Opowieści kryminalne i tajemnicze

Cykl: Opowieści Poe (tom 2) | Seria: Klasyka grozy
Wydawnictwo: Vesper
edgar allan poe
antkha

Oto jedna z najobszerniejszych polskich edycji opowiadań Edgara Allana Poe: trzydzieści siedem utworów w klasycznych przekładach i w unikalnym wyborze, obejmującym teksty niewznawiane od przedwojnia. Są wśród nich piękne i mroczne opowiadania miłosne: Morella, Ligeja, Eleonora; ironiczne moralitety o winie i karze, zbrodni i zemście, okrucieństwie i sumieniu: Bies przewrotności, Czarny kot, Beczka Amontillado, Serce – oskarżycielem; opowieści o zagadkach i tajemnicach świata, życia i śmierci: Złoty żuk, Zabójstwo przy Rue Morgue, Opowieść Artura Gordona Pyma z Nantucket; groteski, makabreski i mistyfikacje. Po raz pierwszy w Polsce ozdobą opowiadań Edgara Allana Poe są wyjątkowe ilustracje wybitnego irlandzkiego artysty, który jak mało kto odczuł ducha jego twórczości: Harry’ego Clarke’a.

źródło opisu: Wydawnictwo Vesper, 2012

źródło okładki: www.vesper.pl

EwaWu | 2016-05-28
Przeczytana: 28 maja 2016

Edgar Allan Poe - moja stara nowa miłość.

Koronkowość i wybujałość stylu Poe'go zachwyca. Filozoficzny rozmach towarzyszący opowieściom kryminalnym (któż łączyłby ze sobą te dwa elementy!?) rzucił na mnie urok, czyniąc Edgara czarnoksiężnikiem - tajemniczym jak snute przez niego historie.

Chwilami makabryczne, nie da się ukryć. Oscylujące gdzieś na granicy eschatologicznego mistycyzmu z jednej strony oraz perfekcyjnej logiki i dokładności z drugiej. Ta zniewalająca mieszanka przyprawiła mnie o szaleństwo doznań czytelniczych - nie wiedziałam czy smakować tę książkę, czy rozszarpać ją jak wygłodniały wilk mięso. Czy przyglądać się jej bacznym okiem obserwatora, czy dać się wchłonąć tajemnicy. Czy stąpać po kolejnych kartach misternie układanych historii, czy wzlecieć w ekstazie paradoksalnych doznań stylistycznych i estetycznych. Paradoksalnych, bo tematyka jest bardziej obrazoburcza niż estetyczna - a jednak estetyka stylu Poe'go sprawia, że się rozpływam. Swoiste naruszenie...

Grot | 2016-12-07

Drugi tom opowiadań Poego podobnie jak pierwszy charakteryzuje się opowieściami najwyższej jakości. Tym razem na plan pierwszy wysuwa się tematyka z pogranicza kryminału, choć próba szufladkowania twórczości E.A. Poego do jakiegokolwiek tematycznie typu (np. miłość/groza/kryminał) wydaje się niezbyt trafnym posunięciem, więc najlepiej pozostać przy ogólnym stwierdzeniu – opowieści niesamowite.

Bohaterem stosunkowo dużej ilości opowiadań (np. „Zabójstwo przy Rue Morgue”) jest detektyw August Dupin. Jest to wysokiej klasy umysł analityczny, który z pewnością stał się pierwowzorem, a przynajmniej natchnieniem dla samego Arthura Conana Doyle’a w kreśleniu sylwetki Sherlocka Holmesa.

Jednym z moich ulubionych opowiadań Poego jest „Czarny kot”. Jest to opowieść pełna przekory, okrucieństwa, przestrzegająca przed negatywnymi skutkami ulegania własnym słabościom.

