Dotyk przeznaczenia

Okładka książki Dotyk przeznaczenia Chuck Wendig
Okładka książki Dotyk przeznaczenia
Chuck Wendig Wydawnictwo: Akurat Cykl: Miriam Black (tom 1) fantasy, science fiction
Miriam Black (tom 1)
Blackbirds
Akurat
2013-05-01
2013-05-01
Miłosz Urban
urban fantasy czarny kryminał literatura sensacyjna powieść drogi medium

Okładka książki Star Wars – Cztery opowieści. Tom 9 Cullen Bunn, Jody Houser, Chuck Wendig
Star Wars – Cz... Cullen Bunn, Jody H...
Okładka książki Star Wars Komiks Tom 9: Cztery opowieści Ario Anindito, Fernando Blanco, Roland Boschi, Andrea Broccardo, Cullen Bunn, Jody Houser, Leonard Kirk, Andres Mossa, Duane Swierczynski, Chuck Wendig
Star Wars Komi... Ario Anindito, Fern...

Nie porwała mnie ta historia. Pomysł fajny - dziewczyna dotknięta darem a właściwie przekleństwem. Bo wiedzieć kiedy i jak ktoś umrze to niezbyt ciekawa rzecz. Sama Miriam jest bardzo antypatyczną osobą. Po części rozumiem tak8e nastawienie, bo rzeczywiście lekko nie miała. Ale jednocześnie zniechęca mnie do dalszego czytania. Mam wrażenie, że trochę zmarnowano potencjał. Plus za wartką akcję i dobre pióro. Bo dobrze się czytało, książka nie męczy. Ale jak napisałam wcześniej, również nie porywa...

Książka z pogranicza thrillera i urban fantasy nie brakuje tu zwrotów akcji i dynamiki. Historia mroczna, momentami krwawa, nieprzewidywalna i ciekawa. Początek trochę nudny ale tylko przez moment potem nie sposób oderwać się od lektury gdyż chęć poznania dalszych losów bohaterki, która balansuje na krawędzi życia i śmierci nie pozwala odłożyć książki na półkę.

Zapraszam na bloga po więcej recenzji :)

Drozdy" to historia poruszająca m.in wątek fanatyzmu religijnego, wewnętrznej przemiany młodej osoby i konsekwencji jakie z tego wynikają. To również opowieść o próbie radzenia sobie z pojmowaniem otaczającego nas świata. Nic tak naprawdę nie jest na tyle łatwe jakbyśmy tego oczekiwali, a życie to tylko podróż ku śmierci...Bohaterką powieści jest młoda dziewczyna imieniem Miriam, wychowana przez surową, wielce pobożną matkę, która skutecznie utrudnia córce życie wszędzie dopatrując się ingerencji szatana. Zamknięta w złotej klatce, zmuszona do funkcjonowania według nieugiętych zasad, coraz bardziej pragnąca wolności i normalnego życia, w końcu decyduje się na ucieczkę. To traumatyczne doświadczenie wyzwala w niej tajemnicze moce; Moce których się boi, które ją dręczą i które przeklina. Panna Black jest teraz swoistym medium, wdzierającym się w najbardziej intymne i prywatne momenty życia przypadkowo napotkanych osób, co staje się przyczyną kolejnych problemów i niejednokrotnie koloruje pod jej oczyma fioletowo żółte kręgi. Pewnego dnia dziewczyna poznaje mężczyznę, który staje się bliższy jej sercu niż ktokolwiek kiedykolwiek przedtem. Jego śmierć ma być inna niż wszystkie jakie dotąd widziała w odmętach swojego pokręconego umysłu. Najgorsze jest jednak to, że w tym całym upiornym przedstawieniu to właśnie Miriam odegra kluczową rolę...

Cóż, nie tego się spodziewałam. Sięgając po tę książkę oczekiwałam bogatego wątku paranormalnego, który miesza się z fantastyką i kryminałem. Niestety dostałam coś, przez co poczułam się rozczarowana. Główna bohaterka, im dalej w treść, tym staje się gorsza. Autor napisał ją jako postać, która docelowo miała trafiać do naprawdę wąskiego grona odbiorców. Wulgarna, irytująca, zbyt pewna siebie dziewczyna, która smaga ciętą ripostą jak batem. W głębi siebie zagubiona, przestraszona, niestabilna emocjonalnie, a można byłoby rzec że kompletnie wyprana z emocji, zwłaszcza tych pozytywnych. O ile na początku można było próbować tłumaczyć jej zachowanie jako efekt uderzającej do głowy wody sodowej po wydostaniu się spod twardej ręki matki, tym później ma się wrażenie że jednak coś poszło bardzo nie tak, a przemiana która w niej zaszła, okazała się zbyt daleko posunięta, a przez to destrukcyjna dla niej samej. Nie potrafiła zapanować nad tym co się działo, co przełożyło się na jej postawę "Wiecznie anty do wszystkiego" i przekonania, że świat nie ma do zaoferowania niczego dobrego. Co prawda w rozdziały wkrada się wątek wywiadu przeprowadzonego przez dziennikarza lokalnego pismaka, który odpowiada na pytania "Jak?" i "Dlaczego?", co pomaga nam zrozumieć nieco lepiej życie Miriam i pobudki jakimi się w nim kierowała; Jednakże to życie nadal jest w pewnym sensie mdłe, nijakie, przesiąknięte ostrym zapachem Marlboro i taniej wódki spod lady. Kolejnym minusem jest język. Całość napisana jest lekko, treść nie wymaga od nas skupienia ani nie budzi potrzeby żadnej analizy, ale okropna ilość przekleństw i zwrotów rodem z rynsztoka sprawia, że książka staje się jeszcze bardziej odpychająca i ciężko przez nią przebrnąć. Wiele razy ją odkładałam, chcąc odpocząć od tej historii która jak dla mnie, w którymś momencie straciła swój potencjał.

