Ułaskawienie

Wydawnictwo: Albatros
6,53 (408 ocen i 32 opinie)
tłumaczenie
Krzysztof Obłucki
The Broker
Wioletta

Inne wydania

Uwaga! Książka wydana również pt. "Wielki gracz". Ustępujący ze stanowiska prezydent USA ulega naciskom dyrektora CIA i w ostatnich godzinach urzędowania ułaskawia Joela Backmana, waszyngtońskiego prawnika po pięćdziesiątce, skazanego na dwadzieścia lat więzienia za rzekomą zdradę stanu. Backman był wcześniej wszechpotężnym lobbystą, załatwiającym sprawy dla obcych rządów, ogromnych...

Uwaga! Książka wydana również pt. "Wielki gracz".

Ustępujący ze stanowiska prezydent USA ulega naciskom dyrektora CIA i w ostatnich godzinach urzędowania ułaskawia Joela Backmana, waszyngtońskiego prawnika po pięćdziesiątce, skazanego na dwadzieścia lat więzienia za rzekomą zdradę stanu. Backman był wcześniej wszechpotężnym lobbystą, załatwiającym sprawy dla obcych rządów, ogromnych korporacji, bogatych firm. Stracił wszystko i trafił za kratki, bo podjął się pośrednictwa w sprzedaży oprogramowania, dającego kontrolę nad supertajnym i niespotykanie zaawansowanym technologicznie szpiegowskim systemem satelitarnym. Twórcami tego oprogramowania byli trzej pakistańscy informatycy, którzy przypadkiem odkryli istnienie systemu satelitów i włamali się do niego. Nawet Pentagon nie miał pojęcia, do kogo ten system należy. FBI uniemożliwiło tę transakcję, zastawiając pułapkę na Backmana. Osamotniony, pod presją szantażu ze strony FBI, Backman nie wyjawił jednak najważniejszego: gdzie są ukryte dyski z hakerskim oprogramowaniem, kontrolującym satelity.

źródło opisu: http://literacki24.pl

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1249,1784,ulaskawienie.html

Sklep

Jarosław Ruszkiewicz

8,5 (2 ocen i opinii)
Maybe Someday
Colleen Hoover

8,51 (1173 ocen i opinii)
Pustułka

Mściciel
Mariusz Wollny

7,64 (14 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Aesir | 2011-09-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2007

Bardzo przyjemna lektura, którą czytałem z jeszcze większym zainteresowaniem, aniżeli program TV na święta. Grisham po raz kolejny dokonał znakomitej syntezy suspensu, sensacji oraz pełnej zwrotów akcji, nieprzewidywalnych roztrzygnięć osi fabularnej. Gorąco polecam wszystkim milosnikom gatunku, jak również czytelnikom poszukującym nie zamulastej lektury.

pablo | 2010-05-02

Czytając książki Grishama przyzwyczajałem się stopniowo do pewnego szablonu w którym autor pisze swoje thrillery sądowe. Od czasu do czasu pojawia się jednak dzieło odbiegające od tego schematu np: Malowany Dom czy Ominąć Święta. Osobiście trafiają mi one w gust. Kiedy zabierałem się za Wielkiego Gracza spodziewałem się "więcej dobrego" a dostałem "coś nowego". Próżno szukać tutaj typowej historii sądowej, wybierania ławy przysięgłych itd. Zaryzykuję stwierdzenie, że bliżej tej powieści do szpiegowskiej sensacji niż prawniczego thrillera. Okazuje się jednak że autor świetnie poradził sobie z tą nietypową dla siebie konwencją i książkę czyta się jednym tchem by pod koniec... Polecam samemu się przekonać.

parfois | 2015-04-07
Przeczytana: 05 kwietnia 2015

Nie jestem zachwycona tą pozycją Grishama, niestety ciężko jest tu doszukać się wielu pozytywów.

Generalnie fabuła jest pozornie prosta, a jednak dosyć zagmatwana - tuż przed końcem urzędowania prezydent USA nieoczekiwanie ułaskawia jednego z przestępców skazanego za działanie przeciwko bezpieczeństwu państwa. Chodzi o niegdyś wziętego prawnika i lobbystę Joela Backmana, który kiedyś postanowił zrobić interes za plecami rządu USA. Teraz, mimo ułaskawienia, nie może czuć się bezpieczny. Zostaje przeniesiony do innego kraju, ukryty przed osobami czyhającymi na jego życie.

Powieść ta łączy obyczajówkę z thrillerem szpiegowskim. Thrillera jednak, mimo starań autora, jest tu jak na lekarstwo. To, co mogę z pewnością napisać o "Ułaskawieniu", to to, że jest to lektura żmudna, miejscami nudna i mało wciągająca, a to, co w niej opisano, nie ma zbytniej dozy wiarygodności. Ot, opowiastka o teoriach spiskowych, działaniu CIA i FBI, szpiegach i agentach z całego świata oraz mechanizmach...

