Obca Pamięć

Tłumaczenie: Kinga Składanowska
Cykl: Obca pamięć (tom 1)
Wydawnictwo: Drageus Publishing House
False Memory
Lukasz

Najbardziej niebezpieczna rzecz, jaką może zrobić Miranda North, to przypomnienie sobie, kim jest naprawdę. Dziewczyna budzi się sama na ławce w parku, w stanie amnezji. W przypływie paniki uwalnia tajemniczą energię, która powoduje przerażenie i niszczycielską panikę wśród otaczających ją ludzi. Wyjątkiem w tym oceanie strachu jest Peter, chłopiec, który ani trochę nie jest zaskoczony...

Dziewczyna budzi się sama na ławce w parku, w stanie
amnezji. W przypływie paniki uwalnia tajemniczą energię, która powoduje przerażenie i niszczycielską panikę wśród otaczających ją ludzi. Wyjątkiem w tym oceanie strachu jest Peter, chłopiec, który ani trochę nie jest zaskoczony szokującymi zdolnościami Mirandy.

Nie mając innego wyboru, jak tylko zaufać nieznajomemu, Miranda powoli zaczyna odkrywać, że została specjalnie wyszkolona i stanowi trybik pewnego eksperymentu - wchodzi w skład zespołu,którego członkowie posiadają doskonałe umiejętności walki oraz tajemnicze, śmiertelnie groźne zdolności. Jednak powtórne przystosowanie się do starego życia nie jest łatwe, a powracające wspomnienia komplikują jeszcze sprawę.

Miranda odkrywa mroczną tajemnicę, która zmusza jej zespół do ucieczki. Nagle jej przeszłość nie wydaje się już taka ważna… bo okazuje się, że może nie być dla niej przyszłości.

Mistrzowski debiut Dana Krokosa to przyśpieszający puls thriller pełen akcji, w którym odkrycie przeszłości przez jedną dziewczynę dostarcza wystarczająco dużo dramaturgii do zapoczątkowania niezapomnianego i odważnego cyklu.

Wciągająca historia z emocjonującym zakończeniem. Chciałabym móc zapomnieć o tej książce… tak żebym mogła przeczytać ją od początku po raz pierwszy. Umieram z ciekawości, by dowiedzieć się, co będzie dalej. Danie Krokos, pośpiesz się!
—Nancy Holder, autorka bestsellerów New York Timesa

Nie ufaj nikomu. Wszystko podawaj w wątpliwość. I bądź gotów przeczytać całą książkę za jednym zamachem, bo od tego ekscytującego młodzieżowego debiutu wprost nie można się oderwać.
—Julie Cross, autorka „Burzy”

Krokos snuje opowieść pełną suspensu, stopniowo zwiększając napięcie, aż w końcu nie ma innego wyjścia, niż stać się zbiegiem i zaryzykować, wszystko co się ma.
—Sophie Littlefield,autorka światowych bestsellerów

źródło opisu: Drageus Publishing House 2013

źródło okładki: www.drageus.com

kasandra_85 | 2013-10-14
Przeczytana: październik 2013

Ellie1993 | 2013-07-05
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2013

Książka zupełnie inna niż wszystkie, które dotychczas przeczytałam. Widać, że autor miał konkretny pomysł na to co stworzył i wyszło mu to doskonale. Szczere wyrazy uznania dla niego. Absolutnie polecam wszystkim fanom fantasy i nie tylko ;)

Na "Obcą Pamięć" miałam chrapkę od chwili, kiedy zdałam sobie sprawę z jej istnienia. Już nawet sam opis książki mówi, że to nie będzie pozycja, o której szybko zapomnimy bądź znajdziemy w markecie na przecenie pod innym tytułem. No i z jednej strony myślimy sobie, że borze szumiący, zaraz nam wyjadą z super mocami, podróbką batmana i w ogóle super psa, który potrafi zabijać szczeknięciem, a z drugiej opis naprawdę zachęca, bo pozostawia naprawdę dużo do wyobraźni, dzięki czemu sięgając po tę książkę byłam przygotowana na zupełnie inny rozwój akcji.