Liczyłam na to, że zakończenie w jakiś cudowny sposób uratuje tę powieść, ale niestety i w tym przypadku się przeliczyłam. Nie jest to absolutnie książka dla młodych czytelników, nie tylko ze względu na przesadną ilość zawartych w treści wulgaryzmów, ale też na pojawiające się nierzadko wątki erotyczne, które chwilami są mocno niesmaczne, nie tylko przez fakt że dotyczą siedemnastoletniej dziewczyny, ale również ze względu na formę w jakiej zostały przedstawione, która moim zdaniem była po prostu prostacka.

W kwestii podsumowania, uważam że nie jest to książka dla każdego. Nie zawiera w sobie niczego szczególnego, nie przestawia żadnych wartości, a fabuła dość szybko ulatuje z pamięci, pozostawiając po sobie tylko cień zażenowania i poczucia zmarnowania czasu. Być może będzie dobrą pozycją dla kogoś, komu nie przeszkadzają "Brzydkie słowa" używane jako przecinek, a także komuś kto nie będzie oczekiwał po lekturze żadnej błyskotliwej puenty.

Zapraszam na bloga po więcej recenzji :)

Chuck Wending ,,Drozdy. Dotyk przeznaczenia."

,,Black widzi przyszłość. Wielokrotnie próbowała ją zmienić – bezskutecznie. Teraz ma szczególny powód, żeby spróbować raz jeszcze; Louis Darling ma umrzeć z jej imieniem na ustach, a tak się składa, że Miriam go kocha. I że Louis ocalił jej życie"

Fabuła zapowiadała się genialnie - przewidywanie sposobu śmierci postaci, groza, zwroty akcji i romans w tle. Co rzeczywiście kryło się na kartach powieści? Próba utworzenia buntowniczej bohaterki, która w żadnym stopniu się nie powiodła. Czytając podaną lekturę, miałam wrażenie, że przed moimi oczami jest powieść żywcem z Wattpada i to z kategorii tych pisanych przypadkowo.

Chuck Wending ,,Drozdy. Dotyk przeznaczenia."

Fabuła zapowiadała się genialnie - przewidywanie sposobu śmierci postaci,...

Miriam posiada niezwykłe zdolności - dotykając człowieka wie, kiedy ten umrze, poprzez wizje poznaje kres życia każdego, kogo napotka na swej drodze.
Nie jeden raz próbowała zmienić czyjś los, lecz bezskutecznie i będąc przekonana, że nie zmieni tego, co nieuchronne i z góry już ustalone, pewnego dnia z opresji ocala ją Louis - którego wizję śmierci też poznaje i wtedy na nowo w bohaterce budzi się szansa na próbę ocalenia go przed śmiercią.
Świetne urban fantasy z motywem przeznaczenia, które kieruje ludzkim losem, które z góry ma już zaplanowaną całą drogę życia człowieka, jego wszystkie decyzje, jego początek i ostateczny koniec życia, o próbie odmiany losu i o bardzo wysokiej cenie, którą trzeba zapłacić za to, aby przeznaczenie się jednak nie ziściło.
Historia ponura, mroczna, wciągająca, dobrze poprowadzona, pełna czarnego humoru, bohaterka z krwi i kości, mówiąca wprost z niewyparzonym językiem, którą można od razu polubić, o ile jej wcześniej wspomniany język nie będzie irytował.
i jestem ciekawa dalszych jej przygód w kolejnej części :)
Zdecydowanie polecam.

No taka spoczko. Interesująca, wyjątkowa fabuła wymyślona przez autora, ale szczerze to trochę dziwna. Strzał w 10 jeśli chodzi o moce bohaterki, ale mogłoby to być lepiej rozwinięte. Fajna końcówka, ale dosyć przewidywalna. Książka jedyna w swoim rodzaju, dosadne szczegóły 😅 Jeśli szukacie czegoś mocnego, bez owijania w bawełnę to, to jest to. Tak naprawdę to ocena 6, ale niech będzie to 7 za dobry ciekawy pomysł.

