Opowieści kryminalne i tajemnicze

Okładka książki Opowieści kryminalne i tajemnicze Edgar Allan Poe
Okładka książki Opowieści kryminalne i tajemnicze
Edgar Allan Poe Wydawnictwo: Vesper Cykl: Opowieści Poe (tom 2) Seria: Klasyka grozy kryminał, sensacja, thriller
315 str. 5 godz. 15 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Cykl:
Opowieści Poe (tom 2)
Seria:
Klasyka grozy
Wydawnictwo:
Vesper
Data wydania:
2012-09-19
Data 1. wyd. pol.:
2012-09-19
Liczba stron:
315
Czas czytania
5 godz. 15 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377311196
Tłumacz:
Bolesław Leśmian
Tagi:
edgar allan poe
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Opowieści pana Poego



Konto usunięte
Konto usunięte

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
244 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
315
10

Na półkach: ,

Trzecie podejście (pierwsze w październiku 2014, następne w październiku 2023) i nareszcie udało mi się przebrnąć przez całość. Przebrnąć, bo momentami nie była to łatwa i przyjemna lektura. Poprzednio skończyła się kolejno na drugim (może i trzecim) i piątym opowiadaniu z dwunastu. Biorąc się za czytanie trzeba wziąć pod uwagę, że spotkamy się tu ze starodawnym językiem, jak i sposobem prowadzenia fabuły.

Niektóre opowiadania strasznie mnie męczyły ("Tajemnica Marii Roget"),inne wciągnęły ("Czarny kot", "Złoty żuk"); fabuła części w ogóle nie zapisała się w mojej pamięci ("Bies przewrotności"),a niektórych z kolei dość wybiórczo ("Beczka Amontillado", "William Wilson"). Wiem, że jest to książka z serii, ale nie wydaje mi się, że sięgnę po resztę w najbliższym czasie (o ile w ogóle).

Trzecie podejście (pierwsze w październiku 2014, następne w październiku 2023) i nareszcie udało mi się przebrnąć przez całość. Przebrnąć, bo momentami nie była to łatwa i przyjemna lektura. Poprzednio skończyła się kolejno na drugim (może i trzecim) i piątym opowiadaniu z dwunastu. Biorąc się za czytanie trzeba wziąć pod uwagę, że spotkamy się tu ze starodawnym językiem,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
999
999

Na półkach: , , ,

Jak dla mnie opowiadania przeciętnej urody i praktycznie bez wyrazu. Tuż po przeczytaniu wylatują z głowy. Chyba tylko o dwóch historiach mogłabym powiedzieć, że są ciekawe. Niestety należę do tych osób, które nie oceniają książek tylko przez pryzmat kiedy zostały napisane. Doceniam kunszt pisarski autora, ale dla mnie w tych historiach nie było nic intrygującego.

Jak dla mnie opowiadania przeciętnej urody i praktycznie bez wyrazu. Tuż po przeczytaniu wylatują z głowy. Chyba tylko o dwóch historiach mogłabym powiedzieć, że są ciekawe. Niestety należę do tych osób, które nie oceniają książek tylko przez pryzmat kiedy zostały napisane. Doceniam kunszt pisarski autora, ale dla mnie w tych historiach nie było nic intrygującego.

Pokaż mimo to

avatar
835
605

Na półkach:

Książkę zakupiłam ze względu na opowiadanie "Zabójstwo przy Rue Morgue". Oczywiście, przeczytałam też pozostałe.

Jak to bywa ze zbiorami opowiadań, jedne podobały mi się bardziej, inne mniej. Na pewno bardzo trudno zaczynało mi się przygodę z tym zbiorem, pierwsze opowiadanie było ciężkiego kalibru i prawie odłożyłam książkę na bok. Dwa kolejne opowiadania to genialne tłumaczenia Leśmiana, które sprawiły, że czytałam dalej.

Książkę zakupiłam ze względu na opowiadanie "Zabójstwo przy Rue Morgue". Oczywiście, przeczytałam też pozostałe.

Jak to bywa ze zbiorami opowiadań, jedne podobały mi się bardziej, inne mniej. Na pewno bardzo trudno zaczynało mi się przygodę z tym zbiorem, pierwsze opowiadanie było ciężkiego kalibru i prawie odłożyłam książkę na bok. Dwa kolejne opowiadania to genialne...

więcej Pokaż mimo to

avatar
505
498

Na półkach:

Cóż można pisać o klasyce? Wstyd przyznać, że dopiero teraz zapoznałam się z prozą mistrza. Udany zbiór opowiadań

Cóż można pisać o klasyce? Wstyd przyznać, że dopiero teraz zapoznałam się z prozą mistrza. Udany zbiór opowiadań

Pokaż mimo to

avatar
450
33

Na półkach: ,

Nie porwało.

Nie porwało.

