Purpurowy całun

Rebis
2013-04-01
2013-04-01
Marta Dziurosz

Okładka książki Doctor Who: Time Trips (The Collection) Cecelia Ahern, Jake Arnott, Trudi Canavan, Jenny Colgan, Stella Duffy, Nick Harkaway, Joanne Harris, A.L. Kennedy
Doctor Who: Ti... Cecelia Ahern, Jake...

Bez wątpienia autorka przed napisaniem tej powieści poświęciła sporo czasu na przestudiowanie historii Konstantynopola, pałacowych zwyczajów wschodnich cesarzy, dworskiego ceremoniału, ówczesnej mody,czy diety. Dzięki temu opisy są naprawdę plastyczne i z łatwością możemy sobie wyobrazić scenerię, w jakiej rozgrywa się akcja.
Jednakże przyznać też trzeba, że tej za wiele w książce nie ma. Poza małymi wyjątkami wydarzenia następują po sobie dość leniwie, a konstrukcja powieści też nie pomaga w ogarnięciu sytuacji. Autorka nie określa dokładnie ram czasowych i w efekcie okazuje się niekiedy, że dwa następujące po sobie rozdziały dzieli od siebie cała dekada.... Ponadto brakuje mi kilku słów wprowadzenia odnośnie różnic pomiędzy poszczególnymi odłamami kościoła. Przez to bardzo ciężko zrozumieć dlaczego pomysł cesarza Justyniana, aby stworzyć jeden kościół katolicki spotkał się z takim oporem i dlaczego negocjacje w tej sprawie ciągnęły się latami.
Sumarycznie: temat interesujący, czasy niespokojne, główna bohaterka, to nieprzeciętna osobowość, ale miejscami mogłoby być ciut lepiej.

Jednakże przyznać też trzeba, że tej za wiele w...

Jeśli komuś podobała się Teodora to z przyjemnością przeczyta drugą część opowieści i to tyle w tym temacie.

Bardzo dobrze przedstawiona historia kobiety silnej, mądrej i niezwykłej. Władza, wiara i walka o jeden Rzym i jeden Kościół ale czy siła Teodory była tylko taką jaką dała jej purpura.
Zakończenie jest smutne i zarazem piękne. Dla mnie kilka wieczorów z tą książką było przeniesieniem się do roku 527 - 548. Polecam.

Dużo lepsza od pierwszej części. Książka jest w końcu o kimś, i to jest jej największy plus.

• Ebooki
  • Jest w bibliotece nr 13, Kielce
  • ABE
  • Duffy Stella *

Dodaj cytat z książki Purpurowy całun