Ułaskawienie

Tłumaczenie: Krzysztof Obłucki
Wydawnictwo: Albatros
The Broker
Wioletta

Uwaga! Książka wydana również pt. "Wielki gracz". Ustępujący ze stanowiska prezydent USA ulega naciskom dyrektora CIA i w ostatnich godzinach urzędowania ułaskawia Joela Backmana, waszyngtońskiego prawnika po pięćdziesiątce, skazanego na dwadzieścia lat więzienia za rzekomą zdradę stanu. Backman był wcześniej wszechpotężnym lobbystą, załatwiającym sprawy dla obcych rządów, ogromnych...

Uwaga! Książka wydana również pt. "Wielki gracz".

Ustępujący ze stanowiska prezydent USA ulega naciskom dyrektora CIA i w ostatnich godzinach urzędowania ułaskawia Joela Backmana, waszyngtońskiego prawnika po pięćdziesiątce, skazanego na dwadzieścia lat więzienia za rzekomą zdradę stanu. Backman był wcześniej wszechpotężnym lobbystą, załatwiającym sprawy dla obcych rządów, ogromnych korporacji, bogatych firm. Stracił wszystko i trafił za kratki, bo podjął się pośrednictwa w sprzedaży oprogramowania, dającego kontrolę nad supertajnym i niespotykanie zaawansowanym technologicznie szpiegowskim systemem satelitarnym. Twórcami tego oprogramowania byli trzej pakistańscy informatycy, którzy przypadkiem odkryli istnienie systemu satelitów i włamali się do niego. Nawet Pentagon nie miał pojęcia, do kogo ten system należy. FBI uniemożliwiło tę transakcję, zastawiając pułapkę na Backmana. Osamotniony, pod presją szantażu ze strony FBI, Backman nie wyjawił jednak najważniejszego: gdzie są ukryte dyski z hakerskim oprogramowaniem, kontrolującym satelity.

źródło opisu: http://literacki24.pl

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1249,1784,ulaskawienie.html

gwiazdka | 2018-03-24
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 24 marca 2018

Książka zupełnie nie pasująca do stylu Grishama. Kilka razy musiałam sobie przypominać, ze czytam właśnie tego pisarza, a nie na przykład Ludluma. „Wielki Gracz” (Ułaskawienie) nie jest najlepszą wizytówką Grishama, początek bardzo rozwlekły, potem dopiero coś się zaczyna dziać. Za to przyjemność lektur zapewniona, ten akurat pan ma bardzo lekkie pióro, książka czyta się sama. Nie polecam jednak „Wielkiego Gracza” na pierwszą książkę Grishama, jak wspomniałam, nie oddaje ona ani charakteru, ani obrazu powieści prawniczych, z których słynie pisarz.

deana | 2015-07-06
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 06 lipca 2015

Na wstępie muszę ponarzekać, że dałam się nabrać. Z ulubionymi autorami mam tak, że jak widzę nowy tytuł to nawet nie czytam opisu po prostu biorę w ciemno z półki. No i tutaj się przejechałam na mojej metodzie. Gdzieś na piątej stronie coś zaczęło mi nie pasować. Skądś znałam bohaterów i cóż ...,,Ułaskawienie" nie jest nowością. To wznowienie powieści ,,Wielki gracz", która kilka lat temu ukazała się nakładem wydawnictwa Amber.

Pomijając pierwsze średnio przyjemne zaskoczenie - Grisham to Grisham. Nawet jeśli wie się jak się skończy, czyta się świetnie. ,,Ułaskawienie" to nie tyle thriller z salą sądową w tle co całkiem przyzwoicie skonstruowana powieść szpiegowska. Szkoda tylko, że tak mocno skoncentrowana jest na głównym bohaterze. Gdyby trochę więcej miejsca i czasu poświęcono na przedstawienie ,,tych złych" z pewnością wgniotłaby w fotel. Antagoniści to bardziej cienie w tle niż realne odczuwalne zagrożenie. Zakończenie może także lekko rozczarować, bardziej oddaje klimat...

Aesir | 2011-09-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2007

Bardzo przyjemna lektura, którą czytałem z jeszcze większym zainteresowaniem, aniżeli program TV na święta. Grisham po raz kolejny dokonał znakomitej syntezy suspensu, sensacji oraz pełnej zwrotów akcji, nieprzewidywalnych roztrzygnięć osi fabularnej. Gorąco polecam wszystkim milosnikom gatunku, jak również czytelnikom poszukującym nie zamulastej lektury.

