Fałszywa ścieżka

Wydawnictwo: W.A.B.
Fausse route
83-7414-107-7
zfieszak

Elisabeth Badinter, francuska myślicielka, rzeczniczka liberalnego feminizmu i duchowa spadkobierczyni Simone de Beauvoir, od lat śledzi rozwój światowych środowisk feministycznych. Przysłuchuje się debatom, analizuje działalność ruchu i stawia kłopotliwe pytania. Swoje wnioski opisała w "Fałszywej ścieżce", która wywołała we Francji prawdziwą burzę. W ostatnich latach, twierdzi autorka, w...

W ostatnich latach, twierdzi autorka, w feministycznym dyskursie zaczynają dominować idee sprzeczne z rzeczywistym interesem kobiet. Współczesny feminizm, któremu patronują amerykańskie bojowniczki o prawa kobiet, Susanne Brownmiller, Andrea Dworkin i Catharine MacKinnon, zapomina o swych realnych zdobyczach i grzęźnie w jałowych, pseudonaukowych rozważaniach o różnicach dzielących kobiety i mężczyzn. W rezultacie, zamiast dążyć do pełnego równouprawnienia, zmierza do skonfliktowania płci, umacnia stereotypy ofiary i ciemiężyciela, a definicję przemocy seksualnej czyni tak pojemną, że aż bezużyteczną.

"Fałszywa ścieżka", napisana żywym językiem, pełna błyskotliwych spostrzeżeń, jest ważnym głosem w debacie o prawach kobiet w obliczu reformy Unii Europejskiej.

źródło opisu: nota wydawcy [Wydawnictwo W.A.B., 2005]

źródło okładki: http://czytelnia.onet.pl/0,13245,0,0,0,0,falszywa_sciezka,nowosci.html

Apfelbaum | 2013-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2013

Ponowna lektura nie zmieniła mojego zdania o tej książce. Autorka choć odżegnuje się libertariańskich feministek krytykuje tylko feminizm radykalny z którego się wywodzi. Krytykując pewne tendencje nie daje odpowiedzi jak powinno być. Choć ujawnienie pewnych manipulacji danymi z jej własnego środowiska jest dużym plusem dla tej publikacji.

sharifa | 2015-03-22

Rzetelna krytyka współczesnego feminizmu jako zjawiska idącego w kierunku skonfliktowania płci i umocnienia stereotypów. Na pewno warto się zapoznać, jeśli kogoś interesuje temat. Niestety nie znajdziemy w niej gotowych rozwiązań, które mogłyby poprawić sytuację.

rozbojniczka | 2016-09-09
Katarzynaa97 | 2016-06-29