More Annotated H.P.Lovecraft
9788375062083
Cthulhu, opowiadania, mitologia, groza
horror
Krzysiek W

Czy Lovecraft wierzył w duchy i zjawiska paranormalne? W którym opowiadaniu narrator boi się jeździć bostońskim metrem? Odkryj niewyjaśnione dotąd tajemnice opowiadań Lovecrafta, przekonaj się, ile kryją niezwykłych odniesień i sekretnych kodów! H.P. Lovecraft, pionier w dziedzinie literackiej makabry, jest jednym z najwybitniejszych pisarzy grozy w historii. W drugim tomie najlepszych...

Czy Lovecraft wierzył w duchy i zjawiska paranormalne?
W którym opowiadaniu narrator boi się jeździć bostońskim metrem?
H.P. Lovecraft, pionier w dziedzinie literackiej makabry, jest jednym z najwybitniejszych pisarzy grozy w historii. W drugim tomie najlepszych opowiadań opatrzonych komentarzami badacze twórczości i życia Lovecrafta, S.T. Joshi oraz Peter Cannon, dają nam kolejną szansę na wgląd w umysł geniusza. Obszerne noty zdzierają zasłonę dzielącą prawdziwe wydarzenia z życia pisarza – jak śmierć ojca – od niesamowitej fabuły jego opowieści. Domostwa, uniwersytety, laboratoria i przegniłe cmentarze Nowej Anglii to miejsca, gdzie postacie Lovecrafta często zmagają się z nadprzyrodzonymi zjawiskami lub odprawiają zakazane procedery… Bogato ilustrowana i starannie przygotowana, ta nadzwyczajna praca odkrywa przed czytelnikiem nowe poziomy znaczeń przerażających opowieści i pozwala przeżyć jeszcze mocniej magię słowa, która przekształca życie w sztukę.

źródło opisu: okładka książki

kozio | 2014-04-21

Jestem wielkim fanem szeroko pojętej grozy, jednak jeśli chodzi o literaturę grozy, to stawiam pierwsze kroki. Postanowiłem chwycić za Lovecrafta, gdyż oprócz Poego to chyba podstawa. W każdym razie są to autorzy uznawani za klasyków literatury grozy.
Znajomi przestrzegali mnie przed Lovecraftem, gdyż podobno nie ma zbyt łatwego stylu i pisze specyficznie... Ale zdecydowałem się w końcu sięgnąć po Najlepsze Opowiadania.
Sam fakt, że to kompilacja daje już duży plus, ponieważ uwielbiam wszelkie "składanki".
W tomie 2. mamy 10 opowiadań i po ich lekturze można wyciągnąć wniosek, że są uszeregowane w kolejności od "najgorszego" do "najlepszego". Druga część opowiadań wydaje się być ciekawsza i przede wszystkim lepiej napisana.
Wiele opowiadań przywołuje mi na myśl wątki poruszane w filmach grozy, czy grach, co też dla mnie oznacza plus. Oczywiście mamy tutaj Reanimatora, który został zekranizowany przez Stuarta Gordona i jest to też jeden z moich ulubionych horrorów. Mamy też...

Athoualia | 2015-05-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Horror
Przeczytana: 27 maja 2015

Myślę, że genialne by były opowiadania w oryginale, po angielsku. Niektóre staroangielskie zwroty byłyby dla mnie nieprzetłumaczalne (dzięki tłumaczowi za przypisy). Zew Cthulhu najlepszym opowiadaniem? Eeeeee... "Reanimator", "Coś na Progu", "Zimno", "Koszmar w Red Hook", "Przeklęty dom" - moje wybrane. Aż się przypomniała powieść E.A.Poego pt. "Mesmeric Revelation".
Po przeczytaniu tej książki mam chrapkę na opowiadania Blackwooda, Merritta i Machena.
Przeczytałabym również przekład innego tłumacza - Macieja Płazy. Świecie horroru, przybywam!

książek: 2093
bythewoods | 2014-10-24
Przeczytana: 24 października 2014

Opowiadania Lovecraft'a zawarte w tomie:
"Piekielna ilustracja" (The Picture in the House)
"Reanimator" (Herbert West - Reanimator)
"Ogar" (The Hound)
"Przeklęty dom" (The Shunned House)
"Koszmar w Red Hook" (The Horror at Red Hook)
"Zimno" (Cool Air)
"Zew Cthulhu" (The Call of Cthulhu)
"Model Pickmana" (Pickman's Model)
"Coś na progu" (The Thing on the Doorstep)
"Duch Ciemności" (The Haunter of the Dark)

Luksus | 2015-07-02
Przeczytana: 16 czerwca 2015

Opowiadania w tym zbiorze zawarte dość mocno się zestarzały. O ile podoba mi się to pod względem stylu, który jest bardzo przyjemny, to sama groza nie jest już straszna, ani nawet interesująca.
Zdecydowanie zbyt często pojawia się słowo "niewyobrażalny" co w moim odbiorze jest najbardziej leniwym opisem jakiego może użyć pisarz.
Spory zawód.

Burzycielka | 2016-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2016

Polegając na dobrej opinii tegoż autora, widząc książkę w promocji, kupiłam ją bez dłuższego zastanowienia. Niestety, mimo szczerych chęci nie odnalazłam się w stylu legendarnego pisarza ;) Za to zdecydowanym plusem publikacji są obszerne przypisy, będące z pewnością gratką dla wielbicieli Lovecrafta ;)

czarna_maggie | 2013-11-08
Na półkach: Przeczytane, Horror
Przeczytana: 07 listopada 2013

Opowiadania w tomie są różnej jakości. Niektóre są świetne, inne przeciętne, jeszcze inne przynudnawe. Druga sprawa, że czerpałam z nich inspirację do własnej twórczości. Bo Lovecraft to naprawdę ciekawy pisarz.

Klucznik | 2015-12-05
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2011 rok

Najlepsze? Wszystkie jego opowiadania są wspaniałe! Ale tą książkę mogę polecić jako "Wstęp dla opornych".

ZiggyMarlon | 2012-05-19
Przeczytana: 18 maja 2012

Jest to zbiór genialnych opowiadań grozy, które - trzymają w napięciu do końca, a ostatnie zdania (jak w przypadku Modelu Pickamna) przyprawiały o ciarki na plecach. Sam świat zapomnianych, pradawnych mocy, stworzeń i bóstw, które wykreował autor w swoich dziełach nadają niesamowity klimat podczas czytania. Rewelacja!

Relwin | 2011-08-08

Bardzo fajne są te opowiadania, choć szczerze mówiąc z ostatnim złapałem lenia do czytania. Ale mimo tego trzymają poziom. Dobrze opatrzona książka z przypisami oraz ilustracjami. Obraz starych cmentarzy i kościołów dodaje nową barwę na paletę wyobraźni. Gorąco Polecam!

katherine1st | 2016-05-15
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 15 maja 2016

Właściwie bardziej do tej książki pasuje ocena "może być", ale ponieważ ma mnie gwiazdek niż "przeciętna" wybrałam tę wyższą ocenę. To był mój pierwszy kontakt z Lovecraftem, i chyba jedyny w miarę pozytywny. Im dalej w las jego twórczości, tym bardziej miałam ochotę rzucić w kąt czytaną książkę, żeby nie tracić czasu na coś co mnie po prostu męczy i nudzi.