Ułaskawienie

Albatros
typ
papier
Wioletta
6,52 (393 ocen i 30 opinii)

Opis książki

Uwaga! Książka wydana również pt. "Wielki gracz". Ustępujący ze stanowiska prezydent USA ulega naciskom dyrektora CIA i w ostatnich godzinach urzędowania ułaskawia Joela Backmana, waszyngtońskiego prawnika po pięćdziesiątce, skazanego na dwadzieścia lat więzienia za rzekomą zdradę stanu. Backman był wcześniej wszechpotężnym lobbystą, załatwiającym sprawy dla obcych rządów, ogromnych...

Uwaga! Książka wydana również pt. "Wielki gracz".

Ustępujący ze stanowiska prezydent USA ulega naciskom dyrektora CIA i w ostatnich godzinach urzędowania ułaskawia Joela Backmana, waszyngtońskiego prawnika po pięćdziesiątce, skazanego na dwadzieścia lat więzienia za rzekomą zdradę stanu. Backman był wcześniej wszechpotężnym lobbystą, załatwiającym sprawy dla obcych rządów, ogromnych korporacji, bogatych firm. Stracił wszystko i trafił za kratki, bo podjął się pośrednictwa w sprzedaży oprogramowania, dającego kontrolę nad supertajnym i niespotykanie zaawansowanym technologicznie szpiegowskim systemem satelitarnym. Twórcami tego oprogramowania byli trzej pakistańscy informatycy, którzy przypadkiem odkryli istnienie systemu satelitów i włamali się do niego. Nawet Pentagon nie miał pojęcia, do kogo ten system należy. FBI uniemożliwiło tę transakcję, zastawiając pułapkę na Backmana. Osamotniony, pod presją szantażu ze strony FBI, Backman nie wyjawił jednak najważniejszego: gdzie są ukryte dyski z hakerskim oprogramowaniem, kontrolującym satelity.

źródło opisu: http://literacki24.pl

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1249,1784,ulaskawienie.html

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Aesir | 2011-09-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2007

Bardzo przyjemna lektura, którą czytałem z jeszcze większym zainteresowaniem, aniżeli program TV na święta. Grisham po raz kolejny dokonał znakomitej syntezy suspensu, sensacji oraz pełnej zwrotów akcji, nieprzewidywalnych roztrzygnięć osi fabularnej. Gorąco polecam wszystkim milosnikom gatunku, jak również czytelnikom poszukującym nie zamulastej lektury.

EpidermaS | 2014-02-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Grisham
Przeczytana: 23 lutego 2014

Gdyby nie obawa, że się spóźnię na busa, zarwałabym dla tej książki nockę.

Grishamowi znudziła się sala sądowa i wyszedł się przewietrzyć (a nawet wyjechał, bo akcja dzieje się głównie we Włoszech), co najwyraźniej wyszło mu na dobre. „Wielki gracz” jest rewelacyjną powieścią sensacyjną. Autor wprawdzie sam przyznaje, że nie jest specjalistą „od satelitów czy szpiegostwa”, ale wydaje mi się, że może być to zaletą książki. Nie ma tu zawiłych opisów różnego rodzaju technologii ani zagłębiania się w funkcjonowanie rządowych i pozarządowych organizacji szpiegowskich. Wszystko jest zrozumiałe dla przeciętnego laika, a mimo to nie stwarza pozorów naiwności. Miodzio.

Wady? Na początku mieszają się postacie i nazwiska, ale mówię jedynie o kilku, może kilkunastu, pierwszych stronach. No i wątek romantyczny musi być, a jakże. ;) Nie jest przesłodzony i wciśnięcie go do książki jest niby uzasadnione fabularnie, ale dałoby się ładnie poprowadzić akcję i bez tego.