Marysieńka | 2011-09-13
Przeczytana: 2006 rok

"Wielki gracz" to pierwsza powieść Grishama, którą przeczytałam. Jest to historia pewnego utytułowanego lobbysty. Opowiada o tym jak zmienne potrafią być ludzkie losy, w myśl zasady "raz na wozie, raz pod wozem".
Nie jest to thriller sądowy, miejsce akcji zmienia się wraz z jej rozwojem. Na tyle mnie zainteresowała, że sięgnęłam po kolejne powieści tego autora i nie żałuję. Polecam.

książek: 20511

"Wielki gracz" to historia Joela Backmana - niegdyś potężnego lobbysty w Waszyngtonie, właściciela wpływowej kancelarii prawniczej, który, skazany w głośnym procesie, odsiaduje wyrok dwudziestu lat więzienia za udział w podejrzanych międzynarodowych kontraktach, które osłabić miały pozycję Stanów Zjednoczonych.
Po sześciu latach odsiadki Backman, ku własnemu zdumieniu, zostaje niespodziewanie ułaskawiony przez ustępującego, skompromitowanego prezydenta Arthura Morgana. Problem w tym, że Joel Backman, wiedząc, że nawet sześć lat po procesie jego życie nadal jest w niebezpieczeństwie, traktował więzienie jako bezpieczny azyl i do życia na wolności wcale mu się na razie nie spieszy. Po tajnej - a jakże - operacji bohater przerzucony zostaje do Włoch, najpierw do wojskowej bazy w Aviano, później do Treviso.
W tym samym czasie dowiadujemy się, że przed kilkoma laty trzech genialnych pakistańskich informatyków odkryło na okołoziemskiej orbicie kilka nowoczesnych satelitów o...

Kanon24pl | 2013-09-08

Doskonała powieść ukazująca polityczny rynsztok, stworzony zarówno przez polityków, prawników i dziennikarzy, przez wszystkich czerpiących z tej politycznej rozgrywki korzyści.

anetapzn | 2014-09-15
Przeczytana: 15 września 2014

Ustępujący ze stanowiska prezydent USA ulega naciskom dyrektora CIA i w ostatnich godzinach urzędowania ułaskawia Joela Backmana, waszyngtońskiego prawnika po pięćdziesiątce, skazanego na dwadzieścia lat więzienia za rzekomą zdradę stanu. Backamn przesiedział w więzieniu o zaostrzonym rygorze dopiero kilka lat, a przed nim jeszcze grubo ponad 10 lat odsiadki. Pewnego dnia od dyrektora wiezienia i przedstawiciela władz USA (obojętnie jak tajemniczo to brzmi) dostaje propozycję ułaskawienia w zamian za natychmiastowe i bezdyskusyjne opuszczenie terenu USA i udanie się zgodnie ze wskazówkami "opiekuna" w miejsce, którego nazwy na razie nie pozna. Pod zmienioną tożsamością ma żyć w wybranym przez prezydenta miejscu na koszt podatników USA. Do kraju nie wolno mu wrócić. Kto by nie skorzystał z takiej oferty. Backman udaje się do wojskowej bazy USA na terenie Włoch, stamtąd po upływie kilku dni zostaje przewieziony do niewielkiego miasteczka, umieszczony w obskurnym hoteliku, dostaje...

charu | 2014-09-10

"Wielki gracz" wypada marnie na tle "Ławy przysięgłych".
Książka nie byłaby może taka zła gdyby nie kojarzyła mi się z darmowym słowniczkiem dla pasjonatów języka włoskiego.

Ciacho | 2011-10-11
Przeczytana: 11 października 2011

To moja pierwsza książka przeczytana od tego autora,znanego głównie z thrillerów prawniczych. Akurat w tym przypadku mało tu prawa, bo głównie przedstawione są losy słynnego niegdyś,obecnie przebywającego w więzieniu lobbysty Joela Backmana, ochrzczonego tytułowym Wielkim graczem, który w z niewiadomych sobie powodów zostaje ułaskawiony przez prezydenta na dzień przed zakończeniem jego kadencji. Ale nie ma tutaj mowy o spokojnym życiu na wolności, bowiem zaraz po wyjściu zostaje wysłany pod zmienionym imieniem i nazwiskiem do Włoch, ponieważ jego życiu zagraża niebezpieczeństwo.

Bardzo fajnie Grisham przedstawił aklimatyzację Backmana uczącego się języka,kultury i zwyczajów włoskich. Sam pomysł na fabułę nawet fajny, ale niestety nie obyło się bez sztampowych postaci,może poza jednym Joelem,reszta nudna i niczym się nie wyróżniająca. Akcja też nie porywa za specjalnie,momentami nawet się ślimaczy. Chociaż tyle, że nawet przyjemnie się to czyta, gdy zdezorientowany Backman, próbuje...

recenzentka | 2015-02-20

Ku mojemu rozczarowaniu, w powieści rzadko pojawia się motyw sali sądowej. Istnieje za to wiele wątków, prezentujących, co rusz, nowe i wyraziste postaci, mające jakiś związek z głównym bohaterem. Obserwujemy, jak jak wydają wyroki śmierci na tych, którzy zagrażają realizacji zatrważających planów.
Szerzej: http://sporadyczna-recenzentka.blogspot.com/2015/02/john-grisham-uaskawienie.html