Utracone słowo

Wydawnictwo: Sonia Draga
Kayıp Söz
Kurdowie, konflikty, etniczne, kurdystan
literatura piękna

Znany pisarz borykający się z nagłą niemocą twórczą zostaje przypadkowym świadkiem strzelaniny, w wyniku której młoda brzemienna Kurdyjka traci swe nienarodzone dziecko. Wiedziony impulsem pomaga dziewczynie, umieszcza ją w szpitalu, a jej chłopakowi znajduje bezpieczne schronienie. Wspierając młodych uciekinierów, mimowolnie wikła się w ich rodzinny dramat, zarzewiem którego są konflikty między Turkami i Kurdami. Będąc naocznym świadek bolesnych następstw krwawych walk, zupełnie nieoczekiwanie odnajduje kreatywność i siły twórcze.

źródło opisu: Sonia Draga, 2013

źródło okładki: www.soniadraga.pl

Monika | 2018-06-06
Przeczytana: 04 czerwca 2018

Kolejny raz sięgnęłam po książkę tureckiego Pisarza. Przecież doskonale wiem, że mi z nimi nie po drodze! Tak też było tym razem, niestety.

Marek Krzystek | 2017-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2017

Jest to obecnie rzadko spotykany rodzaj książki, w której wraz z toczącą się akcją, bohaterzy, i oczywiście autorka, snują rozważania natury ideologicznej co do narodowości, państwowości, miejsca pojedynczego współczesnego człowieka w zantagonizowanym społeczeństwie, możliwości obrony swoich wartości, na temat przemocy, terroru i wyobcowania. Nagromadzenie tych rozważań może jest wadą tej książki, pod tym względem jest zbyt przegadana, łapie się zbyt wielu problemów. Natomiast autorka unika łatwych odpowiedzi, tego wskazywania palcem, że jedni to dobrzy, a inni to brutalna niema siła, i nikogo nie oskarża, raczej pesymistycznie stwierdza, że zła nagromadziło się wszędzie tyle, że nikt nie jest w stanie mu zapobiec. Natomiast na poziomie duchowym autorka próbuje dokonać rozliczenia pokolenia sprzeciwiającego się stanowi wojennemu z lat 80. (widać nie tylko u nas!). To będzie trudne do przełknięcia dla młodego czytelnika, ponieważ w Turcji z mundurowymi walczyli marksiści. I to...

Zbigniew | 2017-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Byłem pełen najlepszych chęci. Niestety, nie dało się. Ilość sentymentalnych sformułowań i kiczowatych rozwiązań mnie pokonała. Żadna ważna sprawa, ani żadna słuszna idea nie pomoże literaturze, od której się robi słabo.

tajgula | 2014-01-16
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 16 stycznia 2014

Pięknie napisana książka, która równocześnie jest straszliwie przygnębiająca. Czyta się ją powoli, chwilami nie jest łatwo, ale naprawdę warto po nią sięgnąć mimo, że cały czas czujesz ciężar. Ciężar ogromu niesprawiedliwie rozlanej krwi, problemów osobistych głównych bohaterów i odwiecznych konfliktów, które prawdopodobnie nigdy nie zostaną rozwiązane.

mckaszz | 2013-11-04
Przeczytana: 03 listopada 2013

Sięgając po tą ksiażkę, nie spodzewałam się czegoś tak dobrego.
Jestem poruszona sposobem w jaki autorka przybliża nam konflikt turecko-kurdyjski, ukazuje losy zwyczajnych ludzi, którzy muszą odnaleźć się w tej bolesnej rzeczywistości.
W piękny sposób przeplata losy bohaterów, każdemu poświęcając uwagę.
No i prowadzenie narracji - bezbłędne!

jagarkar | 2013-07-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 02 lipca 2013

Historia o ucieczce. Recenzja książki "Utracone słowo" Oya Baydar

"Opowiedz mi historię o ucieczce. Ale nie smutną, niech nikt w niej nie zginie, nikt nie płacze."

Jest to jedna z tych książek, których nie da się opowiedzieć, które trzeba przeczytać, żeby móc je poczuć.

Autorka prowadzi narrację w niesamowity sposób, od pierwszych stron nie istnieje dla czytelnika nic poza tą historią. Pięknym, często poetyckim językiem pokazuje nam tak różne od siebie światy Omera, Elif, Deniza, Mahmuta, Zelal, Jayin... Nikogo nie wywyższa, nikogo nie ocenia, na nikim nie skupia swej uwagi dłużej, szanuje każdą postać, do każdej chce nas zbliżyć. Pokazuje, że wszyscy jesteśmy ludźmi, bez względu na narodowość.

Niesamowity jest sposób, w jaki z narracji trzecioosobowej, niepostrzeżenie przechodzi w pierwszoosobową, tak naturalnie wrzuca nas do ich głów...

Co ciekawe, autorka często nawiązuje do "Małego Księcia", w metaforyczny sposób mówi o oswajaniu, ochranianiu, o śmierci...

Jest to książka...