XY tożsamość mężczyzny

Wydawnictwo: W.A.B.
XY De l'identite masuline
Mateusz

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Problem z literaturą poświęconą płci i przemianom jej odbioru/wyrażania (czyli mówiąc w skrucie: z literaturą z zakresu gender studies) jest taki, że dominują w niej prace poświęcone kobietom. Nic dziwnego, co zauważa sama Badinter, skoro przez większość czasu mężczyzna był oczywisty i domyslny, a kobieta była zagadką wymagajacą rozwikłania. Na szczęście są prace zapełniające tę lukę i "XY" należy do nich. To rzeczowa książka biorąca pod lupę to, czym męskość jest, co w niej jest stałego, a co - zmiennego kulturowo, w jaki sposób w naszej kulturze jest definiowana i wpajana dzieciom posiadającym (domyślnie) zestaw chromosomów XY. Badinter wskazuje też na problemy, z jakimi męskość boryka się współcześnie - nie neguje ich istnienia, ale też nie zakłada, że jedynym sposobem na rozwiązanie kryzysu jest powrót do starego porządku. Nie daje co prawda rceepty, ale może i dobrze: nazywa się czasem tę książkę manifestem, dla mnie nim ona nie jest, jest natomiast rzetelnym przeglądem...

Konrad | 2015-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2015

Autorka celnie i to jednym tylko zdaniem określa problem z męskością; w pewnym fragmencie pojawia się zdanie, które mówi że "męskość to nie tylko umiejętność wzwodu" i cóż - ma rację! Książka ta to ciekawie poprowadzone rozważania o trudności bycia mężczyzną i obrony wartości męskich (może nie jest to radykalny esencjalizm, ale do "gender trouble" jeszcze autorce bardzo nie po drodze) w świecie (wciąż) opresyjnego patriarchatu. Duża wrażliwość i bogate pole badawcze. Niestety widać, że książka ewidentnie powstała w celu udowodnienia wcześniej postawionej tezy (o mężczyznach okaleczonych i próbujących zniszczyć własną męskość w mniej lub bardziej wyrafinowany sposób), nie wiem na ile wpłynęło to na proces powstawania książki, niemniej jednak pozycja godna polecenia.

Jotkape | 2015-08-20

Spodziewałam się dowiedzieć czegoś więcej a to co się dowiedziałam bardzo szybko mi uleciało... Zdecydowana większość książki porusza temat homoseksualizmu, czy na tym ma polegać tożsamość mężczyzny?

Ola Rzążewska | 2014-03-31

Dowiedziałam się z niej wiele o sytuacji mężczyzn na świecie oraz dowodzeniu przez nich męskości - nigdy nie spodziewałabym się, że jest to miejscami tak okropny proces. Świetny, wciągający esej.

Mariola | 2016-10-30
only_me | 2016-04-28