Mother’s Milk

Cykl: Patrick Melrose (tom 4-5)
Wydawnictwo: Picador
9781447203025
Patrick Melrose saga
angielski
Róża_Bzowa

'The Melrose novels are a masterwork for the twenty-first century' Alice Sebold THE FOURTH PATRICK MELROSE NOVEL The once illustrious, once wealthy Melroses are in peril. Caught up in the wreckage of broken promises, child-rearing, adultery and assisted suicide, Patrick finds his wife Mary consumed by motherhood, his mother in thrall to a New Age foundation, and his young son Robert...

'The Melrose novels are a masterwork for the twenty-first century' Alice Sebold

THE FOURTH PATRICK MELROSE NOVEL

The once illustrious, once wealthy Melroses are in peril. Caught up in the wreckage of broken promises, child-rearing, adultery and assisted suicide, Patrick finds his wife Mary consumed by motherhood, his mother in thrall to a New Age foundation, and his young son Robert understanding far more than he should. But even as the family struggles against the pull of its ever-present past, a new generation brings a new tenderness, and the possibility of change.

‘The bravura quality of St Aubyn’s performance is irresistible. Brilliant’ Sunday Telegraph

‘Mother’s Milk has the cerebral excitement and piercing funniness of St Aubyn at his brilliant best’ Tatler

‘The Melrose sequence is now clearly one of the major achievements of contemporary British fiction’ Evening Standard
‘St Aubyn is a staggeringly good prose stylist and evidently has a big and open heart’ The Times

źródło opisu: http://www.picador.com/books/Mothers-Milk

źródło okładki: http://www.picador.com/books/Mothers-Milk

Mariolka | 2017-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2017

Drugi tom „Patrick’a Melrose” jest sporo lepszy niż pierwszy, zwłaszcza pierwsza (jeśli się nie gubicie) jego część, pt. „Mleko matki”. Bohater zakłada rodzinę i to zwiększa ilość płaszczyzn na których żyje i o których opowiada. Jednak, gdyby obie książki ukazały się wcześniej - oryginał powieści ma już naście lat - na pewno zrobiłyby większe wrażenie. Dziś już jesteśmy m.in. po „Mojej walce” Knausgard, w tomach wielu, jak dla mnie mocniejszej. Pewnie dekadę temu „Patrick Melrose” to byłby przełom, dziś wydaje się letni.

Jarek1983 | 2017-11-29
Przeczytana: 24 listopada 2017

Ekscytacja raz jeszcze.

Pierwszy tom polskiego wydania powieści o Patricku Melrose`ie przyprawiła mnie o gorączkę, zachwyt i trwogę – niekoniecznie w tej kolejności. Drugi tom zawierający powieści „Mleko matki” oraz „W końcu”. Przynoszą niemniejszą ilość wrażeń. Nie lubiąc się powtarzać odeślę do mojej opinii o tomie pierwszym: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4592038/nic-takiego-zle-wiesci-jakas-nadzieja/opinia/42073796#opinia42073796

Natomiast tu dopiszę to, o czym tam nie napomknąłem. Otóż znakomite jest tłumaczenie Łukasza Witczaka. Kłaniam się mu najniżej jak potrafię, gdyż potrafił uchwycić w nim pokręconą formę narracji, wielogłos różnych bohaterów oraz precyzyjne tempo. Co do zawartości literackiej tego tomu to najchętniej szafowałbym zużytymi przymiotnikami, które są nadużywane, ale w tym przypadku nabierają ciężaru gatunkowego: genialne, absolutne, olśniewające, zniewalające, boskie, a także brawurowe, zaskakujące, przewietrzające głowę i skłaniające do refleksji nad...

