Konflikt. Kobieta i matka.

Tłumaczenie: Jakub Jedliński
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Le conflit. La femme et la mère.
kobieta, matka, konflikt, filozofia
filozofia i etyka
Bożena

Książka kontrowersyjnej feministki, bestseller we Francji, który wywołał dyskusję narodową na temat roli matki. Kwestionuje instynkt macierzyński, walczy z presją wywieraną na kobiety by były matkami. Książka z zakresu filozofii praktycznej, mikrohistorii współczesności, socjologii rodziny i gender studies – nowych, rozwijających się szybko nurtów myśli społecznej. Rozważania autorki idą...

Książka z zakresu filozofii praktycznej, mikrohistorii współczesności, socjologii rodziny i gender studies – nowych, rozwijających się szybko nurtów myśli społecznej. Rozważania autorki idą trochę wbrew współczesnemu feminizmowi, któremu patronują amerykańskie bojowniczki o prawa kobiet. Badinter uważa, że zboczył on z drogi emancypacji i paradoksalnie wpycha kobietę z powrotem do domu, dzieci i kuchni. Badinter w ogóle kwestionuje ideę instynktu macierzyńskiego i walczy o zniesienie presji wywieranej na kobietach, by były doskonałymi matkami – a nawet w ogóle matkami. Dowodzi, że dzisiejsze wymagania wobec matek – nacisk na naturalne, domowe, ekologiczne wychowanie dzieci – uwsteczniają je w rozwoju kulturowym i intelektualnym. Przymus karmienia piersią i przygotowywania ekologicznego jedzenia to nowe sposoby ciemiężenia kobiety.

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/189673/konflikt-kobieta-i-matka.html

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/189673/konflikt-kobieta-i-matka.html

książek: 1978

Przeczytałam gdzieś, że książka ta opisuje pozorny paradoks polegający na tym, że w krajach o zaostrzonej polityce aborcyjnej rodzi się mniej dzieci. No cóż, nic takiego w tej książce nie ma, choć postawiona teza dosyć intrygująca. Autorka opisuje tu jedynie problemy kobiet świata zachodniego, i o ile niektóre są również znane w takich krajach jak Polska, wciskane do tabel statystycznych dane dot. Polski (nadgorliwość autorki albo wydawcy) nie współgrają z tematyką książki.

Tym niemniej to poszerzająca horyzonty lektura, zwięźle i ciekawie napisana, która w szczególności może zaciekawić kobiety, które czynią sobie wyrzuty, że są złymi matkami oraz kobiety, które matkami być nie chcą. Można np. dowiedzieć się dlaczego kobiety we Francji rodzą stosunkowo dużo dzieci, a równie zamożne Niemki w ogóle się do tego nie palą. Okazuje się, że główna przyczyną jest różnie pojęty w tych krajach etos matki - w Niemczech matki-Polki (stop... znaczy się Niemki, rzecz jasna), pełnej poświęcenia...

sharifa | 2015-03-14

Ciekawy szkic filozoficzny dotyczący macierzyństwa i jego relacji z kobiecością w ogóle. Autorka zwraca uwagę m.in. na szkodliwość stereotypu "idealnej" matki (czyli takiej, która poświęca się i porzuca dla dziecka pracę lub rolę partnerki w związku) oraz kreowanej w oparciu o niego polityki rodzinnej, analizuje motywy rodzenia dzieci, próbuje zaproponować rozwiązania mające przyczynić się do zwiększenia dzietności, do tego porusza kwestie poczucia winy u matek, wymogów patriarchatu i omawia sytuację kobiet, które dzieci mieć nie chcą. Książka dość krótka, ale daje do myślenia i uważam, że warto po nią sięgnąć.

majtreja | 2018-05-03
Przeczytana: 03 maja 2018

W ramach zainteresowania tematyką macierzyństwa i relacji w dziadzie matka-dziecko, nie sposób ominąć tę książkę. Francuzka filozofka i feministka w porusza tematykę roli matki, stereotypu dobrej matki oraz obowiązku bycia matką. Badinter krytykuje aktualne działania ruchu feministycznego i uważa, że doprowadzają one do ponownego utożsamienia kobiet z jedyną słuszną ich rolą – rolą matki.
Między innymi Badinter uderza w tzw. laktoterroryzm. Trudno mi zgodzić się z tym, że promowanie karmienia piersią ciemięży współczesne kobiety, jednak muszę przyznać, że coś w tym jest. Jestem zwolenniczką karmienia piersią. Niemniej jednak, nie wyobrażam sobie zmuszać innej kobiety do wyboru takiej czy innej drogi macierzyństwa, bowiem w moim przekonaniu, dróg do bycia dobrą matką jest wiele (i nie ma dwóch takich samych). Tymczasem spotykam się z opiniami innych kobiet, które w karmieniu piersią (czy innych aspektach związanych z macierzyństwem) upatrują elementy składające się na „bycie dobrą...

Bombi | 2017-03-12
Dąbrówka | 2016-12-09