Prawda i metoda

Tłumaczenie: Bogdan Baran
Książka jest przypisana do serii/cyklu "BIBLIOTEKA WSPÓŁCZESNYCH FILOZOFÓW". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Wahrheit und Methode. Grundzüge einer philosophischen Hermeneutik
filozofia i etyka
n0e

Wybitna praca Gadamera, jednego z najważniejszych myślicieli XX wieku. Autor występuje tu jako adwersarz powojennej fascynacji gwałtownym postępem technicznym i neopozytywistycznej ideologii z tym związanej. Jego ontologia doświadczenia hermeneutycznego miała służyć odzyskaniu uniwersalnej perspektywy spojrzenia na historyczny proces kulturowy, w którym uczestniczy człowiek. Jak sądził, perspektywa ta została zatracona zarówno przez nowożytną naukę z jej przyrodoznawczym ideałem metody obiektywnej, jak i przez tradycję romantyczno-historiozoficzną, absolutyzującą przeszłość jako taką. Prawda i metoda to podstawowe dzieło powojennej hermeneutyki filozoficznej.

źródło opisu: http://wysylkowa.pl/ks782656.html

źródło okładki: http://wysylkowa.pl/ks782656.html

PaSkut Czyta | 2015-05-03
Na półkach: Z archiwum P, Przeczytane

Nie ma czegoś takiego jak rozumienie. Są tylko nakładające się narracje, które tworzymy. A nad nimi są przesądy, z których nie uwolnimy się nigdy. I nie, nie mamy dostępu do "świata". Tutaj Gadamer mówi jak Wittgenstein: "bytem, który może być rozumiany, jest język."
Jedna z ważniejszych postaci współczesnej filozofii w jednym z lepiej, precyzyjniej napisanych dzieł. Lektura obowiązkowa. A dobra wiadomość jest taka, że wraca się do niej regularnie.

panbarney | 2016-12-03
bies | 2016-10-17