Połamane skrzydła

2012-01-01
Magdalena Kubarek
libańskie poematy prozą

Okładka książki Prorok. Listy miłosne Proroka Paulo Coelho, Khalil Gibran
Prorok. Listy ... Paulo Coelho, Khali...

Nie ma miłości bez bólu i cierpienia. Ból jednak nie przekreśla wartości miłości, ani jej nie niweluje. Tu na ziemi wszystkie relacje są nam dane jedynie na pewien czas.

Na pewno nie jest to lektura na raz, wymaga kontemplacji i głębszego pochylenia się nad nią.

Dla mnie jest to klasyka arabskiego romansu. Być może nie jestem specjalistką od tego gatunku, natomiast dla mnie jest to naprawdę dobra pozycja. Wielu osobom pożyczałam tą książkę i opinie były bardzo dobre.

Książka skłania do refleksji i niecodziennych przeżyć, zachęca do medytacji. Ukazuje jak bardzo człowiek jest poraniony przez zwykła codzienność.

Piękna historia, napisana fantastycznym bogatym językiem. Gorąco polecam.

Piękna historia, napisana fantastycznym bogatym językiem. Gorąco polecam.

Khalil Gibran dał mi prozę poetycką, dał mi obrazy (obrazy, nie zdjęcia) Bejrutu i dał mi dużo arabskiego ducha. Historia miłości, taka śpiewna, że prawie Pieśń nad pieśniami. A jeszcze bardziej historia kobiety nie swoich czasów.

Podobno Khalil Gibran to miłość, bunt i wolność. Ja w nim widzę jeszcze głęboką wiarę w przyrodę, zresztą wiarę w ogóle. A w Połamanych skrzydłach najpiękniejszą z modlitw.
"Zlituj się Panie i daj siłę wszystkim połamanym skrzydłom".

I widziałam w tym Teheran z Kurczaka ze śliwkami, a w Salmie - Irâne. I widziałabym to jako oniryczny film krótkometrażowy, koniecznie niemy, koniecznie z muzyką na skrzypcach.

Jestem tylko zawiedziona wydaniem. Prześliczna okładka, ciekawy format, ale w środku - źle sformatowany tekst, na kilku stronach prześwitujący druk, a samą książkę źle się trzyma. Chociaż i tak dobrze, że po tych stu latach wreszcie ktoś Połamane skrzydła przetłumaczył.

Często książki o miłości są ckliwe, płaczliwe albo cukierkowe. Tej do tego grona zaliczyć nie można. Kluczem do jej czytania jest miłość, ale pojmowana jako wspólnota dusz, serc i myśli, nie jako uczucie zmysłowe, erotyczne (jak często dziś jest opisywana). Miłość, która pozwala skazać siebie na cierpienie, aby ocalić drugą osobę. Przy tym Gibran pokazuje pozycję kobiety w muzułmańskim świecie jako podnóżka swojego pana-męża, co nie zmieniło się chyba do dziś, choć książka Gibrana powstała w 1912r.
To zdecydowanie nie jest historyjka z happy endem, ale nikt nie może się go spodziewać. Zakończenie poznajemy już na początku, mówi nam o nim sam autor. Gibran nikogo nie oszukuje, nie mami nas wizją cudnego życia dla zakochanych. To opowieść o miłości z góry skazanej na klęskę, której świadomi są wszyscy. Mimo to, historia porywa, wciąga i zmusza do głębokich przemyśleń.

Jedyne, co na początku razi czytelnika to styl, charakterystyczny dla arabskiej literatury. Styl pełen rozbudowanych metafor, porównań. Bardzo kwiecisty, zawiły ale... niesamowicie piękny. Obraz, malowany słowem, jest poetycki, często idealizowany, ale czy nie tak postrzega świat zakochany? Dla młodzieńca wszystko staje się magiczne, nawet przyroda przemawia własnym językiem. Gibran, jak mało który współczesny autor, gra uczuciami czytelnika, co nie pozwala odłożyć książki ani na chwilę. Dlatego każdy, kto spróbuje zawalczyć z sobą na pierwszych stronach i nie odłoży tej książki, dostanie wspaniałą historię o miłości, życiu i... szczęściu, które jak się wydaje, jest w tym wszystkim najważniejsze.