vivarto | 2018-04-25
Przeczytana: 14 lutego 2018

Drugi tom z cyklu „Patrick Melrose” jest już bardziej powieścią, w porównaniu z pierwszym, na który składały się opowiadania sensu stricto. Tutaj mamy do czynienia z narracją opartą na dwóch filarach: „Mleko matki” i „W końcu”. I jest to, poza czystą deskrypcją strukturalną, jedyna nienacechowana pejoratywnie konstatacja, którą mogę odnośnie do tegoż powieścidła zamieścić.
Im dalej w las pt. „Patrick Melrose”, tym gorzej. Po przeczytaniu pierwszego tomu sądziłam, że gorzej być już nie może. Może. I to dużo gorzej.
Powieścidło to jest tak nudne, tak rozwlekłe (jakby autor miał płaconą wierszówkę…), tak miałkie, tak ubogie, tak płaskie, płytkie, nijakie, że aż nie chce mi się pisać o tymże czymś cokolwiek…
„Mleko matki” znalazło się w finale Man Booker Prize 2006. Była to (plusquamperfectum) zatem jedna z ostatnich nagród, które w moich oczach jawiły się jako rzetelne, merytoryczne. Sami finaliści byli godni uwagi. Po tym afroncie straciłam serce do „Bookera”.
Gdybym chciała...

pulcinella | 2017-10-22

Po tej lekturze czułam się tak jak po lekturze książek Axelsson i to jest - moim zdaniem - dobra rekomendacja, choć nie obiecuje ona dobrego samopoczucia. Niespodziewany bonus (to znaczy w tej części spodziewany, ale niespodziewany w "Patricku Melrosie" jako całości) - świetny humor w dialogach.

Sadame | 2017-11-08

Jestem głęboko poruszony pamięcią, przeszłością i niepewnością jutra. Genialny cykl w swoim zagmatwanym języku i niesamowitej narracji.

Hania Archangielska | 2018-02-06
Przeczytana: 28 stycznia 2018

Już nie tak zabawnie, jak w pierwszej częście i nie tak lekko, za to bardziej dramatycznie, wstrząsająco. Ale dalej to znakomita lektura. Kto wie, czy nie książka mojego 2018.
Podtrzymuję, płakałam, jak kończyłam, bo kończyłam, a drugi raz pewno już tegonie przeczytam.

karinka_m | 2018-05-16
Przeczytana: 26 marca 2018

Kontynuacja pierwszej części opowiadań wydanych w Polsce w jednej książce. Po lekkim niesmaku, z jakim zakończyłam czytać pierwszą część, z niepokojem i mieszanymi uczuciami rozpoczęłam kolejny tom. Sarkazm Patrica jako narzędzie do obrony przed złem, jakie go spotkało, w końcu zaczął mi dokuczać i ciążyć. Momentami irytować - chciałam aby w końcu zaczął walczyć o siebie, zostawiając przeszłość za sobą.
Tymczasem "Mleko Matki" - MAJSTERSZTYK! Kompletne zaskoczenie wyjątkową narracją oraz zmianami, jakie nastąpiły w życiu głównego bohatera. Całość pierwszego opowiadania pochłonęłam praktycznie podczas jednego, dwóch wieczorów, taką przyjemność sprawił mi znany już i ceniony styl pisarza w połączeniu z niebanalną fabułą i wyjątkowym podmiotem lirycznym.
"W końcu" nie jest już tak dobre, a sama akcja całości skupiona wokół jednego wydarzenia sprawia, że momentami mamy ochotę zakończyć już uroczystość za autora :-) Dygresje, jak zawsze ciekawe, zgryźliwe i uroczo ironiczne.

Wczoraj...

Joanna Topolska | 2018-05-21

Podobnie jak poprzednia część, napisana sprawnie lekko i bez zadęcia, ale - mam wrażenie - czegoś już zabrakło. Nie porwała mnie aż tak, nie miała tego pazura.
Czy to temu że i bohater mniej szalony? Może, bo początek oczami dziecka był naprawdę niezły.

glonno | 2018-06-19
Joanna | 2018-06-13