Uznaję zasadę, że opis powinien mówić maksymalnie o 1/4 do 1/3 książki. Bo co to za ciekawostka dowiedzieć się kto umrze na końcu książki albo kto był mordercą czytając kryminał? Odpowiem na to pytanie sama. Żadna. Tutaj mamy dość rozległy opis, który pozostawia nutkę tajemniczości i daje czytelnikowi materiał, nad który może pracować czekając na książeczkę (albo stojąc przy kasie i wracając do domu).

Wspomniałam już o rozwoju akcji,...

książek: 2071

Dawno tak nie zawiodłam się na książce. Kilkadziesiąt ostatnich stron nie byłam już nawet w stanie doczytać. Nieprzemyślana fabuła, w której w końcu zaczynałam się gubić, chaos, infantylne dialogi. Nic na to nie poradzę - znużyła mnie, zmęczyła i rozdrażniła. Żałuję czasu spędzonego z tą książką.

Pisane_Myślami | 2015-03-11

"Nie wiem, czego boję się bardziej – odkrycia prawdy czy tego, że jej nie poznam."

Siedemnastoletnia Miranda North budzi się na ławce w parku z częściową amnezją. Wie jak się nazywa i co robi ochroniarz w galerii, ale nie ma pojęcia o najważniejszym - kim jest i gdzie powinna być. Kiedy w centrum handlowym próbuje znaleźć pomoc, przypadkiem emituje falę strachu, co powoduje, że ludzie się tratują i zabijają. Musi zignorować instynkt i zaufać Peterowi, który mówi jej, że jest taki jak ona. Miranda jest jeszcze bardziej przerażona, gdy dowiaduje się prawdy, która albo pomoże jej przetrwać, albo stanie się przyczyną jej zguby.

Do czego Miranda i trójka innych nastolatków są przygotowywani? Czy to, w co wierzyli młodzi jest prawdą?

Książkę dostałam kiedyś na urodziny od przyjaciółki i myślę, że gdyby nie ona, to nie poznałabym tej świetnej historii. "Obca Pamięć" to debiut dwudziestosześcioletniego Dana Krokosa, który jest bardzo ciekawą, złożoną historią. Mimo iż jest to pierwsza...

Aleksandra | 2013-07-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 24 lipca 2013

Wyobraź sobie, że budzisz się na ławce w centrum i… nic nie pamiętasz. Wiesz tylko ile masz lat oraz jak się nazywasz. Poza tym w Twojej głowie zieje wielka pustka. Osobiście przeraża mnie ta wizja, więc tym bardziej współczułam bohaterce „Obcej pamięci”, dla której to nie były tylko rozmyślania, a brutalna rzeczywistość.

Dan Krokos został pisarzem na pełen etat, gdy po dziewięciu latach nalewania benzyny, zdobył środki na ukończenie studiów. Uwielbia gry komputerowe, oglądanie telewizji oraz kawę. Aktualnie pracuje nad kolejną powieścią o przygodach Mirandy, która ukaże się za granicą w sierpniu. „Obca pamięć” to debiut Krokosa i szczerze – jest on niesamowicie udany!

Miranda budzi się samotnie na ławce w parku, nie pamiętając niczego. Instynktownie szuka kogoś, kto jej pomoże. Przerażenie jednak jest silniejsze. Dziewczyna w przypływie paniki uwalnia tajemniczą energię, która powoduje strach u otaczających ją ludzi. Tylko jedna osoba nie zareagowała na moc Mirandy – Peter,...

AnnieK | 2013-08-11
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 07 sierpnia 2013

Do sięgnięcia po książkę ,,Obca pamieć" zachęcił mnie jej opis. Wydało mi się wtedy, że może to być nawet ciekawa lektura. Okładka także przyciągnęła mój wzrok. Coś w niej jest, że zapowiada niebezpieczną jazdę. Kiedy zaczęłam ją czytać i miałam za sobą już pierwszy rozdział w mojej głowie pojawiały się ciągle myśli ,,Co będzie dalej?", ,,Jak to się potoczy?". Książka już wtedy mnie zainteresowała i wciągnęła do swojego świata. Można sądzić, że szybko wciąga i jeszcze szybciej zanudza? Jednak nie w tym przypadku.

W tej książce spodobało mi się absolutnie wszystko. Nie przychodzi mi do głowy jakakolwiek rzecz, która mogła by wpłynąć niekorzystnie na moją opinię o niej. Co prawda występuje tu trójkąt miłosny, który nawiedza ostatnio wiele książek, lecz tu jest on przyćmiony przez inne wydarzenia. Zostaje kilka razy wysunięty na pierwszy plan, jednak są to sytuacje, które wypełniają czytelnika niepewnością o inne sprawy i nic wtedy nie jest przewidywalne.

Eksperymenty naukowe,...

Shetani | 2013-08-22
Przeczytana: 16 sierpnia 2013

Nasz mózg to naprawdę zadziwiający twór. Podobno korzystamy tylko z 10 % jego możliwości, a czy zastanawialiście się kiedyś, co się kryje za tymi pozostałymi 90 %? Cały proces przetwarzania informacji, która biegnie przez połączone ze sobą neurony, wydaje się być naprawdę niesamowity. A jeszcze ciekawszym zagadnieniem jest pojęcie pamięci – pamięć generatywna, długotrwała, krótkotrwała… Natomiast zakłócenia w funkcjonowaniu mózgu mogą prowadzić do naprawdę zadziwiających przypadków – również zakłócenia pamięci.

Któregoś dnia 17-letnia Miranda budzi się sama na ławce w parku. Problem polega na tym, że ma amnezję – nie pamięta skąd pochodzi ani w jaki sposób się tam znalazła. Jakby tego było mało, przypadkowo, siłą umysłu wywołuje niesamowitą panikę wśród ludzi odwiedzających centrum handlowe. Jej uwagę przykuwa jednak chłopak, który w ogóle nie odczuwa strachu. Peter – bo tak ma na imię owy osobnik – stara się wytłumaczyć dziewczynie, kim jest. Oboje należą do grupy poddawanej...

Pamiętaj, kim jesteś.

Wybór tej książki nie był przypadkiem, o nie! Kiedyś przeczytałam jej recenzje i od razu stwierdziłam, że ja tę książkę przeczytać muszę. Koniecznie. Od tamtej pory była sobie na liście chcę koniecznie! a nie było mi do niej po drodze. Nigdy nawet nie trzymałam jej w rękach! Takie są minusy mieszkania w małym mieście - zero empiku, matrasa... Bardzo się ucieszyłam, gdy dostałam możliwość wybrania kilku książek z oferty wydawnictwa. Moim pierwszym faworytem była, oczywiście, Obca pamięć, Dana Krokosa. Dużo się po niej spodziewałam i, co najważniejsze, nie zawiodłam się!

Wyobraźcie sobie, że budzicie się na ławce w parku i nie macie zielonego pojęcia, gdzie jesteście i jak się tam znaleźliście. W takiej właśnie sytuacji znajduje się Miranda North. Jedyne, co pamięta to swoje imię oraz nazwisko. Idzie do centrum handlowego z nadzieją, że tam znajdzie pomoc. Nic z tego - stróż prawa, do którego się zwraca, bierze jej prośbę za kiepski żart. Dziewczyna jest...

ansomia | 2013-07-09
Przeczytana: 07 lipca 2013

Dan Krokos to dwudziestosześcioletni pisarz, autor debiutanckiej powieści wydanej w Polsce przez wydawnictwo Drageus Publisching House , o jakże intrygującym tytule „Obca pamięć”. Czy powieść okazała się dobra w swoim gatunku science- fiction?

„Nie wiem, czego boję się bardziej – odkrycia prawdy czy tego, że jej nie poznam.”[str:18]

Główną bohaterką książki jest Miranda North, zwykła nastolatka? Na pewno nie, młoda dziewczyna o nadludzkich zdolnościach. Poznajemy ją gdy traci pamięć i desperacko szuka pomocy. Nie zdając sobie sprawy ze swoich umiejętności, nieświadomie uwalnia tajemniczą energię, która ma opłakane skutki wśród ludzi. Wywołuje strach i wyniszczającą panikę. Pośród całego zamieszania, pojawia się Peter- chłopak, który okazuje się wybawieniem dla spanikowanej Mirandy. Dodatkowo nie jest, w żaden sposób zdziwiony jej umiejętnościami, twierdzi, że jest więcej osób takich jak ona i kiedyś nawet stanowili zespół. Miranda, Olive, Peter i Noah, czym to się...