Norka zagłady

Cykl: Saga o ryjówce (tom 2)
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
giera

Druga odsłona niesamowitych przygód Dobrzyka, bohaterskiej ryjówki, którą świat poznał w tomie „Ryjówka przeznaczenia”! Ryjówki to niewielkie, ruchliwe i wiecznie głodne ssaki. Niemal bez przerwy polują – nie pogardzą owadem, dżdżownicą, ślimakiem czy małą rybką. Mało kto jednak wie, że ryjówkom przydarzają się też mrożące krew w żyłach przygody. Zagrożenie ze strony człowieka zaśmiecającego dolinę ryjówek minęło (patrz „Ryjówka przeznaczenia”), ale kłopoty owadożernych mieszkańców lasu się nie skończyły. Przed ryjówką malutką – Dobrzykiem – staje kolejne wyzwanie: inwazja armii norek amerykańskich. Tylko jak poradzić sobie z drapieżnikiem, który nie boi się nikogo i niczego? Prawdziwe procesy zachodzące w przyrodzie i mnóstwo ciekawostek z życia ryjówek i ich pobratymców w przygodowym sosie – oto czego można się spodziewać po „Norce zagłady” Tomka Samojlika. A dodatkowo: przyjaźń wystawiona na próbę, wpadanie w tarapaty i wyplątywanie się z nich, pojedynki na pazury, dzioby i ogony oraz wiele, wiele więcej... Akcja, nienachalne elementy edukacyjne, sympatyczni bohaterowie i ich fascynujący świat – autor przygód Dobrzyka doskonale wciela w życie słynną zasadę Papcia Chmiela, autora „Tytusa, Romka i A’Tomka”: „Bawiąc uczyć, ucząc bawić”.

„Norka zagłady” ukazuje się w serii krótkie gatki, poświęconej komiksom dla dzieci i młodzieży.

Publikacja dofinansowana ze środków Polskiej Akademii Nauk.

Perypetie gromadki ryjówek z głównym bohaterem Dobrzykiem na czele urzekają dowcipem, wartką akcją, sympatycznymi wizerunkami. Ewa Skibińska, Ryms.pl

Gdyby ktoś zadał mi pytanie "jaki jest najlepszy polski komiks, przeczytany przez ciebie w tym roku?” to bez wahania odpowiedziałbym, że „Ryjówka przeznaczenia”. Maciej Gierszewski, Kolorowe Zeszyt

źródło opisu: http://picturebook.pl/pl/p/Norka-zaglady%2C-Tomasz-Samojlik/188

źródło okładki: http://picturebook.pl/pl/p/Norka-zaglady%2C-Tomasz-Samojlik/188

K_Es | 2018-11-14

I choć fabuła opiera się na totalnie zgranych chwytach, to całość pozostaje lekturą przyjemną.

Anettet | 2018-08-28
Przeczytana: 23 sierpnia 2018

Świetna historia o Norce zagłady - a tak naprawdę o norce amerykańskiej i jej planach inwazji.

ilo99 | 2018-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2018

Świetny komiks dla dzieci. Z interesującą przygodą, morałem, nietuzinkowymi informacjami przyrodniczymi. Zachwalany był na różnych forach jako zabawny również dla rodzica. Czy się z tym zgodzę? Nie do końca. Oczywiście, dorosły a może po prostu oczytany odbiorca znajdzie w tym komiksie nawiązania i do postaci Vadera, i do kultowego polskiego filmu pt: „Miś”. Jest ich kilka (wszystkich nie zdradzę, żebyście też mieli dobrą zabawę), lecz nie za wiele. Dorosły czytelnik może odczuć lekki niedosyt zwłaszcza jeśli oczekiwał większej ilości żartów słownych. Podsumowując, ciekawy, pomysłowy komiks z zacięciem dydaktycznym, ale raczej dla młodszych czytelników.

Buba | 2018-06-11
Przeczytana: marzec 2016

Co ma król do ryjówki*?

Występują:
Król (w tej roli Król),
Ryjówka (w tej roli Myszka).

- O!?
- Dzień dobry!
- Dzień dobry.
- Jestem ryjówką.
- Skąd ty tutaj?
- Z książek pana Samojlika.

