Kup teraz - 5 ofert w cenie od 10.35 zł do 31.00 zł

literatura piękna
Anna Akbike-Sulimowicz
Kurdowie konflikty etniczne kurdystan

2041

Kolejny raz sięgnęłam po książkę tureckiego Pisarza. Przecież doskonale wiem, że mi z nimi nie po drodze! Tak też było tym razem, niestety.

Jest to obecnie rzadko spotykany rodzaj książki, w której wraz z toczącą się akcją, bohaterzy, i oczywiście autorka, snują rozważania natury ideologicznej co do narodowości, państwowości, miejsca pojedynczego współczesnego człowieka w zantagonizowanym społeczeństwie, możliwości obrony swoich wartości, na temat przemocy, terroru i wyobcowania. Nagromadzenie tych rozważań...

Byłem pełen najlepszych chęci. Niestety, nie dało się. Ilość sentymentalnych sformułowań i kiczowatych rozwiązań mnie pokonała. Żadna ważna sprawa, ani żadna słuszna idea nie pomoże literaturze, od której się robi słabo.

Pięknie napisana książka, która równocześnie jest straszliwie przygnębiająca. Czyta się ją powoli, chwilami nie jest łatwo, ale naprawdę warto po nią sięgnąć mimo, że cały czas czujesz ciężar. Ciężar ogromu niesprawiedliwie rozlanej krwi, problemów osobistych głównych bohaterów i odwiecznych konfliktów, które prawdopodobnie nigdy nie zostaną rozwiązane.

Sięgając po tą ksiażkę, nie spodzewałam się czegoś tak dobrego.
Jestem poruszona sposobem w jaki autorka przybliża nam konflikt turecko-kurdyjski, ukazuje losy zwyczajnych ludzi, którzy muszą odnaleźć się w tej bolesnej rzeczywistości.
W piękny sposób przeplata losy bohaterów, każdemu poświęcając uwagę.
No i prowadzenie narracji - bezbłędne!

Historia o ucieczce. Recenzja książki "Utracone słowo" Oya Baydar

"Opowiedz mi historię o ucieczce. Ale nie smutną, niech nikt w niej nie zginie, nikt nie płacze."

Jest to jedna z tych książek, których nie da się opowiedzieć, które trzeba przeczytać, żeby móc je poczuć.

Autorka prowadzi narrację w niesamowity sposób, od pierwszych stron nie istnieje dla czytelnika nic...

• Turcja
  • Kurdystan