Krótko mówiąc – „Wielkiego...

pablo | 2010-05-02

Czytając książki Grishama przyzwyczajałem się stopniowo do pewnego szablonu w którym autor pisze swoje thrillery sądowe. Od czasu do czasu pojawia się jednak dzieło odbiegające od tego schematu np: Malowany Dom czy Ominąć Święta. Osobiście trafiają mi one w gust. Kiedy zabierałem się za Wielkiego Gracza spodziewałem się "więcej dobrego" a dostałem "coś nowego". Próżno szukać tutaj typowej historii sądowej, wybierania ławy przysięgłych itd. Zaryzykuję stwierdzenie, że bliżej tej powieści do szpiegowskiej sensacji niż prawniczego thrillera. Okazuje się jednak że autor świetnie poradził sobie z tą nietypową dla siebie konwencją i książkę czyta się jednym tchem by pod koniec... Polecam samemu się przekonać.

książek: 19495

"Wielki gracz" to historia Joela Backmana - niegdyś potężnego lobbysty w Waszyngtonie, właściciela wpływowej kancelarii prawniczej, który, skazany w głośnym procesie, odsiaduje wyrok dwudziestu lat więzienia za udział w podejrzanych międzynarodowych kontraktach, które osłabić miały pozycję Stanów Zjednoczonych.
Po sześciu latach odsiadki Backman, ku własnemu zdumieniu, zostaje niespodziewanie ułaskawiony przez ustępującego, skompromitowanego prezydenta Arthura Morgana. Problem w tym, że Joel Backman, wiedząc, że nawet sześć lat po procesie jego życie nadal jest w niebezpieczeństwie, traktował więzienie jako bezpieczny azyl i do życia na wolności wcale mu się na razie nie spieszy. Po tajnej - a jakże - operacji bohater przerzucony zostaje do Włoch, najpierw do wojskowej bazy w Aviano, później do Treviso.
W tym samym czasie dowiadujemy się, że przed kilkoma laty trzech genialnych pakistańskich informatyków odkryło na okołoziemskiej orbicie kilka nowoczesnych satelitów o...

Marysieńka | 2011-09-13
Przeczytana: 2006 rok

"Wielki gracz" to pierwsza powieść Grishama, którą przeczytałam. Jest to historia pewnego utytułowanego lobbysty. Opowiada o tym jak zmienne potrafią być ludzkie losy, w myśl zasady "raz na wozie, raz pod wozem".
Nie jest to thriller sądowy, miejsce akcji zmienia się wraz z jej rozwojem. Na tyle mnie zainteresowała, że sięgnęłam po kolejne powieści tego autora i nie żałuję. Polecam.

Kanon24pl | 2013-09-08

Doskonała powieść ukazująca polityczny rynsztok, stworzony zarówno przez polityków, prawników i dziennikarzy, przez wszystkich czerpiących z tej politycznej rozgrywki korzyści.

anetapzn | 2014-09-15
Przeczytana: 15 września 2014

Ustępujący ze stanowiska prezydent USA ulega naciskom dyrektora CIA i w ostatnich godzinach urzędowania ułaskawia Joela Backmana, waszyngtońskiego prawnika po pięćdziesiątce, skazanego na dwadzieścia lat więzienia za rzekomą zdradę stanu. Backamn przesiedział w więzieniu o zaostrzonym rygorze dopiero kilka lat, a przed nim jeszcze grubo ponad 10 lat odsiadki. Pewnego dnia od dyrektora wiezienia i przedstawiciela władz USA (obojętnie jak tajemniczo to brzmi) dostaje propozycję ułaskawienia w zamian za natychmiastowe i bezdyskusyjne opuszczenie terenu USA i udanie się zgodnie ze wskazówkami "opiekuna" w miejsce, którego nazwy na razie nie pozna. Pod zmienioną tożsamością ma żyć w wybranym przez prezydenta miejscu na koszt podatników USA. Do kraju nie wolno mu wrócić. Kto by nie skorzystał z takiej oferty. Backman udaje się do wojskowej bazy USA na terenie Włoch, stamtąd po upływie kilku dni zostaje przewieziony do niewielkiego miasteczka, umieszczony w obskurnym hoteliku, dostaje...