- Wyszłaś z książki?
- Raczej: „wyszedłeś” – jestem samcem, mam na imię Dobrzyk.
- A dlaczego wyszedłeś? Źle ci tam było?
- Nie, wręcz przeciwnie. Właśnie chciałem opowiedzieć, jak tam fajnie!
- Lubisz książkową rzeczywistość?
- Tak, chociaż tam często są kłopoty.
- Jakie?
- W pierwszej części Czarny Niszczyciel zaśmieca las,
w drugiej jest inwazja norek, a w trzeciej wybucha pożar.
Ale to wszystko wina człowieka!
- Człowiek niszczy naturę!?
- Tak, niszczy, ale też naprawia. Gdy człowiek niszczy przyrodę,
to wszystkie gatunki mają problemy.
- Czy są tam inne ryjówki?
- Tak, jest nas wiele.
- Czy jest coś o życiu ryjówek?
- Tak, nie tylko ryjówek. Na końcu każdej książki są opisy bohaterów,
wśród których są m.in. ryjówki, jeż, norki, wydra. Ale oprócz prawdziwych informacji
przyrodniczych są tu...

fosia | 2017-02-19
Przeczytana: 18 lutego 2017

Bardzo dobry komiks dla dzieci, ale dla starszych czytelników i czytelniczek chyba mniej atrakcyjny od "Ryjówki przeznaczenia". Więcej tam zabawy formą, mitami i językiem.

Wkp | 2015-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2015

A IMIĘ ICH NORKI AMERYKAŃSKIE

Do tej serii podchodziłem swego czasu z pewną taką nieśmiałością, zabierając się za album „Powrót Rzęsorka”. To pierwsze spotkanie było całkiem miłe, teraz natomiast mogę powiedzieć jedno: że w pełni przekonałem się do przygód bohaterskiej ryjówki i jej kolorowej ferajny.

Od wydarzeń znanych z „Ryjówki przeznaczenia” minęło zaledwie pięć dni. Dobrzyk prowadzi życie bohatera, którym się stał, jego legenda jest na ustach, dziobach i pyskach zwierząt zamieszkujących las, ale istnieją także i stworzenia mniej mu życzliwe. Ale oto nagle całemu lasowi zaczyna zagrażać kolejne niebezpieczeństwo. Jedna z przepowiedni głosi, że w dolinie zjawią się najeźdźcy z obcych krain, norki amerykańskie, i nie pozostanie kamień na kamieniu. I rzeczywiście, norki się pojawiają, a stawić im czoło musi nie kto inny, jak doskonale znany nam Dobrzyk…

Saga o Ryjówce to typowy, ale jakże przyjemny przedstawiciel gatunku „bawiąc, uczy”. Prosta historia o sympatycznych małych...

YangObi | 2015-01-06

Coraz częściej możemy się spotkać z niekonwencjonalnymi metodami nauczania dzieci i młodzieży. Powstają edukacyjne filmy, gry czy książki, ostatnio zaczęły pojawiać się też komiksy. Wypełniają one lukę pomiędzy rozrywką, jaką niosą „zwykłe” rysunkowe opowieści a historią, przekazującą wartości moralne. Ciężko jednak zachęcić młodego czytelnika do tego typu komiksu, kiedy ma do wyboru komediowego „Kaczora Donalda” czy brutalnych i heroicznych superbohaterów.

Tomasz Samojik jest polskim twórcą komiksów mieszkającym na skraju Puszczy Białowieskiej. Przelewa on na papier swoją pasję związaną z tym miejscem, tworząc przy tym zabawne i pouczające opowieści dla najmłodszych.

„Norka zagłady” to kontynuacją przygód ryjówek zamieszkujących krainę o nazwie Dolina ryjówek. W poprzedniej części, zatytułowanej „Norka przeznaczenia”, mali przyjaciele z głównym bohaterem – Dobrzykiem - na czele musieli stanąć przeciwko człowiekowi i jego wpływowi na dolinę. Tym razem będą musieli zmierzyć się z...

giera | 2013-04-12
Przeczytana: 01 kwietnia 2013

Kolejny raz świetnie się bawiłem, czytając opowieść stworzoną przez autora. Dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy o zwierzętach zamieszkujących Puszczę Białowieską. Samojlik chce bawić (co mu się udaje!), ale również uczyć i edukować (i to mu się także wyśmienicie udaje!). Edukacja w wykonaniu tego autora nie jest nachalna. O szczegółach dotyczących zwyczajów zwierząt dowiadujemy się przy okazji, są one zgrabnie wplecione w akcję i mają swoje uzasadnienie w jej przebiegu.
Czytając można zapomnieć, że jest to publikacja przeznaczona dla dzieci i na tym polega genialność tego komiksu.

- - -
cały tekst tu: