu przemyśleń - "Połamane skrzydła". Na początku mamy długi, ale niezwykle wciągający zapis życia autora. Nigdy wcześniej o nim nie słyszałam, ale muszę przyznać, że chętnie dowiedziałabym się więcej nie tylko o jego twórczości, ale i życiu, bardzo dramatycznym.
To krótka, ale zapadająca w pamięć historia młodego mężczyzny, który ze wzajemnością zakochuje się bez pamięci, w pięknej i delikatnej Salmie, córce bogatego kupca. Oboje stają się najszczęśliwszymi ludźmi na świecie dzięki swej miłości, jednak Salma przeznaczona jest komuś innemu. Nie dane jest im być razem, muszą się rozstać, a dziewczyna niedługo potem wychodzi za mąż, co łamie serce jej niedoszłego ukochanego. Mężczyzna zapada się w sobie, pogrąża w rozpaczy i przygnębieniu.
"Połamane skrzydła", to historia miłości...

analiza | 2017-02-07
Przeczytana: 10 października 2016

Książka skłania do refleksji i niecodziennych przeżyć, zachęca do medytacji. Ukazuje jak bardzo człowiek jest poraniony przez zwykła codzienność.

AnnaM | 2013-05-21
Przeczytana: 19 kwietnia 2013

Skrzydła... Każdy z nas ma owe skrzydła, unosi się na nich w młodości szybując w marzeniach. Niosą go one ku miłości i wolności. Ale co zrobić, gdy zamieniają się w skrzydła samotności, spętane i połamane rozpaczą i śmiercią? Salma Karama jest aniołem - ucieleśnieniem dobra, piękna, mądrości, wiedzy, prawdy. Bezgranicznie kocha ojca i jest mu całkowicie oddana. Jedynym jej przekleństwem są pieniądze. Z tego powodu staje się obiektem pożądania siostrzeńca Metropolity, któremu nie wolno odmówić jej reki, a co ważniejsze - jej posagu. Żyje w klatce niechcianej przyszłości. Jedynym promykiem słońca w życiu Salmy jest tajemniczy młodzieniec (sam autor ?), który odwiedza jej ojca. Rozpoczyna się niewinna gra, brzemienna w skutkach.

Historia miłości autora (?) i pięknej Salmy Karamy może stać się inspiracją dla wielu zakochanych. Cóż jest bowiem piękniejszego niż prawdziwa, odwieczna, nieśmiertelna i bezinteresowna miłość? Romeo i Julia, Tristian i Izolda, Orfeusz i Eurydyka......

Perry | 2013-07-03

Książka „Połamane skrzydła” opowiada historię miłości. Niestety, historię miłości tragicznej i niespełnionej. Młody chłopak zakochuje się w dziewczynie, która jest przeznaczona innemu. Młodzi, mimo że się kochają, nie mogą być razem. Wszystko to prowadzi do nieszczęśliwego finału, który odciśnie piętno na całym przyszłym życiu głównego bohatera. Sama historia może się wydawać banalna i konwencjonalna, jednak Khalil Gibran przedstawił ją tak pięknie, że trudno jest nie odbierać jej w sposób metaforyczny i filozoficzny. Poetycki język powieści sprawia, że lektura „Połamanych skrzydeł” jest ucztą dla ducha. Autor próbował uchwycić to, co nieuchwytne w ludzkim życiu, i właśnie dzięki lirycznemu językowi oraz wysublimowanym porównaniom udało mu się to uzyskać. Ta opowieść o dwojgu zakochanych żyje swoim życiem i każdy czytelnik odbierze ją inaczej, ponieważ można ją interpretować w dwojaki sposób: dosłownie lub mistycznie. Słowo klucz do "Połamanych skrzydeł" to miłość, lecz miłość w...

optykapoetycka | 2017-01-29

edycja - skrócę recenzję

Język bardzo ładny, poetycki- jednak historia wydawała się banalna, i teatralna. Ale podobało się - językowo na dychę.

pia | 2013-09-14
Przeczytana: 13 września 2013

Khalil Gibran dał mi prozę poetycką, dał mi obrazy (obrazy, nie zdjęcia) Bejrutu i dał mi dużo arabskiego ducha. Historia miłości, taka śpiewna, że prawie Pieśń nad pieśniami. A jeszcze bardziej historia kobiety nie swoich czasów.

Podobno Khalil Gibran to miłość, bunt i wolność. Ja w nim widzę jeszcze głęboką wiarę w przyrodę, zresztą wiarę w ogóle. A w Połamanych skrzydłach najpiękniejszą z modlitw.
"Zlituj się Panie i daj siłę wszystkim połamanym skrzydłom".

I widziałam w tym Teheran z Kurczaka ze śliwkami, a w Salmie - Irâne. I widziałabym to jako oniryczny film krótkometrażowy, koniecznie niemy, koniecznie z muzyką na skrzypcach.

Jestem tylko zawiedziona wydaniem. Prześliczna okładka, ciekawy format, ale w środku - źle sformatowany tekst, na kilku stronach prześwitujący druk, a samą książkę źle się trzyma. Chociaż i tak dobrze, że po tych stu latach wreszcie ktoś Połamane skrzydła przetłumaczył.