"Wielki gracz" to historia Joela Backmana - niegdyś potężnego lobbysty w Waszyngtonie, właściciela wpływowej kancelarii prawniczej, który, skazany w głośnym procesie, odsiaduje wyrok dwudziestu lat więzienia za udział w podejrzanych międzynarodowych kontraktach, które osłabić miały pozycję Stanów Zjednoczonych.
Po sześciu latach odsiadki Backman, ku własnemu zdumieniu, zostaje niespodziewanie ułaskawiony przez ustępującego, skompromitowanego prezydenta Arthura Morgana. Problem w tym, że Joel Backman, wiedząc, że nawet sześć lat po procesie jego życie nadal jest w niebezpieczeństwie, traktował więzienie jako bezpieczny azyl i do życia na wolności wcale mu się na razie nie spieszy. Po tajnej - a jakże - operacji bohater przerzucony zostaje do Włoch, najpierw do wojskowej bazy w Aviano, później do Treviso.
W tym samym czasie dowiadujemy się, że przed kilkoma laty trzech genialnych pakistańskich informatyków odkryło na okołoziemskiej orbicie kilka nowoczesnych satelitów o...

pablo | 2010-05-02

Czytając książki Grishama przyzwyczajałem się stopniowo do pewnego szablonu w którym autor pisze swoje thrillery sądowe. Od czasu do czasu pojawia się jednak dzieło odbiegające od tego schematu np: Malowany Dom czy Ominąć Święta. Osobiście trafiają mi one w gust. Kiedy zabierałem się za Wielkiego Gracza spodziewałem się "więcej dobrego" a dostałem "coś nowego". Próżno szukać tutaj typowej historii sądowej, wybierania ławy przysięgłych itd. Zaryzykuję stwierdzenie, że bliżej tej powieści do szpiegowskiej sensacji niż prawniczego thrillera. Okazuje się jednak że autor świetnie poradził sobie z tą nietypową dla siebie konwencją i książkę czyta się jednym tchem by pod koniec... Polecam samemu się przekonać.

Monika | 2012-12-25
Przeczytana: 22 marca 2018

John Grisham w pełni sił i mocy twórczych!

Nitager | 2017-07-29

Po raz drugi spotykamy tutaj sędziwego dyrektora CIA, poznanego już w "Bractwie". Tym razem prosi on ustępującego prezydenta o ułaskawienie pewnego więźnia, skazanego na 20 lat więzienia o zaostrzonym rygorze. Dlaczego? Bynajmniej, nie dlatego, że zrobiło mu się go żal, lecz po to, żeby go zabić cudzymi rękami. I przy okazji dowiedzieć się, czyje to będą ręce. To da mu odpowiedź na pytanie, gdzie dostało się groźne narzędzie wywiadu.
Większość akcji dzieje się w malowniczych sceneriach Bolonii. Akcja poprowadzona jest tutaj ścieżką bardziej obyczajową niż sensacyjną. Choć ułaskawiony Joel Backman nieustannie czuje na karku oddech groźnego przeciwnika, autor bardziej skupił się tutaj na jego życiu wewnętrznym, na samotności, potrzebie bezpieczeństwa, uczuciach... To sprawia, że ta w sumie dość wymyślna i przekombinowana historia nabiera pozorów autentyczności i czyta się ją nie jednym tchem, lecz powoli przeżuwając i smakując jej urodę. Potem akcja nabiera tempa i powieść na pół...

Marysieńka | 2011-09-13
Przeczytana: 2006 rok

"Wielki gracz" to pierwsza powieść Grishama, którą przeczytałam. Jest to historia pewnego utytułowanego lobbysty. Opowiada o tym jak zmienne potrafią być ludzkie losy, w myśl zasady "raz na wozie, raz pod wozem".
Nie jest to thriller sądowy, miejsce akcji zmienia się wraz z jej rozwojem. Na tyle mnie zainteresowała, że sięgnęłam po kolejne powieści tego autora i nie żałuję. Polecam.

Maka | 2017-05-25
Przeczytana: maj 2017

Ciekawa, konkretna Książka, bardzo szybko i fajnie się ja czytało. Z każdym kolejnym rozdziałem bylam ciekawa zakończenia. Polecam

parfois | 2015-04-07
Przeczytana: 05 kwietnia 2015

Nie jestem zachwycona tą pozycją Grishama, niestety ciężko jest tu doszukać się wielu pozytywów.

Generalnie fabuła jest pozornie prosta, a jednak dosyć zagmatwana - tuż przed końcem urzędowania prezydent USA nieoczekiwanie ułaskawia jednego z przestępców skazanego za działanie przeciwko bezpieczeństwu państwa. Chodzi o niegdyś wziętego prawnika i lobbystę Joela Backmana, który kiedyś postanowił zrobić interes za plecami rządu USA. Teraz, mimo ułaskawienia, nie może czuć się bezpieczny. Zostaje przeniesiony do innego kraju, ukryty przed osobami czyhającymi na jego życie.

Powieść ta łączy obyczajówkę z thrillerem szpiegowskim. Thrillera jednak, mimo starań autora, jest tu jak na lekarstwo. To, co mogę z pewnością napisać o "Ułaskawieniu", to to, że jest to lektura żmudna, miejscami nudna i mało wciągająca, a to, co w niej opisano, nie ma zbytniej dozy wiarygodności. Ot, opowiastka o teoriach spiskowych, działaniu CIA i FBI, szpiegach i agentach z całego świata oraz mechanizmach...