Homo sacer. Suwerenna władza i nagie życie

Okładka książki Homo sacer. Suwerenna władza i nagie życie Giorgio Agamben
Okładka książki Homo sacer. Suwerenna władza i nagie życie
Giorgio Agamben Wydawnictwo: Prószyński i S-ka filozofia, etyka
filozofia, etyka
Homo sacer. Il potere sovrano e la nuda vita
Prószyński i S-ka
2008-01-01
2008-01-01
978-83-7469-671-5
Mateusz Salwa
świętość prawo do życia historia

Książka, która daje terminy do nowego opisania zdawałoby się rozpoznanych już rzeczy. Stan wyjątkowy, suwerenna władza i przede wszystkim nagie życie, homo sacer . Dla mojego widzenia i rozumienia świata niemniej ważna niż "S/Z " Rolanda Barthesa, czy "Poetyka w świetle językoznawstawa" Romana Jakobsona.

Agamben na tle filozofii współczesnej wyróżnia się przede wszystkim niesamowitym sposobem argumentacji i łączenia heterogenicznych wątków bez poczucia, że są one upchane na siłę, że są tylko ornamentem mającym ukryć pustkę merytoryczną.
Z niesamowitą lekkością wprowadza w ruch teoretyczny znajomość prawa Rzymskiego, filozofii Alaina Badiou, teorii suwerenności Schmitta czy Derridiańskiej dekonstrukcji.
Jeśli ktoś prowadziłby warsztaty "Jak współcześnie filozofować" - Homo Sacer Agambena musiałoby lekturą obowiązkową.
Nie kmentuję samych wniosków Agambena, jest to zbyt trudne przedsięwzięcie na tę stronę.

Wstawianei tutaj pełnej naukowej recenzji pracy Agambena nie ma sensu, więc tylko w skrócie. Dzieło bardzo dobre, wymagające skupienia i zachęcające do dalszych poszukiwań.

• Filozofia
  • 📚 Posiadam - E-booki
  • Studia kulturowe

Dodaj cytat z książki Homo sacer. Suwerenna władza i nagie życie