Ciacho | 2011-10-11
Przeczytana: 11 października 2011

To moja pierwsza książka przeczytana od tego autora,znanego głównie z thrillerów prawniczych. Akurat w tym przypadku mało tu prawa, bo głównie przedstawione są losy słynnego niegdyś,obecnie przebywającego w więzieniu lobbysty Joela Backmana, ochrzczonego tytułowym Wielkim graczem, który w z niewiadomych sobie powodów zostaje ułaskawiony przez prezydenta na dzień przed zakończeniem jego kadencji. Ale nie ma tutaj mowy o spokojnym życiu na wolności, bowiem zaraz po wyjściu zostaje wysłany pod zmienionym imieniem i nazwiskiem do Włoch, ponieważ jego życiu zagraża niebezpieczeństwo.

Bardzo fajnie Grisham przedstawił aklimatyzację Backmana uczącego się języka,kultury i zwyczajów włoskich. Sam pomysł na fabułę nawet fajny, ale niestety nie obyło się bez sztampowych postaci,może poza jednym Joelem,reszta nudna i niczym się nie wyróżniająca. Akcja też nie porywa za specjalnie,momentami nawet się ślimaczy. Chociaż tyle, że nawet przyjemnie się to czyta, gdy zdezorientowany Backman, próbuje...

recenzentka | 2015-02-20

Ku mojemu rozczarowaniu, w powieści rzadko pojawia się motyw sali sądowej. Istnieje za to wiele wątków, prezentujących, co rusz, nowe i wyraziste postaci, mające jakiś związek z głównym bohaterem. Obserwujemy, jak jak wydają wyroki śmierci na tych, którzy zagrażają realizacji zatrważających planów.
Szerzej: http://sporadyczna-recenzentka.blogspot.com/2015/02/john-grisham-uaskawienie.html

charu | 2014-09-10

"Wielki gracz" wypada marnie na tle "Ławy przysięgłych".
Książka nie byłaby może taka zła gdyby nie kojarzyła mi się z darmowym słowniczkiem dla pasjonatów języka włoskiego.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Kevin J. Anderson
    53. rocznica
    urodzin
    Leia z bliźniętami czekała na jednym z najwyżej położonych lądowisk, aż Pogromca Słońc i "Tysiącletni Sokół" skrzydło w skrzydło opadną na platformę. Han przeszedł przez właz Pogromcy i zaczął schodzić po drabince, ale zanim zdążył postawić nogę na płycie, Leia podbiegła i porwała go w objęcia. - Ci... pokaż więcej
  • Khady Sylla
    52. rocznica
  • Dubravka Ugrešić
    66. rocznica
    urodzin
    Pogodzić się, ugodzić, przestać marzyć, to może najważniejsze, przestać śnić, odnowić przyjaźnie, poszerzyć krąg zainteresowań, znaleźć sobie hobby, włazić raz w tygodniu na górę Sljeme, zapisać się na nowo do czytelni amerykańskiej, uczyć się jakiegoś języka, zimą jeździć na narty, latem nad morze,... pokaż więcej
  • Lucyna Legut
    89. rocznica
    Kłopoty są dla ludzi.
  • Shūsaku Endō
    92. rocznica
    urodzin
    Jeśli Mitsu nauczyła mnie czegoś , to chyba tego, że gdy ktoś chociaż raz jeden przejdzie przez nasze życie, pozostawia w nim ślad, którego nie można zatrzeć.
  • Nigel Cawthorne
    64. rocznica
    urodzin
    Szkoda, że nie urodziłem się pedałem. Wy, kobiety, jesteście trucizną. - John Barrymore
  • Michael Jackson
    73. rocznica
  • Krzysztof Pieczyński
    58. rocznica
    urodzin
    Nie patrzymy wstecz z powodu czasu, który minął bezpowrotnie. Patrzymy wstecz, gdyż tam zdarzyło nam się kochać. Z przeszłości pamiętamy ten stan upojenia, bez którego żyjemy od lat, wyglądając końca tej drogi jak cudu, który ma nas przywrócić na łono miłości. Wszystko nam jedno, jaką miarą będziemy... pokaż więcej
  • Stanisław Lem
    9. rocznica
    śmierci
    Jak się tak leży godzinami w nocy, to myśleniem można zajść bardzo daleko i w bardzo dziwne strony, wiesz...
  • Dick Giordano
    5. rocznica