Pokaż mimo to

avatar
239
215

Na półkach: ,

Pierwsze strony miałam ciężko z tą książką. Nie wiem na ile było to spowodowane stylem i językiem, jakim jest napisana, a ile po prostu moją sytuacją i potrzebą wewnętrznego przestawienia się na dany typ książki. Później jednak bardzo płynnie przechodziłam przez kolejne opowiadania. Nie wszystkie jednakowo mnie zainteresowały. Zdecydowania nie są to po prostu opowiadania kryminalne, każde stara się zgłębiać poczynania bohaterów, nieraz jako studium postępowania ludzi. Dla kogoś, komu odpowiada niedzisiejszy styl opowiadania oraz zagłębianie się w ludzki umysł - polecam.

Pierwsze strony miałam ciężko z tą książką. Nie wiem na ile było to spowodowane stylem i językiem, jakim jest napisana, a ile po prostu moją sytuacją i potrzebą wewnętrznego przestawienia się na dany typ książki. Później jednak bardzo płynnie przechodziłam przez kolejne opowiadania. Nie wszystkie jednakowo mnie zainteresowały. Zdecydowania nie są to po prostu opowiadania...

więcej Pokaż mimo to

avatar
86
57

Na półkach:

Świetny zbiór opowiadań jednego z najbardziej mrocznych autorów jakiego dane było mi czytać. Nazwa wydania jest bardzo trafna. Opowieści są bardzo klimatyczne i zagadkowe, okraszone taką mrocznością którą doskonale czuć podczas lektury. Powieści są równe, nie ma tu żadnej która by mi się mniej podobała. Warto przeczytać i znać takie powieści które są inspiracjami dla największych kulturowych tworów (Jak np. Sherlock Holmes),serdecznie polecam!
Na plus wydania które czytałem są klimatyczne ilustracje Harry'ego Clarke'a przy każdym opowiadaniu.

Świetny zbiór opowiadań jednego z najbardziej mrocznych autorów jakiego dane było mi czytać. Nazwa wydania jest bardzo trafna. Opowieści są bardzo klimatyczne i zagadkowe, okraszone taką mrocznością którą doskonale czuć podczas lektury. Powieści są równe, nie ma tu żadnej która by mi się mniej podobała. Warto przeczytać i znać takie powieści które są inspiracjami dla...

więcej Pokaż mimo to

avatar
94
92

Na półkach: ,

Kolejny raz się nie zawiodłam! Był mrok, była groza i zbrodnia. Do tego całkiem sporo dziwnych zagadek i wydarzeń. Kto jeszcze nie czytał twórczości Poe niech nadrabia zaległości! Uwierzcie mi, że warto! Autor świetnie gra na emocjach czytelnika i wprowadza go w swój tajemniczy świat. Jestem zachwycona i zła jednocześnie, że wcześniej nie miałam okazji przeczytać Jego twórczości! Klasyk pod każdym względem!

Kolejny raz się nie zawiodłam! Był mrok, była groza i zbrodnia. Do tego całkiem sporo dziwnych zagadek i wydarzeń. Kto jeszcze nie czytał twórczości Poe niech nadrabia zaległości! Uwierzcie mi, że warto! Autor świetnie gra na emocjach czytelnika i wprowadza go w swój tajemniczy świat. Jestem zachwycona i zła jednocześnie, że wcześniej nie miałam okazji przeczytać Jego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1758
1757

Na półkach:

