Ułaskawienie

Tłumaczenie: Krzysztof Obłucki
Wydawnictwo: Albatros
The Broker
Wioletta

Uwaga! Książka wydana również pt. "Wielki gracz". Ustępujący ze stanowiska prezydent USA ulega naciskom dyrektora CIA i w ostatnich godzinach urzędowania ułaskawia Joela Backmana, waszyngtońskiego prawnika po pięćdziesiątce, skazanego na dwadzieścia lat więzienia za rzekomą zdradę stanu. Backman był wcześniej wszechpotężnym lobbystą, załatwiającym sprawy dla obcych rządów, ogromnych...

Uwaga! Książka wydana również pt. "Wielki gracz".

Ustępujący ze stanowiska prezydent USA ulega naciskom dyrektora CIA i w ostatnich godzinach urzędowania ułaskawia Joela Backmana, waszyngtońskiego prawnika po pięćdziesiątce, skazanego na dwadzieścia lat więzienia za rzekomą zdradę stanu. Backman był wcześniej wszechpotężnym lobbystą, załatwiającym sprawy dla obcych rządów, ogromnych korporacji, bogatych firm. Stracił wszystko i trafił za kratki, bo podjął się pośrednictwa w sprzedaży oprogramowania, dającego kontrolę nad supertajnym i niespotykanie zaawansowanym technologicznie szpiegowskim systemem satelitarnym. Twórcami tego oprogramowania byli trzej pakistańscy informatycy, którzy przypadkiem odkryli istnienie systemu satelitów i włamali się do niego. Nawet Pentagon nie miał pojęcia, do kogo ten system należy. FBI uniemożliwiło tę transakcję, zastawiając pułapkę na Backmana. Osamotniony, pod presją szantażu ze strony FBI, Backman nie wyjawił jednak najważniejszego: gdzie są ukryte dyski z hakerskim oprogramowaniem, kontrolującym satelity.

źródło opisu: http://literacki24.pl

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1249,1784,ulaskawienie.html

JAR OST | 2019-09-29
Przeczytana: 28 września 2019

Potwierdzam wcześniej wystawioną już opinię: "Najsłabsza z książek tego autora". Spłaszczone wątki, praktycznie brak akcji. Mam wrażenie, że nie czytałem Grishama.

| 2018-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2018

Tytuł książki, którą ja czytałem, to "Wielki Gracz". Kim jest Gracz? Lobbystą, który mając znajomości i pieniądze klientów, pobierając sowite wynagrodzenia, załatwia, żeby coś zmienili w prawie, kupili itd. Obracamy się w obszarze nazwijmy go "zamówieniami publicznymi" Czyli, kogo i za ile trzeba przekonać, żeby wojsko USA kupiło np. pociski, które niekoniecznie są celne. Ale od czego jest Wielki Gracz. Tyle, że nawet wielcy gracze powinni wiedzieć, że pewnych spraw lepiej się nie podejmować. A nasz Wielki się podjął. Zeby ratować życie... dalej niech czytelnicy sobie poczytają. Znakomicie, jak zwykle Grisham opisuje światek polityczny. Czyli bagno i miernoty. A wizerunek prezydenta! Majstersztyk! Własciwie, podobną charakterystykę należałoby przypisać większości tzw. polityków czy "wybrańców NARODU". To nie jest Grisham prawniczy. Książka jest typu sensacyjnyego. Tajne i jeszcze tajniejsze służby z różnych krajów. Rozwijająca sie intryga. Nauka włoskiego przez Gracza Wielkiego....

Hana | 2018-09-30
Na półkach: Przeczytane, Grisham John
Przeczytana: 30 września 2018

Prezydent ma prawo ułaskawić więźnia. Robi to, a wtedy więzień wychodzi na wolność. Można zacząć polowanie na niego. W Bolonii, gdzie służby pilnują byłego więźnia, Joela Backmana, zbiegli się zawodowi mordercy z wywiadów z całego świata. Bo ułaskawiony jest w posiadaniu nowoczesnego systemu satelitarnego Neptun oraz urządzenia, które je blokuje i masy pieniędzy. Ma to wszystko albo wie gdzie to jest i w czyich znajduje się rękach. Stawka jest bardzo wysoka. Joel musi się salwować ucieczką. Tylko czy mu się uda ujść myśliwym. Jak zwykle ciekawa, tym razem pełna słonecznej Italii książka. Polecam