Połamane skrzydła to społeczno-obyczajowa powieść, która powstała w 1912 roku i szybko zyskała miano inspiracji dla powstających na początku XX wieku ruchów emancypacyjnych w krajach arabskich. Autor bestsellerowego Proroka, jednej z najlepiej sprzedających się książek wszech czasów, tym razem skłania do refleksji nad tym, wobec czego człowiek często bywa bezsilny - nad miłością, oddaniem i obowiązkiem.

Salma Karama to piękna dziewczyna, córka bogatego kupca, która stała się ofiarą tradycji obowiązujących w arabskich krajach. Poznaje młodego mężczyznę, syna dawnego przyjaciela swego ojca. Gdy ten pojawia się w jej domu ich oczy spotykają się i oboje od pierwszych chwil wiedzą, że razem tworzą niesamowity i nierozłączny związek dusz. Ręka dziewczyny jest jednak obiecana komuś innemu. Komuś, kto stoi na drodze do jej szczęścia i wolności. Przed Salmą niełatwa droga oznaczona bólem i tęsknotą, która rozdziera jej serce i zamyka w bezwzględnym świecie powinności.

Powieść w barwny choć delikatny sposób porusza problem kobiet w krajach arabskich, które poprzez pozycje swoich ojców, były zmuszane do małżeństw dla celów czysto politycznych i zysku. Tutaj nie ma miejsca na miłość i wolność. Kobieta ma być sługą swojego pana, jak podkreśla to sama bohaterka. To opowieść o miłości, która nie mogła się spełnić, o uczuciu, które nie miało szansy rozkwitnąć, zarazem jednak też o ludziach pogrążonych w niemocy, robiących to, co trzeba, zamiast tego, czego pragnie serce i dusza.

Czytając, zanurzamy się w świecie mocno poetyckim. Tutaj wszystko jest rzeczą niezwykłą. Pierwszym obrazem w oczach ślepca, pierwszym dźwiękiem w uszach głuchoniemego i pierwszym powiewem wolności w życiu wieloletniego więźnia. Świat jest piękny, barwny, niebiańskie są wypowiadane słowa, cudowna jest cisza. Salma porusza się jak anioł, a jej bladość jest cudem. Jej niepewność wdziękiem, a oddanie ideą. Autor używa bardzo wielu epitetów i porównań, którymi stara się oddać słowa tak, by jak najlepiej odzwierciedlały skomplikowane i niełatwe uczucia bohaterów. Są one czystą poezją, choć pisane prozą.

Książka zdecydowanie zbyt szybko przemyka pod palcami. Jest krótka, a zawiera w sobie bardzo wiele ogromnie ważnej treści. Zachwyca i porusza. Autor buduje historię na emocjach i to one odgrywają tu największą rolę. Początkowo trudno było mi przywyknąć; w literaturze współczesnej ciężko spotkać tak urozmaicony i piękny język. Bogactwo figur stylistycznych z początku wydawało mi się odrobinę przytłaczające, gdzieś poza celem powieści, jednak szybko zrozumiałam, że inaczej całego tego bagażu uczuć nie dało się opisać. W efekcie otrzymałam wspaniałą historię ze wzruszającym zakończeniem, opowieść, która uświadamia, że szczęście niestety nie dla wszystkich jest na wyciągniecie ręki.

Spodziewałam się historii odrobinę innej. Oczekiwałam bogatej kultury arabskiej i przedstawiania pozycji kobiet, jak w setkach innych książek. Tutaj jednak dostałam coś całkowicie odmiennego, zaskakującego, co chwyta za serce i zmusza do refleksji nad życiem i hierarchią potrzeb oraz obowiązków człowieka. Zjawiskowa historia, która przedstawia całą gamę uczuć, od tych dobrych dla nas, do tych, których czuć nie chcemy. Wspaniałe wydanie. Przejmująca opowieść. Pozostaje w myślach na długo. Czegóż chcieć więcej?

