Sherlock Holmes: The Norwood Mystery

Wydawnictwo: Oxford
9780194248839
angielski
Grey

'For me, Watson, life is not so interesting,' says Holmes. 'I loved to read the newspaper, hoping to find some news of an interesting crime for me to investigate or a dangerous criminal for me to catch. Where are all those clever criminals these days?' Then, suddenly, a wild, excited young man runs up the stairs to Holmes' room. He has a story to tell about a strange crime that took place in Norwood. But who is the criminal? And is he dangerous? Life, for Holmes, suddenly starts to get interesting.

Abee | 2014-07-24
Przeczytana: 2009 rok

Przesłuchane. Wydanie BBC. Proste, zgrabne i logiczne. Oryginałowi może się równać jedynie słuchowisko realizowane przez Polskie Radio z Piotrem Fronczewskim. Czytany audiobook nie oddaje atmosfery śledztwa tak jak słuchowisko.

lovatione | 2013-12-23
Przeczytana: 28 grudnia 2013