Purpurowy całun

Wydawnictwo: Rebis
The Purple Shroud
historyczna
joly_fh

Kontynuacja powieści "Teodora: aktorka, kurtyzana, cesarzowa" Potężna władczyni, pionierka feminizmu, święta 4 kwietnia 527 roku Teodora, dwa lata wcześniej poślubiona Justynianowi, wraz z mężem zasiada na tronie cesarskim. Władanie imperium nie jest jednak łatwym zadaniem. Wciąż ścierają się dwa odłamy chrześcijaństwa, granice państwa są zagrożone, jednak największy powód do troski pojawia...

Kontynuacja powieści "Teodora: aktorka, kurtyzana, cesarzowa"

Potężna władczyni, pionierka feminizmu, święta

4 kwietnia 527 roku Teodora, dwa lata wcześniej poślubiona Justynianowi, wraz z mężem zasiada na tronie cesarskim. Władanie imperium nie jest jednak łatwym zadaniem. Wciąż ścierają się dwa odłamy chrześcijaństwa, granice państwa są zagrożone, jednak największy powód do troski pojawia się znacznie bliżej: dwa stronnictwa cyrkowe, Błękitni i Zieloni, w obliczu rosnących podatków wszczynają bunt. W powstaniu Nika połowa Konstantynopola płonie, między innymi ukochany kościół Teodory, Hagia Sofia, ginie też jej przyjaciółka z czasów teatru, karlica Sofia. Jednak gdy cesarz chce uciekać z miasta, Teodora przypomina: "Purpura cesarska jest najwspanialszym całunem".

Wie, że sprawowanie władzy to kolejna rola, którą musi zagrać, choć stawka jest większa niż życie i nie można zejść za kulisy. Urodziła się, by zagrać tę rolę...

źródło opisu: Wydawnictwo Rebis, 2013

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl

książek: 1913
Anka | 2016-03-20
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, 2016
Przeczytana: 20 marca 2016

Dużo lepsza od pierwszej części. Książka jest w końcu o kimś, i to jest jej największy plus.

Elżbieta | 2016-12-11
Przeczytana: grudzień 2016

Bez wątpienia autorka przed napisaniem tej powieści poświęciła sporo czasu na przestudiowanie historii Konstantynopola, pałacowych zwyczajów wschodnich cesarzy, dworskiego ceremoniału, ówczesnej mody,czy diety. Dzięki temu opisy są naprawdę plastyczne i z łatwością możemy sobie wyobrazić scenerię, w jakiej rozgrywa się akcja.
Jednakże przyznać też trzeba, że tej za wiele w książce nie ma. Poza małymi wyjątkami wydarzenia następują po sobie dość leniwie, a konstrukcja powieści też nie pomaga w ogarnięciu sytuacji. Autorka nie określa dokładnie ram czasowych i w efekcie okazuje się niekiedy, że dwa następujące po sobie rozdziały dzieli od siebie cała dekada.... Ponadto brakuje mi kilku słów wprowadzenia odnośnie różnic pomiędzy poszczególnymi odłamami kościoła. Przez to bardzo ciężko zrozumieć dlaczego pomysł cesarza Justyniana, aby stworzyć jeden kościół katolicki spotkał się z takim oporem i dlaczego negocjacje w tej sprawie ciągnęły się latami.
Sumarycznie: temat interesujący,...

eva40 | 2013-06-22
Przeczytana: 21 czerwca 2013

Bardzo dobrze przedstawiona historia kobiety silnej, mądrej i niezwykłej. Władza, wiara i walka o jeden Rzym i jeden Kościół ale czy siła Teodory była tylko taką jaką dała jej purpura.
Zakończenie jest smutne i zarazem piękne. Dla mnie kilka wieczorów z tą książką było przeniesieniem się do roku 527 - 548. Polecam.

| 2013-05-06
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2013

Theou doron (darem od Boga) – tak nazywał Teodorę, jej mąż, cesarz bizantyjski Justynian I. Jeden z największych i najważniejszych władców w historii świata, zawdzięczający tę pozycję zarówno sobie i ogromnej wiedzy jaką posiadał, jak również Teodorze, cesarzowej z ludu, dla której pochodzenie było zarówno powodem do dumy jak i nieustannie wytykaną wadą.

„Purpurowy całun” to dalszy ciąg historii Teodory, cesarzowej Konstantynopola. Kobiety, która przeszła trudną drogę od aktorki i kurtyzany do najważniejszej damy w państwie. Jest rok 527 Teodora i Justynian zasiadają na tronie cesarskim. Jednak ich rządy nie będą łatwe. Nadal walczą ze sobą dwa odłamy chrześcijaństwa, do tego powstanie Nika niszczy Konstantynopol, płonie ukochany kościół Teodory Hagia Sofia i giną jej przyjaciele. Ale Teodora zostaje, wie, że rola cesarzowej, którą przyszło jej grać to coś nieodwołanego, coś czego nie wolno porzucić i odrzucić. Kiedy Justynian podejmuje decyzję, by opuścić miasto, cesarzowa...

Marcin92 | 2016-03-23

Jeśli komuś podobała się Teodora to z przyjemnością przeczyta drugą część opowieści i to tyle w tym temacie.

Natalia02 | 2017-07-16
Grażyna | 2016-11-09