Paweł | 2018-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2018

Czytając recenzję innych czytelników na temat „Ułaskawiania” Johna Grishama przeważają generalnie, że tak powiem, mało euforyczne odczucia. Jestem przekonany, ze gdyby nie nazwisko pisarza, które jest mocne jak nie jedna instytucja kulturalna, pewnie opinie byłyby zdecydowanie bardziej gorzkie. Do tego ogólnego odczucia przyłączam się i ja. Po lekturze kilku innych książek autora też uważam, że nie jest to jego najwyższe osiągnięcie, a już na pewno odbiega od dobrze nam znanego autorskiego stylu pisarza thrillera sądowego. Nie mniej jednak, tak płodny twórczo pisarz jak John Grisham ma prawo do pewnych eksperymentów i zabawy swoim piórem i intelektem. Wydaje mi się, że książka „Ułaskawienie” jest takim literacko-komercyjnym przekuciem doświadczeń podróżniczych pisarza po Włoszech, który za pomocą mniej lub bardziej dopracowanej historii chciał się posłużyć jako pretekstem do opisów swoich przeżyć i zachwytów jedną z bardziej interesujących kultur starego kontynentu.
Już w...

kałach | 2018-08-09

Książka nie jest zła, ale mam dwa poważne zarzuty. Po pierwsze... Czytałem wersję kieszonkową. Tekst z tyłu okładki reklamujący książkę zdradza 400 z 460 stron powieści! Nie żartuję! Myślałem, że mam do czynienia z reklamą, a to jeden wielki spojler! Druga sprawa... Pozostanę przy tekście reklamującym książkę. "Kiedy (bohater) zaczyna się oswajać z nowym życiem i czuć bezpiecznie". To jedno zdanie to około 250 stron książki. Podczas nich bohater snuje się po włoskich miastach, odwiedza kafejki i zabytki, poznaje historię Włoch, uczy się włoskiego (niestety my z nim również). Czuję się ja po przeczytaniu Inferno, Dana Browna. Spodziewamy się spiskowego, przygodowego, sensacyjnego hitu, a dostajemy przewodnik po mieście. Doceniam pracę autora i pomysł, ale efekt... co najwyżej średni. Po prostu nie tego oczekuję po Grishamie.

arekwawa | 2018-08-04
Przeczytana: 21 lipca 2018

Fajna lekka lektura. Autor bardzo dużo poświęcił czasu na temat Włoch i ich kulturze co było w pewnym sensie zaskoczeniem - książka miała być sensacją ;) Generalnie polecam pozycję jako lekką typową leżakową ;)

magdalena | 2018-05-31
Przeczytana: 31 maja 2018

Nie jest to zła książka, chociaż zupełnie nie pasuje do stylu Grishama. Przyzwyczaiłam się do nieco innego stylu. Historia mnie nie porwała, ale nie była najgorsza. W zasadzie to jest dość średnia, chociaż Grisham trzyma pewien poziom, i pewnie nie wiedząc, że to dzieło Grishama byłabym bardziej zadowolona. Jak na mistrza powieści prawniczej, średnio.

gwiazdka | 2018-03-24
Na półkach: Przeczytane, Rok 2018
Przeczytana: 24 marca 2018

Książka zupełnie nie pasująca do stylu Grishama. Kilka razy musiałam sobie przypominać, ze czytam właśnie tego pisarza, a nie na przykład Ludluma. „Wielki Gracz” (Ułaskawienie) nie jest najlepszą wizytówką Grishama, początek bardzo rozwlekły, potem dopiero coś się zaczyna dziać. Za to przyjemność lektur zapewniona, ten akurat pan ma bardzo lekkie pióro, książka czyta się sama. Nie polecam jednak „Wielkiego Gracza” na pierwszą książkę Grishama, jak wspomniałam, nie oddaje ona ani charakteru, ani obrazu powieści prawniczych, z których słynie pisarz.

zygmunt | 2017-12-19
Na półkach: Przeczytane, 2017

Najsłabsza z książek tego autora

Henioo | 2017-11-28
Przeczytana: 06 listopada 2017

Już kiedyś wcześniej czytałem tą książkę, ale było to z 10 lat temu, więc sięgnąłem po nią z przyjemnością. Nie to, że nie mam czego czytać, ale... Tym razem czytałem ją w wersji o tytule "Wielki Gracz". I w sumie stwierdzam, że takim wielkim graczem jest Grisham. Facet wciąż trzyma poziom, nie schodzi nigdy poniżej pewnego pułapu.
Fabuły opisywać nie będę, bo i po co, to nie lektura szkolna. Podobało mi się to, jak autor pptrafił przykuć moją uwagę tym, co działo się we Włoszech (więcej nie zdradzę). Mały tylko minusik za zakończenie, spodziewałem się większego ciosu między oczy, za który dałbym 1 gwiazdkę więcej.