Wsiąknęłam po raz drugi w świat wyobraźni tego autora!
Po „Opowieściach miłosnych, groteskach i makabreskach”, sięgnęłam po tom drugi tej trylogii i znalazłam się w tak dobrze znanym mi już pociągającym świecie niebezpiecznej tajemnicy, mroku świata i duszy człowieczej oraz groteski zdarzeń. W tym zbiorze dwunastu opowiadań, oprócz wcześniej wymienionych, pojawił się nowy element zapowiadany w tytule – kryminalność. Były zabójstwa, samobójstwa i sprawy tajemne. Ich charakter najlepiej tłumaczyło pierwsze opowiadanie - „Bies przewrotności”. Nie bez powodu umieszczone na początku zbioru. Jego przesłanie można sprowadzić do roli wskazówki tłumaczącej praprzyczyny ekstremalnie złych i skrajnie negatywnych uczynków popełnianych przez człowieka we wszystkich opowiadaniach. Istoty bardzo skomplikowanej, w której obok dobroci czai się niewytłumaczalna siła zła. Bies wychodzący z owczej skóry, ale który przegrywa z sumieniem po popełnieniu przestępstwa. Ta nienazwana siła psychiczna, która każe się zdradzić, zmusza do przyznania się i wyjawienia winy, a przynajmniej naprowadzenia ścigających, tropiących i śledzących sprawcę na prawidłowy trop aż do wyjaśnienia mrocznego sekretu.
Taką właśnie złożoność psychiki ludzkiej autor przedstawia w większości opowieści.
Najwyraźniej ten walczący, wewnętrzny dualizm człowieka kreśli w opowiadaniu „William Wilson”, którego istotę dobrze ujął ilustrator.
Aby tę zgryzotę człowieczą spotęgować, na narratora obierał sprawcę przestępstwa, czyniąc opowieści konfesyjnymi. Czasami tę rolę przejmował świadek wydarzeń. Opowiadający za każdym razem domagał się całkowitej uwagi czytelnika. Był przy tym zaborczy. Potrafił sprawdzić czujność słuchającego jednym, nagle wtrąconym zdaniem – „Uważnież mnie słuchacie?”
Słuchałam go niemalże bezgranicznie!
Nie tylko dlatego, że zdecydowanie domagał się tego, ale również ze względu na specyficzny, a przez to charakterystyczny język narracji. Rozbudowany długimi, złożonymi zdaniami potęgującymi grozę daleko odbiegającymi wyrażeniami, porównaniami i metaforami od tych potocznych i powszechnych. Zawierającymi liczne neologizmy, których adekwatności nie można było zastąpić innym słowem, by nie stracić poczucia uroku, mroku, niecodzienności i wyjątkowości opisywanego miejsca, przedmiotu czy postaci. „Rośna świeżość” to nie to samo co „rosa na roślinach”, a „wyotchłanianie” „swym straszliwym echem widma trawiących mię przerażeń” nijak się ma do „krzyku przerażonego człowieka”, czyniąc z tego ostatniego wyrażenie wręcz prymitywne.
Właśnie za to cenię sobie tego autora.
Za umiejętność budowania narastającej grozy również, którą umiejętnie zawierał w swoich rysunkach ilustrator książki. Lubiłam sobie nad nimi pomedytować, z przyjemnością odszukując w nich szczegóły i szczególiki. Jednak w tych opowieściach pojawił się, wcześniej wspomniany przeze mnie, nowy element – logiczne rozwiązywanie zagadki kryminalnej. Sekret do którego docierałam wraz z niezwykle precyzyjnie rozumującym narratorem, który wymagał ode mnie dokładnie tego samego. Myślenia skupionego na pozornie nic nieznaczących elementach układających się w ciąg przyczyn i skutków, a jednocześnie przekonania, że szereg pomyłek powstaje „na drodze Rozumu skutkiem właściwej mu skłonności do szukania prawdy w szczegółach”. Najsilniej widać to było w opowiadaniu „Tajemnica Marii Rogêt”.
Jednak nie wszystkie opowiadania ostatecznie obnażały swój zbrodniczy sekret.
Odniosłam wrażenie, że nie to było też najważniejsze w tych historiach. Autor wierny zgłębianiu psychiki ludzkiej, z niej czynił największy sekret. Czasami tak wielki, niewypowiedziany i ciężki w swojej potworności, że zajrzenie do niego, jak do księgi, nie dałby się odczytać, bo „bywają tajemnice, które nie dają się wypowiedzieć. (...) Zdarza się , niestety, że sumienie ludzkie dźwiga tak ciężkie brzemię okropności, iż może pozbyć się go tylko w grobie. Stąd to istota wszelkiej zbrodni pozostaje w ukryciu”.
Co w pełni przedstawił w pierwszym tomie trylogii.
http://naostrzuksiazki.pl/

Wsiąknęłam po raz drugi w świat wyobraźni tego autora!
Po „Opowieściach miłosnych, groteskach i makabreskach”, sięgnęłam po tom drugi tej trylogii i znalazłam się w tak dobrze znanym mi już pociągającym świecie niebezpiecznej tajemnicy, mroku świata i duszy człowieczej oraz groteski zdarzeń. W tym zbiorze dwunastu opowiadań, oprócz wcześniej wymienionych, pojawił się nowy...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
428
266

Na półkach: , ,

"Opowieści kryminalne i tajemnicze" są moją pierwszą stycznością z Edgarem Allanem Poe. W książkach wciąż mnie zachwyca to, że udaje się im ująć na zawsze myśli i idee ludzi, którzy od dawna nie żyją. Podróż do XIX wieku była bardzo intrygująca. Cieszę się, że miałam okazję przeczytać pierwszy kryminał i obserwować kreację pierwszego detektywa. Zresztą duet narrator - Dupin bardzo przypomina mi inną parę: Watson - Sherlock. Widać wyraźnie, że sir Arthur Conan Doyle bardzo inspirował się twórczością E.A.Poe, podobnie jak H.P.Lovecraft. Wstawki filozoficzne są kompletnie nie w moim typie, ale mimo to gorąco polecam każdemu, pozycja obowiązkowa.

"Opowieści kryminalne i tajemnicze" są moją pierwszą stycznością z Edgarem Allanem Poe. W książkach wciąż mnie zachwyca to, że udaje się im ująć na zawsze myśli i idee ludzi, którzy od dawna nie żyją. Podróż do XIX wieku była bardzo intrygująca. Cieszę się, że miałam okazję przeczytać pierwszy kryminał i obserwować kreację pierwszego detektywa. Zresztą duet narrator - Dupin...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    582
  • Przeczytane
    347
  • Posiadam
    201
  • Ulubione
    22
  • Teraz czytam
    14
  • Chcę w prezencie
    9
  • Literatura amerykańska
    9
  • Klasyka
    6
  • 2019
    5
  • Opowiadania
    5

Cytaty

Więcej
Edgar Allan Poe Opowieści kryminalne i tajemnicze Zobacz więcej
Edgar Allan Poe Opowieści kryminalne i tajemnicze Zobacz więcej
Edgar Allan Poe Opowieści kryminalne i tajemnicze Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także