Latarnik. Bartek Zwycięzca

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
8320709350
klasyka
geokuba

Tekst oparty na zbiorowym wydaniu "Dzieł" H. Sienkiewicza pod redakcją J. Krzyżanowskiego, PIW, Warszawa 1948 - 1952.

Wstępem opatrzył Tomasz Jodełka-Burzecki.

źródło opisu: Iskry, 1986

źródło okładki: zdjęcie autorskie

buziaczek197 | 2019-01-01
Przeczytana: styczeń 2019

Zacznę od tego, że miło było sobie przypomnieć te dwie nowele :) Widać, że Henryk Sienkiewicz jest jednym z fajniejszych autorów. Napisał "Latarnika" co bardzo fajnie było sobie przypomnieć i wiem, że jest to jedna z moich ulubionych nowel - cudowna wręcz choć trochę smutno się kończy, ale mam coś na obronę Pana Skawińskiego sama jakbym dostała do ręki "Pana Tadeusza", a czytając "Inwokację" zapomniałabym o całym świecie bo po prostu uwielbiam Adama Mickiewicza.

"Bartek Zwycięzca" - jakoś trudno mi się ustosunkować fakt był zwycięzcą z francuzami co z żołnierzami niemieckimi już niekoniecznie. Głosował na niemieckiego burmistrza co jakoś chyba nie do końca było fair. I chyba wstyd się przyznać, ale nie pamiętam, żebym czytała tą nowelę. Więc tym bardziej fajnie jest otworzyć się na nowe horyzonty. POLECAM !!!