Sporo uwagi amerykański pisarz poświęcił problematyce wyrzutów sumienia, będących demaskatorami popełnionych zbrodni („Bies...

eweluian | 2018-07-13
Przeczytana: 10 lipca 2018

"Opowieści kryminalne i tajemnicze" są moją pierwszą stycznością z Edgarem Allanem Poe. W książkach wciąż mnie zachwyca to, że udaje się im ująć na zawsze myśli i idee ludzi, którzy od dawna nie żyją. Podróż do XIX wieku była bardzo intrygująca. Cieszę się, że miałam okazję przeczytać pierwszy kryminał i obserwować kreację pierwszego detektywa. Zresztą duet narrator - Dupin bardzo przypomina mi inną parę: Watson - Sherlock. Widać wyraźnie, że sir Arthur Conan Doyle bardzo inspirował się twórczością E.A.Poe, podobnie jak H.P.Lovecraft. Wstawki filozoficzne są kompletnie nie w moim typie, ale mimo to gorąco polecam każdemu, pozycja obowiązkowa.

Przy_kawie_z_ksiazka | 2017-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2017

"Opowieści kryminalne i tajemnicze" są drugim tomem trylogii. Znajdziemy tu dwanaście opowiadań, w których spotkamy motyw kryminalny oraz tajemniczy mrok świata i duszy człowieka. Znajdziemy tu samobójstwa, zabójstwa i tajemnice. Pierwsze opowiadanie "Bies przewrotności" nie bez powodu zostało umieszczone jako pierwsze. Jego przesłanie tłumaczy praprzyczyny złych i skrajnie negatywnych uczynków, które popełniane są przez człowieka we wszystkich opowiadaniach. Obok dobroci czai się niewytłumaczalna siła zła. Taką złożoność psychiki ludzkiej autor przejawia w tych opowiadaniach.

Charakterystyczny język narracji rozbudowany długimi, złożonymi zdaniami, które potęgują grozę i są dalekie od tych powszechnie przytaczanych. Zawierają neologizmy, które nie mogą być tu zastąpione innym słowem, gdyż mogłyby stracić swój urok, mrok i niecodzienność opisywanych miejsc, przedmiotów czy postaci.

Umiejętność narastającej grozy w swoich rysunkach zawarł także autor ilustracji. Można się nad nimi...

michal3 | 2016-01-13
Przeczytana: 10 stycznia 2016

Opowieści Poe'go są zaiste niesamowite. Każde kolejne opowiadanie ukazuje ogromny kunszt pisarza. A co ważniejsze, w tym tomie Czytelnik ma okazję poznać pana Dupina (amerykańskiego Sherlocka?), który bryluje swą dedukcją (chociaż tak naprawdę indukcją, ale nie wpadajmy w filozoficzne dywagacje). Poe od pierwszej strony czaruje stylem i wybujałą fantazją. Chociaż należy też pochwalić tłumaczy, którzy naprawdę dali radę. Świetna lektura na zimowe wieczory, jednakże czytanie przed snem może skutkować dosyć nietypowymi snami.

Sevik | 2017-03-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Rok 2017
Przeczytana: 18 marca 2017

Tytuł tego zbioru jest trafiony - wszystkie te opowiadania są tajemnicze, a ponadto każde z nich jest inne i wyjątkowe. Niektóre są bardzo realistyczne, w innych można wyczuć szczyptę nadprzyrodzonych mocy, jednak nie jest jej za dużo.

Za najciekawsze i najbardziej godne uwagi uważam opowieści o C. Auguste Dupinie - detektywie, o którym nigdy wcześniej nie słyszałam, a jak się okazuje - pierwowzorze Sherlocka Holmesa, którego zna chyba cały świat. Nie mam pojęcia, dlaczego to właśnie bohater książek Conan Doyla jest popularniejszy, skoro to Poe obdarował jako pierwszy swojego detektywa umiejętnością dedukowania i niepoprawnym ego. Może to ze względu na ilość przygód? Pod tym względem stanowczo wygrywa pan Holmes. Chciałabym zobaczyć, jak skończyłoby się spotkanie tych dwóch detektywów :)

Innym opowiadaniem, które mnie wciągnęło było "Złoty żuk" - idealnie nadaje się na czytanie w trakcie deszczowego wieczoru, pod kocem i z kubkiem herbaty w ręku. W takich warunkach da się wyczuć...

Kawazliterami | 2014-06-20
Na półkach: Przeczytane, 2014