Jednorożec: Czarne wody Wenecji

Wydawnictwo: Taurus Media
La Licorne: Les Eaux noires de Venise
komiksy
raven

Trzeci tom czteroczęściowej serii. Akcja komiksów dzieje się w epoce Renesansu. Tajna organizacja lekarzy przy pomocy magicznych istot zmaga się z Kościołem i jego specjalnymi jednostakami.

źródło opisu: http://www.komiks.gildia.pl/

źródło okładki: http://www.komiks.gildia.pl/

ilo99 | 2019-09-14
Na półkach: Komiks, Przeczytane

Zacznę od plusów. Przede wszystkim rysunki. Dopracowane, szczegółowe, do tego stopnia, że anatom byłby zachwycony tymi wszystkimi mięśniami i kośćmi. Poza tym spójna wizja świata przedstawionego. Autorzy opisują lata sześćdziesiąte szesnastego wieku. Bohaterami są uczeni i lekarze tamtych czasów. Zostają obdarowani gobelinami kryjącymi w sobie zagadkę. W ten sposób zostają wciągnięci w walkę między jednorożcem, wampirem i „pierwotnymi”. Przyznam szczerze, że w zawiłościach fabuły niekiedy się gubiłam. Wizja stworów legendarnych takich jak hydry, smoki, centaury czy sfinksy jako bestii złożonych z samych mięśni i kośćca jest odrobinę odstręczająca. Jak się okazuje odrobina skóry czyni cuda. Komiks stanowi całość z czterech tomów i zdecydowanie łatwiej jest się zorientować w treści jeżeli czyta się zgodnie z chronologią wydarzeń.

Łędina | 2017-02-18

Trzeci z czterech tomów rewelacyjnej serii o przygodach medyków, walczących w czasach renesansu z bractwem wyższych urzędników kościelnych. W tomie trzecim wyjaśniają się rozpoczęte wątki, ale też zawiązują nowe.

Mathieu Gabell - francuski scenarzysta komiksów. Po ukończeniu studiów inżynierskich, postanowił swoje istnienie poświęcić pisaniu. Natchnieniem dla jego prac jest szeroko pojęta fantastyka, ale również nauka i historia. Brał również udział przy tworzeniu filmów i kreskówek.

Anthony Jean - zapewnia oprawę ilustracyjną serii. Autorowi dopiero teraz przypadł debiut w naszym kraju.

Odrodzenie. Sztuka i Nauka znajdują się w stanie pełnego wrzenia, a wokoło rozprzestrzenia się widmo wojen religijnych. W cieniu tych wydarzeń, rozpoczęła się też inna walka. Walka, która toczy się wokół najbardziej tajemniczego i najwspanialszego wytworu: ciała człowieka.

Ambroży Pare, francuski chirurg długiej togi, uznawany za najwybitniejszego chirurga renesansu i jednego z ojców...

Czas na komiks | 2015-02-17
Na półkach: Przeczytane, Paweł

Czytałem o tej serii już kilka opinii i w większości były one pozytywne, dlatego chciałem sam zmierzyć się z tym komiksem. Po lekturze czterech dość krótkich tomów mogę jasno stwierdzić, że choć wydatek jest dość spory (moim zdaniem wydawnictwo zawyża cenę, bo śmiało można było całość opublikować w dwóch tomach) – zakup w 100% się opłacał. W cenie 144 zł otrzymałem komiks, który przekroczył moje i tak wygórowane oczekiwania.
W paczce znalazłem cztery pięknie ilustrowane tomy w twardych okładkach. Te z kolei są istnym arcydziełem i w kapitalny sposób nawiązują do treści komiksu. Aż chce się czytać! Moją szczególną uwagę przyciągnęły szkice przedstawiające elementy ludzkiej anatomii, stanowiące jakby tło do pierwszoplanowego rysunku okładki. Każdy kto miał w ręku Podręcznik Gracza do D&D ed. 3.5 od razu skojarzy to ze szkicami na okładkach rozdziałów w podręczniku. Jak dla mnie bomba!

Cała recenzja na naszym blogu:

Oceniał: Paweł

Gdy pierwszy raz do Europy przywieziono dziobaka, brytyjscy naukowcy nie uwierzyli w autentyczność owego egzotycznego znaleziska. Anatomia stworzenia wydawała się im tak nieprawdopodobna, że podejrzewali mistyfikację. Twierdzili, że to spreparowany eksponat: bóbr z doszytym kaczym dziobem. Jednorożec to właśnie taki nieszczęsny dziobak - twór osobliwy, z miejsca wzbudzający szereg podejrzeń.

Zawsze uważałem, że kino klasy B nie posiada swojego odpowiednika w komiksie. Gdy album jest zły od strony rzemieślniczej, to jest po prostu zły - nic go nie uratuje, tak jak w filmie gatunkowa konwencja i niski budżet usprawiedliwiają wiele niedociągnięć. Natomiast w branży komiksowej najtańszymi pulpowymi szmatławcami zajmowali się często twórcy uznawani później za mistrzów, a do taniego horroru, czy kina sensacyjnego klasy B z lubością sięgają czołowi twórcy pokroju Alan Moore'a czy Ed Brubaker'a. Po lekturze Jednorożca zmieniłem zdanie. Seria autorstwa Mathieu Gabelli i Anthony'ego Jeana...