Profanazioni
profanacja
filozofia i etyka
Kamil Szkup

Profanacje to ostatnia książka Agambena, a zarazem pierwsza, która ukazuje się w Polsce. Składa się na nią dziewięć krótkich, choć pełnych treści esejów filozoficznych, w których autor prowadzi czytelnika przez meandry współczesnego świata, mając za przewodnika pojęcie profanacji. "Sprofanować znaczy przywrócić powszechnemu użytkowi coś, co zostało umieszczone w sferze świętości". Profanacja, twierdzi Agamben, jest jedynym politycznym obowiązkiem naszych czasów: oznacza akt buntu przeciw wszelkim odmianom fałszywego uświęcenia w ramach instytucji politycznych. W książce znajdziemy także mistrzowsko napisane eseje o geniuszu, pamięci, pożądaniu, parodii, sztuce filmowej i magii.

minima-moralia | 2016-11-01
wilczyca | 2016-09-12