Najnowsze artykuły
- Artykuły7 gotyckich powieści na mgliste dniKonrad Wrzesiński31
- Artykuły„Psychoza”, „Lśnienie”, „Zagłada domu Usherów”, czyli różne oblicza motywu szaleństwa w literaturzeMarcin Waincetel18
- ArtykułyCzytamy w weekend – Światowy Dzień Zwierząt 2024LubimyCzytać424
- ArtykułyReese Witherspoon i Harlan Coben piszą wspólną powieść. Premiera thrillera już w przyszłym rokuKonrad Wrzesiński36
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Gregory Bassham
2
7,0/10
Pisze książki: filozofia, etyka, językoznawstwo, nauka o literaturze
Gregory Bassham jest profesorem i kierownikiem katedry filozofii w King’s College w Pensylwanii. Specjalizuje się w filozofii prawa i myśleniu krytycznym. Był redaktorem książki Harry Potter i filozofia. Przewodnik po Hogwarcie dla mugoli (2011),Chronicles of Narnia and Philosophy (2005) oraz Basketball and Philosophy.
7,0/10średnia ocena książek autora
54 przeczytało książki autora
72 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Hobbit i filozofia. Prawdziwa historia tam i z powrotem
William Irwin, Gregory Bassham
7,0 z 45 ocen
126 czytelników 4 opinie
2013
The Lord of the Rings and Philosophy: One Book to Rule Them All (Popular Culture and Philosophy Series)
Gregory Bassham, Eric Bronson
7,0 z 1 ocen
2 czytelników 0 opinii
2003
Najnowsze opinie o książkach autora
Hobbit i filozofia. Prawdziwa historia tam i z powrotem William Irwin
7,0
Hobbit i filozofia jest zbiorem tekstów różnych osób, które pisały o różnych zagadnieniach filozoficznych. Każdy z autorów w mniejszym lub większym stopniu odwołuje się do prac Tolkiena, głównie Hobbita oraz poglądów samego autora Śródziemia.
W tym zbiorze można poczytać o podobieństwach między poglądami Tolkiena i taoistami, o kosmopolityzmie i jego umiarkowanej wersji w Hobbicie, o starożytnym i chrześcijańskim poglądzie na chwałę, o cnocie według Arystotelesa i św. Tomasza z Akwinu, chciwości, wojnie sprawiedliwej, sztuce, pięknie, o roli zabawy, o poglądach Arystotelesa na szczęście i pech, o paradoksie fikcji. Jest też esej poświęcony problemowi boskiej wszechwiedzy i propozycji rozwiązania przez Boecjusza oraz o motywach romantycznych w Hobbicie i twórczości Wiliama Blake (tracenie niewinności przez dorastanie). Jest też rozdział z pogranicza teorii gier związany z podejmowaniem decyzji.
W kilku esejach znajdziemy też informacje na temat poglądów Tolkiena na technologię i maszyny. Tolkien był sceptycznie nastawiony do technologii, ponieważ uważał, że pozwala ona robić wiele rzeczy szybko bez zastanawiania się nad dalekosiężnymi konsekwencjami. Uważał też, że daje ona władzę człowiekowi przez którą staje się on wyalienowany od wyższych wartości oraz natury.
To co w książce mocno razi, to wielokrotne powtórzenia tych samych cytatów w różnych pracach. Prace też w oczywisty sposób różnią się stylem, ponieważ ten zbiór był współtworzony przez wielu różnych autorów. Książkę można polecić, ale raczej głównie fanom Środziemia. Całość czyta się średnio.
Hobbit i filozofia. Prawdziwa historia tam i z powrotem William Irwin
7,0
To tak naprawdę zbiór esejów różnych autorów, próbujących dopasować niektóre trendy filozoficzne do wydarzeń i zachowań znanych z "Hobbita". Z różnym skutkiem, co łatwe do przewidzenia.
Irytuje odwoływanie się do ciągle tych samych cytatów, ma się wrażenie, że "Hobbit" składa się de facto z kilkunastu bon motów. To jednak z mojego doświadczenia dosyć charakterystyczna cecha amerykańskich publikacji.
Skłamałbym jednak twierdząc, że książka nic nie wnosi. W kilku przypadkach zwraca uwagę na ciekawe zależności, które w przypadku obdarzonego klasycznym wykształceniem Tolkiena nie są na pewno dziełem przypadku.
Generalnie lepsze niż znacznie bardziej łopatologiczne "dzieło" Olsena, szczególnie w częściach odwołujących się do antycznych myślicieli.