Obca Pamięć

Okładka książki Obca Pamięć Dan Krokos
Okładka książki Obca Pamięć
Dan Krokos Wydawnictwo: Drageus Publishing House Cykl: Obca pamięć (tom 1) fantasy, science fiction
Obca pamięć (tom 1)
Kinga Składanowska
fantastyka przygoda modyfikacje genetyczne

Ależ to jest nudne...

Ależ to jest nudne...

Pozycja typowa dla nastolatków i to raczej tych gimbusowatych niż wszystkich. Szybka, pełna opisów walk na skrzące się elektrycznością pałki . Zero głębi jakiejkolwiek, ani w opisie postaci, ani świata otaczającego . Właściwie niczego o świecie otaczającym nie wiadomo . Jaki to wiek , jak wygląda świat . Wiadomo tylko że są galerie handlowe pełne ludzi i ochroniarzy. Nie przeczę że autor się starał jakoś tę książkę uatrakcyjnić . Tak zamieszał postaciami, że ja często nie wiedziałam już kto żyje, kto nie i kto jest czyim klonem . Kilka razy, musiałam przerzucać strony wstecz, by jakoś się połapać . Główna bohaterka, Miranda, to '' technicznie zaawansowana wersja kontroli tłumu '' . A przy tym ta techniczna wersja jest zazdrosna, wrzeszczy na swojego chłopaka - nie chłopaka itd. Autor czerpie pełnymi garściami z innych tego typu produkcji. Z '' Igrzysk śmierci '' Suzanne Collins . Czy chociażby z ''Nie opuszczaj mnie '' Kazuo Ishiguro . Zresztą pisarz w podziękowaniach na końcu swojej książki wymienia Suzanne Collins i owszem, ma za co jej dziękować . Nie jest to może kalka innych, podobnych pozycji, jednak bardzo wyraziste analogie, które odbierają powieści powiew świeżości . Jest to tylko kolejna pozycja z wielu mnożących się bez opamiętania, takowych na czytelniczym rynku . Niczym się nie wyróżnia i niczym nie zaskakuje, niczym nie wzbogaca i nie zostawia śladów w czytelniku, który przeczytał już wiele . Oczywiście przewijają się przez książkę zagadnienia ważne, takie jak pojęcie dobra i zła, poszukiwanie własnej tożsamości, czy oklepane już rozważania, nad tym że wszystko ma swoje dobre i złe strony, że na przykład broń można wykorzystać dla zabicia kogoś, jednak, ta sama broń, w odpowiednich rękach służy do ochrony . Jednak to wszystko podane w tak toporny sposób, że zupełnie nie spełnia swojej właściwej roli . W każdym razie, ja się tym w ogóle nie przejęłam . To co przeważa w tej książce, to szkolenie, przystosowanie, rywalizacja. Oraz wielki bój w imię dobra, na zakończenie. Trochę mnie śmieszyła naiwność w dialogach i opisach . Kombinezony wyszkolonych nadludzi z super mocami, posiadające wbudowany środek przeciwbólowy uwalniający się w razie odniesionych ran. A z drugiej strony, zraniony '' nadludź '', potrzebuje starodawnego zastrzyku przeciw tężcowi i antybiotyków. Jeszcze jedno, spotkałam w książce kilka dziwnie brzmiących dla mnie zdań, np. '' Zostawia na blacie pełną do połowy szklankę '' ; '' Nie pamiętam niczego , co zapomniałam w trakcie podróży '' . Czy to błędy tłumaczki, czy jakaś '' nowomowa '' ? Nie polecam , jest wiele lepszych pozycji traktujących o nastolatkach przyszłości .

dla mnie bomba, wciągająca, dobrze się czyta i nie można sie od niej oderwać.

dla mnie bomba, wciągająca, dobrze się czyta i nie można sie od niej oderwać.

Jeśli masz więcej niż 11 lat, trzymaj się od tej książki z daleka. Infantylizm w warstwie fabularnej, okraszony miłosnymi uniesieniami nastolatków.

W porządku młodzieżówka. Takie połączenie maximum ride z Boy 7, jedyne co mi przeszkadzało w nim, to wątek miłosny, za dużo miejsca zajmuje w tej książce, a nie jest on zbyt ciekawy, i nie wykorzystany do końca potencjał, bohaterowie mają super moce, ale w ogóle z nich nie korzystają. A tak to wszystko w porządku. Mogę polecić

Świetna książka. Niektóre momenty aż prosiły się o to, by zostać i czytać dalej. Niektóre jednak były nudne. Jednak bardzo gorąco polecam. :)

Niestety, druga książka-dramat w mojej biblioteczce! Drugi raz nie doczytałem do końca. Może gdybym był nastolatką sprawy wyglądały by inaczej, ale chyba nie zauważyłem "literatura młodzieżowa" w opisie.
Postacie płytkie, podejmowane przez nie decyzje są wręcz irracjonalne, a wszystko to okraszone miłosnym czworokątem dzieciaków wychowywanych w odizolowanych warunkach niczym rodzeństwo.

Książka napisana dla nastolatków i chyba przez nastolatka. Ubogie dialogi. Niespójna fabuła. Najlepsze w niej jest to, że regularnie postęp w akcji następuje kiedy zły bohater przed zadaniem ciosu śmierci opowiada o nowych tajemnicach. Nie polecam.

'Obca pamięć' to książka niesamowicie oryginalna. Wojny, walki, romanse - to wszystko już było, ale Dan Krokos przedstawił to w innym wydaniu okraszonym niezwykłym pomysłem, z którym się chyba jeszcze nie spotkałam i to mnie właśnie urzekło.

DRUGA CZĘŚĆ JUŻ WYSZŁA !

Niestety nie mogę nigdzie po polsku znaleźć :/