Szaleniec

Tłumaczenie: Roman Gren
Wydawnictwo: Drzewo Babel
The Madman
Gibran

Opublikowane dzieła poetyckie i filozoficzne K. Gibrana, szeroko czytane w kilkunastu językach na całym świecie, to ciekawa, tak charakterystyczna dla jego myśli mieszanka filozofii wschodu i zachodu połączenie, które czasami wprawia w zakłopotanie zachodni sposób myślenia. Szaleniec K. Gibrana stąpa po krawędzi dwóch światów. Widzi jasno dwoistość rzeczy i pada ofiarą nieustannej walki sprzeczności: dobra i zła, radości i smutku, miłości i nienawiści, cnoty i grzechu, mądrości i głupoty, rozkoszy i cierpienia, wiary i zwątpienia, odwagi i lęku, słabości i siły, życia i śmierci... Szaleniec nie jest ani Mesjaszem, ani cudotwórcą. To niewinny wariat, nieświadomy poeta.

savara | 2015-12-21
fredzo | 2015-12-19