Książka „Połamane skrzydła” opowiada historię miłości. Niestety, historię miłości tragicznej i niespełnionej. Młody chłopak zakochuje się w dziewczynie, która jest przeznaczona innemu. Młodzi, mimo że się kochają, nie mogą być razem. Wszystko to prowadzi do nieszczęśliwego finału, który odciśnie piętno na całym przyszłym życiu głównego bohatera. Sama historia może się wydawać banalna i konwencjonalna, jednak Khalil Gibran przedstawił ją tak pięknie, że trudno jest nie odbierać jej w sposób metaforyczny i filozoficzny. Poetycki język powieści sprawia, że lektura „Połamanych skrzydeł” jest ucztą dla ducha. Autor próbował uchwycić to, co nieuchwytne w ludzkim życiu, i właśnie dzięki lirycznemu językowi oraz wysublimowanym porównaniom udało mu się to uzyskać. Ta opowieść o dwojgu zakochanych żyje swoim życiem i każdy czytelnik odbierze ją inaczej, ponieważ można ją interpretować w dwojaki sposób: dosłownie lub mistycznie. Słowo klucz do "Połamanych skrzydeł" to miłość, lecz miłość w pojęciu wielowymiarowym. Ponadto, Khalil Gibran okazał się być pisarzem, który naprawdę rozumiał kobiety. Wypowiedzi Salmy na temat małżeństwa są bardzo radykalne jak na tamte czasy i tamtejszą kulturę. Dziewczyna związek małżeński z przymusu uznawała za więzienie i nie wstydziła się o tym mówić. Jak się okazuje, „Połamane skrzydła” zyskały szeroką aprobatę emancypantek w świecie arabskim stając się ich ulubionym utworem. Szkoda, że sam Khalil Gibran w Polsce jest tak mało znany, ponieważ jego twórczość jest naprawdę godna poznania.

Khalil Gibran to autor znanego na całym świecie "Proroka". Jednak inną, równie piękną opowieścią jego autorstwa, jaką chcę wam przedstawić, jest książka, bardzo wzruszająca i skłaniająca do wielu przemyśleń - "Połamane skrzydła". Na początku mamy długi, ale niezwykle wciągający zapis życia autora. Nigdy wcześniej o nim nie słyszałam, ale muszę przyznać, że chętnie dowiedziałabym się więcej nie tylko o jego twórczości, ale i życiu, bardzo dramatycznym.
To krótka, ale zapadająca w pamięć historia młodego mężczyzny, który ze wzajemnością zakochuje się bez pamięci, w pięknej i delikatnej Salmie, córce bogatego kupca. Oboje stają się najszczęśliwszymi ludźmi na świecie dzięki swej miłości, jednak Salma przeznaczona jest komuś innemu. Nie dane jest im być razem, muszą się rozstać, a dziewczyna niedługo potem wychodzi za mąż, co łamie serce jej niedoszłego ukochanego. Mężczyzna zapada się w sobie, pogrąża w rozpaczy i przygnębieniu.
"Połamane skrzydła", to historia miłości dwojga ludzi, niespełnionej i cierpiącej, której można przypisać wiele znaczeń, jednak jej głównym przesłaniem, jakie wysnuł autor, jest to, że „Miłość jest jedyną wolnością na tym świecie, ponieważ wynosi dusze na wyżyny, gdzie nie dosięgną jej ludzkie kodeksy i tradycje, gdzie nie kierują nią prawa natury”.
Cała książka jest pisana nie codziennym, pięknym językiem, jakiego nie widziałam w żadnej innej książce. Autor każdą rzecz opisuje jak największe cudo świata, na pewno nie jest to książka dla osób, które lubią prosty, konkretny język. Pod tym względem ta książka jest najpiękniej napisana ze wszystkich jakie czytałam.
Na uwagę zasługuje też sposób wydania. Ta książka jest wąska, lecz długa, a okładka wydrukowana jest z materiału przypominającego płótno, lecz bardzo miła w dotyku. W środku strony są przepięknie zaprojektowane, śnieżnobiałe. To fantastycznie wydana książka, krótka lecz pozostająca w głowie na całe życie, idealna na prezent i refleksyjny wieczór.:)

• Do kupienia
  • Klasyka