Jeszcze takiej książki to nie czytałam. Owszem, miałam książki, gdzie główny bohater miał niewyparzony język, ale nie aż tak :) Czasami odzywki Miriam mi nie pasowały, rozumiem po części jej zachowanie, ale momentami mnie irytowała.

Nie ma co dużo pisać o tej książce. Lekka, wciągająca, ale szału nie ma. Pomysł z mocą Miriam jest wręcz genialny, jednak mam wrażenie, że autor mógł lepiej to rozegrać. Czegoś mi brakuje w tej historii (może to zamierzony zabieg, żeby sięgnąć po kolejną część). Intrygująca postać głównej bohaterki nie nadrabia obojętności wobec innych bohaterów, jednak jej zachowania często były zbyt nielogiczne. Polecam tą lekturę jako książkę do czytania w autobusie, pociągu, itp., nikły dreszczyk emocji, trochę nieudolne sceny erotyczne, niewyjaśnione postępowania bohaterów. Trochę się rozczarowałam po tak wychwalającej opinii na okładce, może dlatego, że przez to więcej wymagałam od tej historii.

"Kłamstwo napędza się samo. Wystarczy odkręcić kurek, a z kranu popłynie fałsz."

Miriam Black to dwudziestokilkuletnia dziewczyna, obdarzona darem lub też przekleństwem. Gdy kogoś dotknie widzi czas, miejsce i sposób w jaki ta osoba umrze. I czego by nie robiła to, ta przepowiednia zawsze się wypełni - taki los - przeznaczenie.

Miriam wychowała fanatycznie wierząca w Boga kobieta, która wszędzie i we wszystkim widziała rękę Szatana. Toteż córka jak to zwykle w takich przypadkach bywa - robiła wszystko to, co nie spodobałoby się jej matce.
Panna Black żyje na walizkach, a raczej na torbie bo nie ma zbyt wiele. Podróżuje i sama nie wie dokąd zmierza, przygląda się - jak wizje się wypełniają i niejednokrotnie okrada zmarłych - bo przecież musi z czegoś żyć. Za kołnierz nie wylewa i papierosa też nie odmówi, przekleństw używa jak przecinków i nie udaje delikatnej damy. Na jej drodze los stawia dwóch mężczyzn Louisa i Ashley-a oraz pewną torbę z tajemniczą zawartością, którą chce odzyskać para podobno agentów FBI. Do wizji Miriam dołączają jeszcze bardziej pokręcone i obrzydliwe sny.
Wszyscy jadą autobusem przeznaczenia po drodze pełnej dziur, dokąd dojadą?
Niestety - trzeba przeczytać żeby się dowiedzieć.
Informacje zamieszczone na książce nazywają tę powieść podobną do "Sześciu stóp pod ziemią" spod pióra Stephena Kinga i Chucka Palahniuka - nie wiem nie czytałam tej pozycji, ale serial mnie niestety nie kupił, ani ten wyszukany żart mnie nie porwał, ani fabuła nie zainteresowała - czyli coś co podobno trafia do gustów wielu - do mnie nie trafiło.
A jak jest z tą książką? Nie jest to dobra książka. Mam wrażenie, że autor nie wykorzystał potencjału własnego pomysłu - głównego motywu daru panny Black, za to wszystko, co mu się po drodze nasunęło wcisnął na siłę Jest wszystkiego za dużo i czytając można czasem przymknąć oko, bo to po prostu zaczyna nudzić. Ale... No właśnie. Nie można autorowi odmówić lekkiego, mimo wszystko pióra. Ciekawie włączył przeszłość Miriam - wprowadził motyw "Wywiadu" prowadzonego przez dziennikarza zaznajomionego z talentem bohaterki. Jak ktoś lubi pisać - to powinien tę książkę przeczytać, bo jest to doskonały przykład jak zgubić się w gąszczu własnych wizji i stworzyć dziwną niezbyt interesującą historię. Odzywki Miriam, niektóre żarty mogą śmieszyć, ale nie jest to wyszukany żart, raczej podwórkowy - pasuje jednak do postaci, którą Wendig stworzył. Mimo że nie jest to książka, którą mogę jakoś wielce polecać - to nie żałuję, że ją przeczytałam. Jest pełna trafnych porównań i puent, które przydają się właśnie przy pisaniu.

Miriam wychowała fanatycznie wierząca w...

Miriam, widzi przyszłość, przez dotknięcie ręki wie kto kiedy umrze. Próbowała zmienić przeznaczenie lecz na darmo. Po poznaniu Luisa , który uratował jej życie, musi jeszcze raz spróbować zmienić przeznaczenie.

Video

Video